Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Menu

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza na konferencję "Ochrona wizerunku Fryderyka Chopina"
data publikacji: 24/04/2017, autor: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Szanowni Państwo,

 

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza na konferencję pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:


"Ochrona wizerunku Fryderyka Chopina", która odbędzie się w ramach Światowego Dnia Własności Intelektualnej w Filharmonii Narodowej w Warszawie w dniu 24 kwietnia 2017 r.

Poruszane podczas  obrad  konferencji kwestie dotyczące ochrony wizerunku Fryderyka Chopina są niezwykle istotne zarówno jeśli chodzi o promocję dziedzictwa narodowego w postaci twórczości kompozytora, jak również przez wzgląd na wzmożoną, szczególnie w ostatnich latach, aktywność polskich przedsiębiorców chętnych do posługiwania się jego imieniem i nazwiskiem w swojej działalności biznesowej. Okazuje się, że uregulowanie prawne zasad korzystania z wizerunku Chopina nie należy do łatwych, kiedy pojawia się wiele różnorodnych pomysłów na komercyjne wykorzystanie tego nazwiska, często niestety związanych z pokusą osiągnięcia łatwego sukcesu na rynku.

 

Nazwisko Chopin pracuje na swoją renomę właściwie nieprzerwanie od pierwszej połowy XIX wieku, stając się dzisiaj marką samą w sobie. Dlatego zarówno z punktu widzenia indywidualnego przedsiębiorcy jak i przez wzgląd na interes narodowy wydaje się niezwykle ważne poruszenie oraz upowszechnienie tematyki dotyczącej regulacji wykorzystywania wizerunku jednej z największych ikon polskiej i światowej kultury. Przestrzeganie odpowiednich unormowań prawnych, zwłaszcza w zakresie prawa własności intelektualnej, stwarza bowiem możliwość umacniania nie tylko wizerunku samego Chopina, ale i renomy produktów nim sygnowanych.

 

W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele organizacji międzynarodowych, przedsiębiorcy, przedstawiciele szeroko pojętego świata kultury oraz mediów, osoby zajmujące się zawodowo ochroną własności intelektualnej, jak również przedstawiciele administracji centralnej.

 

Do grona współorganizatorów konferencji należą: Światowa Organizacja Własności Intelektualnej, Instytut Fryderyka Chopina oraz Filharmonia Narodowa.Program konferencji oraz obowiązkowy formularz rejestracyjny  konferencji znajduje się na stronie Urzędu Patentowego:

http://www.uprp.pl/o-wydarzeniu/Menu09,764,29,index,pl/

Linki