Godło Polski

Festiwal Nauki i Sztuki w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie

Wydarzenia
2024-05-17

Festiwal Nauki i Sztuki w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie

Co wiedzą o nas sklepy internetowe? Czy telefon może być głównym narzędziem pracy w social mediach? Jakie przedmioty są najbardziej potrzebne do przeżycia w dżungli amazońskiej? Na te i inne pytania mogli znaleźć odpowiedź uczestnicy Festiwalu Nauki i Sztuki, odbywającego się 16 maja 2024 r. na Kampusie naszej Uczelni.

Jubileuszowa, XX edycja tego wydarzenia związanego z promocją nauki i sztuki, obfitowała w ciekawe i atrakcyjne warsztaty i wykłady. Ciekawostki naukowe podane w niezwykle interesującej formie przyciągnęły na Kampus naszej Uczelni wielu zainteresowanych.

Warsztaty i wykłady odbywały się już od rana. Pierwszą propozycją były zajęcia „Czy telefon może być głównym narzędziem pracy w social mediach?”, prowadzone przez mgr Marię Bajak. Kolejnym wydarzeniem podejmującym problematykę mediów był wykład „Nowe media, nowe zagrożenia - co wiedza o nas sklepy internetowe?”, który wygłosiła dr hab. Katarzyna Sanak-Kosmowska, prof. UEK.

Odwiedzający tegoroczny Festiwal Nauki i Sztuki sami mogli znaleźć się w przestrzeni wirtualnej. Wszystko dzięki zajęciom w Laboratorium grywalizacji VR, podczas których uczestnicy brali udział w rozgrywce zespołowej z wykorzystaniem technologii immersyjnych, połączonej z badaniem efektywności pracy, w zależności od preferowanych ról grupowych i ewaluacją komunikacji w grupie.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra detektywistyczno-naukowa „CSI: Kryminalne zagadki UEK-u”. Jej uczestnicy wcielali się w rolę detektywa i brali udział w śledztwie. W trakcie warsztatów można było poznać podstawowe rodzaje włókien tekstylnych oraz metody ich identyfikacji, a następnie samodzielnie zbadać materiał dowodowy zabezpieczony na miejscu zbrodni. Zajęcia prowadził dr inż. Mateusz Kowalski z Katedry Jakości i Bezpieczeństwa Produktów UEK.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra detektywistyczno-naukowa „CSI: Kryminalne zagadki UEK-u”

Festiwal Nauki i Sztuki UEK proponował również zajęcia typu DIY („Zrób to sam”). Warsztaty kosmetyczne „Magia tworzenia – kosmetyczne handmade”, które prowadziły dr Kinga Tataruch i mgr inż. Małgorzata Kucia z Katedry Chemii Ogólnej UEK umożliwiały przygotowanie preparatów kosmetycznych handmade takich jak mydła glicerynowe, sole do kąpieli oraz musujące kule kąpielowe. Ponadto prowadzące zajęcia pomagały w wyborze surowców kosmetycznych i dopasowaniu ich do wymagań i potrzeb skóry.

Kolejną twórczą propozycją był warsztat „Skórzane "Do it yourself", czyli... zrób sobie gadżet!”, prowadzony przez dr inż. Elżbietę Bielak z Katedry Jakości i Bezpieczeństwa Produktów Przemysłowych UEK. Zajęcia łączyły naukę pracy ze skórą z elementami zabawy i tworzenia unikalnych, spersonalizowanych breloczków.

Warsztaty kosmetyczne „Magia tworzenia – kosmetyczne handmade”

Czy istnieją zasady wykonywania ocen przy wykorzystaniu ludzkich zmysłów oraz jaki mają wpływ na podejmowanie racjonalnych decyzji zakupowych? Odpowiedź na to pytanie można było znaleźć podczas warsztatów „Zmysły w badaniach jakości”, które prowadził dr inż. Jerzy Szakiel z Katedry Jakości i Bezpieczeństwa Produktów UEK.

Ci, którzy marzą o karierze managera, mogli wziąć udział w grze decyzyjnej prowadzonej przez mgr Małgorzatę Zakrzewską. Celem warsztatu było zaprezentowanie procesu podejmowania decyzji menadżerskich poprzez pracę zespołową. Uczestnicy będą mieli nietypowe zadanie - musieli zdecydować, jakie przedmioty są najbardziej potrzebne do przeżycia w dżungli amazońskiej.

W ofercie wydarzenia nie zabrakło ważnych dla naszego społeczeństwa tematów. O zwiększenie świadomości na temat różnych rodzajów niepełnosprawności zadbało Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami UEK, które prowadziło warsztaty „Technologia włącza i integruje” umożliwiające poznanie nowoczesnych technologii i narzędzi wspomagających osoby z niepełnosprawnością, doświadczenie wyzwań i korzyści płynących z technologii, rozwijanie empatii i zrozumienia dla osób z niepełnosprawnością.

Kolejną ważną społecznie kwestią były „Konsekwencje zmian klimatycznych i możliwości ograniczania ich skutków”, poruszone w wykładzie przez prof. dr. hab. Łukasza Mamicę. Prelegent przedstawił zmiany klimatyczne w oparciu o wybrane przykłady. Omówił również możliwe działania zmierzające do ich ograniczenia.

Festiwal Nauki i Sztuki UEK to również możliwość lepszego poznania środowiska naszej Uczelni. Z okazji tego wydarzenia, uczestnicy mieli możliwość zwiedzania drukarni Zakładu Poligraficznego UEK, poznania procesu powstawania publikacji, a także zaprojektowania i wydrukowania własnej wizytówki.

Uczestnicy festiwalu mieli możliwość zwiedzania drukarni Zakładu Poligraficznego UEK

Na uczestników Festiwalu, przed dwa dni, czekała wystawa „Miejsca i ludzie” – stała ekspozycja Muzeum Uniwersytetu Ekonomicznego. Jej zwiedzanie połączone było z oprowadzaniem po Kampusie UEK.

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie to wydarzenie popularnonaukowe, organizowane przez krakowskie uczelnie oraz instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk. W tym roku przypada Jubileuszowa, XX edycja tego przedsięwzięcia.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia: