Godło Polski

UEK, AGH i PK łączą siły – wspólne studia interdyscyplinarne w Krakowie

Aktualności
2025-07-02

UEK, AGH i PK łączą siły – wspólne studia interdyscyplinarne w Krakowie

Trzy krakowskie uczelnie: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica oraz Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki rozpoczynają współpracę w zakresie kształcenia specjalistów dla sektora energetycznego i jądrowego. Owocem porozumienia jest utworzenie nowego, wspólnego kierunku studiów drugiego stopnia: Inżynieria i Zarządzanie w Energetyce Jądrowej.

Wspólny kierunek, realizowany przez trzy uczelnie, powstaje jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na wysoko wykwalifikowaną kadrę, która będzie zdolna do projektowania, wdrażania i nadzorowania procesów związanych z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce – zarówno od strony technicznej, jak i organizacyjno-zarządczej.

Trwające około półtora roku prace nad utworzeniem kierunku prowadzone były międzyuczelniany zespół kierowany przez prof. Łukasza Mamicę w składzie: prof. Jerzy Cetnar (AGH), prof. Jan Taler (Politechnika Krakowska), prof. Tomasz Sobota (Politechnika Krakowska), którego sekretarzem był mgr Michał Król (UEK). Prace zespołu ze strony UEK wspierane były również przez Panią Prorektor ds. Kształcenia i Studentów prof. Małgorzatę Tyrańską oraz Panią Kierownik mgr Dorotę Smolińską.

Studia zostaną uruchomione na podstawie trójstronnej umowy, którą zawarli Rektorzy UEK, AGH i PK i będą prowadzone w ramach dyscyplin:

  • inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
  • nauki o zarządzaniu i jakości

Za realizację programu odpowiadają:

  • Instytut Zarządzania UEK
  • Wydział Energetyki i Paliw AGH
  • Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki PK

Koordynacją organizacyjną i administracyjną zajmie się Wydział WEiP AGH.

Odpowiedź na potrzeby transformacji energetycznej Polski

Prof. Bernard Ziębicki, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zaznacza, że inicjatywa wspólnego kierunku, łączącego kompetencje techniczne z wiedzą ekonomiczną i wiedzą o zarządzaniu, jest ważna i potrzebna.

– Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wnosi do tej współpracy doświadczenie w zakresie kierowania projektami, finansowania inwestycji, analizy ryzyk oraz polityki i regulacji sektora energetycznego – umiejętności kluczowych dla skutecznego wdrażania nowoczesnych technologii jądrowych. Wierzę, że wspólnie stworzymy program, który wykształci liderów transformacji energetycznej – fachowców zdolnych nie tylko do pracy z zaawansowaną technologią, ale także do podejmowania racjonalnych decyzji gospodarczych i strategicznych – podkreśla prof. Bernard Ziębicki.

Utworzenie wspólnego kierunku Inżynieria i Zarządzanie w Energetyce Jądrowej to strategiczna inicjatywa edukacyjna, wpisująca się w założenia krajowej transformacji energetycznej i planowanego rozwoju energetyki jądrowej
w Polsce. Budowa elektrowni jądrowych oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w tym sektorze wymaga przygotowania interdyscyplinarnej kadry – łączącej kompetencje techniczne z wiedzą z zakresu zarządzania projektami, procesami i bezpieczeństwem
– podkreśla prof. Jerzy Lis, Rektor AGH w Krakowie.

Oferujemy już na Politechnice Krakowskiej studia na kierunkach energetyka oraz energetyka jądrowa, a teraz rozszerzamy nasze portfolio edukacyjne o atrakcyjną nowość. Będziemy wspólnie kształcić inżynierów z menedżerskim przygotowaniem do zarządzania procesami inwestycyjnymi w sektorze energetyki niskoemisyjnej, sprawnymi także w szerokiej współpracy z firmami, instytucjami naukowo-badawczymi i administracją publiczną– mówi prof. Andrzej Szarata, Rektor Politechniki Krakowskiej. – Program wspólnych studiów czołowych polskich uczelni został opracowany w odpowiedzi na rosnące potrzeby społeczno-gospodarcze związane z transformacją energetyczną, koniecznością dywersyfikacji źródeł energii oraz zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego Polski i Unii Europejskiej. Powołanie nowego kierunku wpisuje się też w strategiczne cele Politechniki Krakowskiej, to m.in.: wspieranie zrównoważonego rozwoju i interdyscyplinarnej współpracy naukowej i dydaktycznej.

Absolwenci kierunku będą przygotowani do pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze jądrowym – zarówno w instytucjach publicznych, jak i w krajowych i międzynarodowych firmach technologicznych, energetycznych i inżynieryjnych.

Pierwsi studenci na nowym kierunku rozpoczną kształcenie w semestrze letnim roku akademickiego 2025/2026. Maksymalna liczba przyjętych osób w pierwszym naborze to 40 osób.

Absolwenci Inżynierii i Zarządzania w Energetyce Jądrowej ukończą studia ze wspólnym dyplomem AGH, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego.