Znamy zwycięzcę konkursu architektoniczno-urbanistycznego na nowy budynek Kampusu UEK

Aktualności
2022-09-12

Znamy zwycięzcę konkursu architektoniczno-urbanistycznego na nowy budynek Kampusu UEK

W poniedziałek 12 września br. w Pawilonie Dydaktyczno-Sportowym UEK odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na nowy budynek dydaktyczno-konferencyjny UEK. Zwyciężył projekt krakowskiej firmy BE DDJM Architekci Sp. z.o.o.

Jak podkreślił JM Rektor dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, zwycięski projekt spełnia nie tylko walory estetyczne i funkcjonalne, ale jest także wyposażony w rozwiązania przyjazne dla środowiska. Podkreślił, że jego realizacja będzie wspaniałym sposobem uczczenia 100-lecia istnienia naszej Uczelni (1925-2025).

Pani Katarzyna Wysocka, Dyrektor Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa w swoim przemówieniu przekazała, że nowy budynek będzie emanacją tego, co w Krakowie jest ważne i określa miasto. Łączy tradycję z nowoczesnością i tworzy niepowtarzalny klimat. Również dr Krzysztof Głuc zauważył, że nowy budynek wśród innych obiektów kampusu będzie łączył to, co wielkie z przeszłości, z tym, co wielkie w przyszłości.

Po ogłoszeniu wyników przez dr. inż. arch. Rafała Zawiszę, prof. PK oraz Sekretarza organizacyjnego Konkursu - arch. Zbigniewa Maćkowa, makieta projektu, który otrzymał pierwsze miejsce, została przeniesiona do makiety „matki”, przedstawiającej cały Kampus UEK.

Zwycięski projekt zyskał uznanie Sądu Konkursowego głównie za oryginalną i udaną próbę uzupełnienia układu urbanistycznego oraz dostosowanie gabarytu budynku do skali sąsiadującej zabudowy, uzyskane poprzez rozbicie budynku na kilka mniejszych brył o zróżnicowanych wielkościach. Brane pod uwagę było także udane, subtelne podkreślenie głównego wejścia do budynku oraz prostota i elegancja formy i detalu architektonicznego.

 

W konkursie udział wzięło 39 zespołów, dopuszczono 37 z nich. Do pierwszego etapu zakwalifikowano 17 zespołów, a do drugiego 5. Oprócz nagrody głównej, przyznano jeszcze wyróżnienie dla projektu autorstwa TEKTONIKA ARCHITEKCI Sp. z o.o. Sp. K, dwa drugie miejsca równorzędnie dla projektów firmy WXCA SP. Z O. O. i JSK Architekci Sp. z o.o, oraz nagrodę honorową dla pracy firmy Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna studio4SPACE.

Wystawę pokonkursową można oglądać do 20 października br. w Pawilonie Dydaktyczno-Sportowym.

Warto wspomnieć, że to nie koniec rozwoju infrastruktury Kampusu Uczelni. Jak zapowiedział Rektor UEK, za dwa tygodnie odbędzie się rozstrzygnięcie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy projektu Centrum Obsługi Studenta.