Godło Polski

V edycja plebiscytu "Wspólnota UEK"

Aktualności
2025-05-07

V edycja plebiscytu "Wspólnota UEK"

Podczas obchodów Święta Uczelni, 28 maja 2025 r., poznamy zwycięzcę tegorocznego plebiscytu „Wspólnota UEK”. W roku jubileuszowym wybierać będziemy laureata V edycji tej inicjatywy. Ogromnie zależy nam, abyście nas Państwo wsparli, ponieważ to Wy jesteście sercem i głosem naszej Wspólnoty.

Celem inicjatywy jest wyróżnienie i uhonorowanie członków społeczności Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zaangażowanych w aktywności społeczne, m.in takie jak: wolontariat, organizacja zbiórek, pomoc potrzebującym, pomoc na rzecz zwierząt, działalność propagatorska, edukacyjna, czy aktywizm zwracający uwagę na ważne kwestie społeczne.

Od dziś można głosować na jednego ze wskazanych w formularzu Kandydatów, za pośrednictwem linku lub poprzez wypełnienie wersji papierowej i umieszczenie jej w opisanej urnie, znajdującej się obok pokoju 301 Budynku Głównym.

Regulamin Plebiscytu „Wspólnota UEK” dostępny jest TUTAJ.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Plakat wydarzenia

Kandydaci nominowani do V edycji plebiscytu:

mgr Maria Bajak

"Pani mgr Maria Bajak od października 2022 roku prowadzi ćwiczenia z przedmiotu Marketing Społeczny na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Zupełnie zmieniła formułę tego przedmiotu, wdrażając w życie swoje nowe, autorskie pomysły. W ramach ćwiczeń studenci pod jej okiem realizują prawdziwe akcje charytatywne, które samodzielnie planują i wykonują. W trakcie ćwiczeń powstają koncepcje działań społecznych, wydarzenia promowane są w mediach społecznościowych, pozyskiwani są sponsorzy, a wreszcie odbywa się finał akcji. Zajęcia te mają na celu nie tylko pokazać na czym w praktyce polega marketing społeczny, ale przede wszystkim uwrażliwić młodych ludzi oraz wspomóc potrzebujących. Studenci samodzielnie dobierają odbiorców akcji, tak, aby w pełni utożsamiać się z prowadzonymi działaniami społecznymi. Prowadząca ćwiczenia wspiera ich jednak na każdym kroku, współuczestniczy we wszystkich aktywnościach i wspomaga przez cały proces tworzenia. Dzięki realizowanym projektom, studenci mogą poczuć swoją sprawczość i zdolność do zmieniania świata na lepsze. Inicjatywy te mogą ich inspirować do dalszych działań społecznych. Dodatkowo, w przypadku akcji kierowanych do podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych (Magiczne Święta UEK i Aktywne Święta UEK), mogą one stać się punktem zwrotnym w życiu dzieci i zachęcić je do dążenia do zdobycia wykształcenia wyższego. Inicjatywa ta zintegrowała nie tylko studentów, ale także pracowników Katedry Marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, którzy włączali się w akcję."

 

dr hab. Łukasz Danel, prof. UEK

"Kandydat pełni funkcję Pełnomocnika Rektora ds. Równego Traktowania i równocześnie Przewodniczącego Rektorskiej Komisji ds. Równego Traktowania. W związku z tym odpowiada za wdrażanie w UEK polityk równościowych i antydyskryminacyjnych, a także realizację działań w zakresie DEI (Diversity, Equity, Inclusion – różnorodność, równość, włączenie), aby tworzyć bardziej sprawiedliwe i otwarte środowisko dla Studentów i Pracowników UEK. Co jednak szczególnie ważne – podejmuje na co dzień szereg interwencji oraz działań, które zmierzają do zbudowania inkluzywnej przestrzeni akademickiej dla tych Studentów oraz Pracowników, którzy z różnych względów mogą podlegać wykluczeniu lub działaniom dyskryminacyjnym."

 

dr Oleksij Kelebaj

"Dr Oleksij Kelebaj jest przykładem człowieka, który nie czeka i nie przygląda się z boku, a działa. Działa na wielu polach, tam, gdzie dzieje się krzywda i gdzie widzi słabszych. Działa mądrze. W ubiegłym roku był głównym organizatorem akcji pomocy dla powodzian, która była organizowana na UEK. Wraz z grupą doktorantów z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studentami Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Akademii Górniczo-Hutniczej zorganizował dwa wyjazdy z darami do powiatu Nyskiego. Aktywnie pomagał też w sprzątaniu domów dotkniętych powodzią, do czego namawiał również swoich studentów. Od ubiegłego roku udziela bezpłatnych korepetycji i pomaga dzieciom z dwóch szkół podstawowych z Nowego Świętowa i Białej Nyskiej (miejscowości dotknięte powodzią) przygotować się do egzaminów ósmoklasisty. W grudniu zorganizował mikołajkowy wyjazd do Domu Dziecka w Nysie, gdzie nie tylko poprowadził ciekawy wykład dla dzieci, ale również zadbał o prezenty. Oprócz słodyczy, dzięki hojności darczyńców, sprezentował dzieciom vouchery do galerii handlowych. Pomogły one zrozumieć wartość pieniądza, ponieważ dały dzieciom możliwość samodzielnego podejmowania decyzji finansowych w bezpiecznym środowisku. Dr Oleksij Kelebaj jest człowiekiem otwartym, zawsze uśmiechniętym, zaangażowanym i chętnym do pomocy. Tą pomocą zaraża innych. Jego skromność i brak szukania poklasku, są niezwykle ujmujące."

 

mgr inż. Ewa Srzednicka

"Pani Ewa Srzednicka z BON to osoba o wyjątkowych kompetencjach i ogromnym zaangażowaniu, która z pasją i wrażliwością szkoliła dzieci- uczestników półkolonii UEK w zakresie współpracy oraz budowania relacji z osobami z niepełnosprawnościami. Jej podejście charakteryzuje się nie tylko głęboką wiedzą merytoryczną, ale również empatią, cierpliwością i umiejętnością przekazywania trudnych tematów w sposób zrozumiały i inspirujący dla najmłodszych. Dzięki jej pracy dzieci nie tylko zdobyły cenne umiejętności społeczne, ale także otworzyły się na różnorodność i nauczyły się szacunku wobec drugiego człowieka."

 

mgr Arkadiusz Tomaszek

"W ciągu ostatnich kilku lat wykazał się następującą aktywnością społeczną (popartą stosownymi zaświadczeniami i certyfikatami): - organizacja oddolnych inicjatyw dla społeczności lokalnej z zakresu propagowania aktywnego wypoczynku, zdrowego trybu życia (prelekcje w szkołach, bibliotece publicznej, slajdowiska podróżnicze dla dzieci).- organizacja akcji sprzątania świata – między innymi sprzątanie zanieczyszczonych terenów w Katowicach, Słomnikach, Radłowie, w tym także przeprowadzenie akcji sprzątania miejscowości we współpracy z gminą jego miejsca pochodzenia (Radłów) z okazji dnia ziemi połączone z wystąpieniem dla całej szkoły propagującym troskę o naturę;- Działalność wolontariacka w tym: odbycie wolontariatu w Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helców w Krakowie na rzecz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, wolontariusz ósmej edycji Kongresu Open Eyes Economy Summit, wolontariusz Sekcji Promocji Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (między innymi działalność na rzecz uniwersytetu dziecięcego), odbyty wolontariat na rzecz Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalno-Młodzieżowych Art oraz pomoc w organizacji wydarzeń organizowanych przez stowarzyszenie (między innymi pomoc przy organizacji wydarzeń kulturalnych, eventów oraz projektów młodzieżowych).- Członek Amnesty International Kraków.- Inicjatywy oddolne w porozumieniu z innymi lokalnymi aktywistami bądź organizacjami, takie jak: Organizacja spotkania oraz wygłoszenie prelekcji na temat możliwości wyjazdów Erasmus (we współpracy z polską siecią EuroPeers) dla studentów krakowskich uczelni, wygłoszenie prelekcji dla studentów (głównie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie) we współpracy z BPZ UEK na temat organizacji oraz poszukiwania wyjazdów zagranicznych- Aktywny udział w działaniach edukacyjnych i obywatelskich realizowanych w ramach projektu Parlamentu Europejskiego w Polsce i Polskiej fundacji im. Roberta Schumana w związku z Konferencją o Przyszłości Europy.- Współorganizowanie, uczestnictwo oraz promocja projektów w ramach programu Erasmus + (wymiany młodzieżowe, projekty solidarnościowe), propagowanie idei europejskich poprzez administrowanie największej grupy facebookowej w Polsce dotyczącej mobilności osób młodych."

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego