Godło Polski

MBA – Energy Transformation Management

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Dolnośląskim Instytutem Studiów Energetycznych.

CEL STUDIÓW:


Celem programu jest wykształcenie kompetentnej i odpowiedzialnej kadry zarządzającej odważnie podejmującej wyzwania przyszłości, a także przekazanie oraz usystematyzowanie wiedzy niezbędnej w procesie skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem, ze szczególnym uwzględnieniem firm aktywnych w obszarze paliw, energii oraz ciepłowniczych i wodociągowych spółek komunalnych. Zarówno dobór prowadzących, jak i zajęć z zakresu ekonomii, rachunkowości i finansów oraz szeroko rozumianego zarządzania gwarantuje pozyskanie oraz rozwój umiejętności związanych ze skutecznym zarządzaniem organizacją.

PROFIL UCZESTNIKA:

Program MBA – Energy Transformation Management to dedykowane dwusemestralne studia Master of Business Administration (MBA) przeznaczone dla kadry menedżerskiej (z min. 3 letnim stażem w zarządzaniu zespołami) przedsiębiorstw publicznych, prywatnych oraz instytucji związanych z transformacją energetyczną (sektora nafty i gazu, ciepłownictwa itp.). Program studiów przygotowany jest z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb słuchaczy. Pozwala to na dopasowanie zagadnień do rzeczywistych i aktualnych problemów rozwojowych i zawodowych, w tym przystosowania się do zmian klimatu oraz efektywności energetycznej. Dzięki temu prace zaliczeniowe mogą mieć praktyczny i wdrożeniowy charakter.

CZESNE:

22 000 PLN (czesne) + 500 PLN (opłata rekrutacyjna)

PROGRAM STUDIÓW:

Moduł: Ekonomia i zarządzanie

  1. Wprowadzenie do studiów MBA
  2. Zarządzanie finansami przedsiębiorstw
  3. Rachunkowość zarządcza i rewizja finansowa
  4. Zarządzanie innowacyjnością
  5. Zarządzanie rozwojem osobistym
  6. Marketing – ujęcie teoretyczne i praktyczne
  7. Polityka przemysłowa w Unii Europejskiej

Moduł: Transformacja energetyczna

  1. Modele zarządzania przedsiębiorstwem
  2. Zarządzanie strategiczne w energetyce w dobie transformacji
  3. Geopolityczne uwarunkowania rynków energetycznych
  4. Zmiany klimatyczne
  5. Założenia i cele „Europejskiego Zielonego Ładu”
  6. Globalne trendy na rynku energetycznym
  7. Transformacja energetyczna
  8. Transformacja energetyczna w Polsce
  9. Paliwo gazowe
  10. Paliwa przyszłości – paliwa syntetyczne
  11. Zarządzanie projektami i procesami
  12. Technologie zero i niskoemisyjne dla energetyki

ORGANIZACJA ZAJĘĆ:

Studia podyplomowe odbywać będą się częściowo w trybie stacjonarnym, częściowo zdalnym (zajęcia w soboty oraz w piątki lub niedziele). Wymiar godzin studiów podyplomowych to 250 godzin. Czas trwania studiów podyplomowych to dwa semestry. Zajęcia mogą odbywać się również w formie zdalnej.

Warunkiem uzyskania zaliczenia każdego przedmiotu jest obecność na zajęciach. Każdy semestr kończy się egzaminem w formie pisemnej. Na koniec studiów słuchacze przystępują do egzaminu końcowego oraz obrony pracy końcowej.

DATY ZJAZDÓW:

I zjazd
27.05.2023r.
28.05.2023r.
II zjazd
17.06.2023r.
18.06.2023r.
III zjazd
07.10.2023r.
08.10.2023r.
IV zjazd
18.11.2023r.
19.11.2023r.
V zjazd
09.12.2023r.
10.12.2023r.
VI zjazd
13.01.2024r.
14.01.2024r.
VII zjazd
03.02.2024r.
04.02.2024r.
VIII zjazd
24.02.2024r.
25.02.2024r.
IX zjazd
09.03.2024r.
10.03.2024r.
X zjazd
30.03.2024r.
31.03.2024r.
XI zjazd
13.04.2024r.
14.04.2024r.
XII zjazd
27.04.2024r.
28.04.2024r.
XIII zjazd
11.05.2024r.
12.05.2024r.

Skontaktuj się z nami!

Obsługa pytań merytorycznych dot. kierunku

dr Marcin Sienkiewicz

E-mail: m.sienkiewicz0304@wp.pl

Menedżer studiów

mgr Łukasz Kos
tel.12 293 59 74
E-mail: lukasz.kos@uek.krakow.pl

Dyrektor kierunku

dr Agnieszka Pach-Gurgul
E-mail: apach@uek.krakow.pl

 

REKRUTACJA:

Sprawdź krok po kroku jak zapisać się na studia w systemie IRK!

 

WYKŁADOWCY:

dr hab. Mariusz Ruszel, prof. uczelni

Politolog, profesor uczelni w grupie pracowników badawczo - dydaktycznych w Zakładzie Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Redaktor naczelny czasopisma naukowego „Energy Policy Studies". Pomysłodawca i przewodniczący komitetu organizacyjnego cyklicznej Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju".

Laureat stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego dla wybitnego młodego naukowca (2017). Członek Niezależnej Grupy ds. Oceny Naukowej (Independent Scientific Evaluation Group, ISEG) programu „Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa" NATO (2022-2024). Recenzent wielu międzynarodowych i krajowych czasopism naukowych. Specjalizuje się w bezpieczeństwie energetycznym oraz polityce energetycznej państwa.

dr Jakub Kwaśny

Adiunkt w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych UEK

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia i finanse, poprzednio dyrektor ds. rozwoju studiów podyplomowych Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dyrektor merytoryczny kierunku MBA in General Management oraz MBA in Community Management. Ekspert Centrum Polityk Publicznych UEK oraz Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Członek rad nadzorczych spółek z sektora wodociągów i ciepłownictwa. W latach 2012-2017 przewodniczący Rady Programowej Radia Kraków S.A, a w 2011-2015 Rady Społecznej Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie oraz Zespołu Przychodni Specjalistycznych.

Członek Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Economic Society of Thessaloniki oraz międzynarodowej grupy badawczej PGV – Pays du Groupe de Visegrad.

Wielokrotnie nagradzany przez Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie za osiągnięcia w dziedzinie dydaktycznej, organizacyjnej i naukowej. Jego doktorat napisany pod kierunkiem prof. dr hab. Ireny Pietrzyk został nagrodzony wyróżnieniem.

Aktywny samorządowiec, od 2006 r. radny, a od 2018 r. Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie. Członek polskiej delegacji do Komitetu Regionów Unii Europejskiej oraz Przewodniczący Tarnowskiego Komitetu Rewitalizacji.

Autor lub współautor wielu publikacji naukowych z zakresu lokalizacji zaawansowanych usług biznesowych, aktywności klastrów przemysłowych, atrakcyjności inwestycyjnej, samorządu terytorialnego, rozwoju regionalnego i polityki spójności Unii Europejskiej. Autor monografii pt. Trzydzieści lat samorządności terytorialnej w Polsce: gospodarka rozwój reformy.

Prywatnie miłośnik gotowania, podróży, skandynawskich kryminałów i kotów.

dr Anna Dolot

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, trener biznesu z wieloletnim doświadczeniem, praktyk. Przeprowadziła ponad 200 dni szkoleniowych, współpracuje z firmami rodzinnymi i koncernami międzynarodowymi, sektorem publicznym i prywatnym, w obszarze usług i produkcji, z kadrą zarządczą, menedżerami, specjalistami oraz pracownikami liniowymi. Ma również doświadczenie w przygotowaniach i realizacji działań doradczo-rozwojowych, w sesjach coachingowych, a także w projektach z zakresu rekrutacji i selekcji oraz badania poziomu jakości obsługi klienta typu „Tajemniczy Klient”. Ma praktyczne doświadczenie biznesowe, ze szczególnym uwzględnieniem działań sprzedażowych (nawiązanie kontaktu, spotkania sprzedażowe, negocjacje, opieka nad klientem). Prowadzi również zajęcia ze studentami różnych form studiów i specjalności z zakresu Zarządzania zasobami ludzkimi, Rynku pracy oraz Polityki personalnej w hotelarstwie i gastronomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. 

dr hab. prof UEK Artur Hołda

Wykształcenie:
Habilitacja z dziedziny nauk ekonomicznych (UEK 2007); Doktor nauk ekonomicznych (UEK 2000); Doktor nauk fizycznych (UJ 1998).

Doświadczenie zawodowe:
Prowadzi szeroką współpracę z praktyką – szkolenia i doradztwo ekonomiczno-finansowe oraz ekspertyzy w zakresie rachunkowości i finansów. Prowadzi również obligatoryjne szkolenia dla biegłych rewidentów w Polsce. Uczestniczył w tworzeniu Mazowieckiego Klastera Audytu i Consultingu. Przewodniczył i zasiadał w składzie Rad Nadzorczych spółek, w tym notowanych na GPW w Warszawie. Prowadzi zajęcia na studiach doktoranckich oraz MBA.

Nauka i dydaktyka:
Jego zainteresowania badawcze dotyczą problematyki prognozowania upadłości przedsiębiorstw, zarządzania w warunkach kryzysu oraz kontroli i audytu wewnętrznego. Ponadto analizy dotyczą praktycznych aspektów związanych z analizą i rewizją sprawozdań finansowych, rachunkowością finansową i zarządczą, międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej.

Publikacje:                               
Hołda, Zasada kontynuacji działalności i prognozowanie upadłości w polskich realiach gospodarczych, Monografie nr 174, Wyd. AE w Krakowie, Kraków 2006
A. Hołda, MSR/MSSF w polskiej praktyce gospodarczej, Wyd. CH Beck, Warszawa 2013
A. Hołda, T. You, P. Fiedor, Network Analysis of the Shanghai Stock Exchange Based on Partial Mutual Information, Journal of Risk and Financial Management 8 (2), 266-284, 2015

Dodatkowe informacje:
Posiada certyfikat dyplomowanego księgowego IFAC oraz ma kwalifikacje zawodowe Certyfikowanego Audytora ds. (systemów) Kontroli Wewnętrznych - CICA (Certified Internal Controls Auditor).  Posiada certyfikat Ministerstwa Finansów RP, uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, jak również ma kwalifikacje audytora PIKW drugiego stopnia.

Wojciech Jakóbik. Czołowy analityk sektora energetycznego. Ukończył studia politologiczne (licencjat) oraz z zakresu stosunków międzynarodowych (magister). Redaktor Naczelny portalu zajmującego się tematyką energetyczną i ekonomiczną Biznesalert.pl. Prowadzi także działalność gospodarczą. Jest wykładowcą Kolegium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim. Jego aktywność zawodowa obejmuje także administrację stron internetowych oraz społecznościowymi, prowadzenie konferencji i wydarzenia. Jest autorem kilkuset artykułów i komentarzy z zakresu problematyki energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego.

Paweł Jakubowski – Manager i ekspert od 15 lat związany z branżą energetyczną. Opracowywał i wdrażał wieloletni program inwestycyjny dla nowej infrastruktury gazowej w Polsce, obejmujący transgraniczne połączenia z Litwą, Słowacją, Czechami i Ukrainą. Negocjował biznesowe ramy projektu Baltic Pipe zwieńczone podpisaniem kontraktu przesyłowego. Odpowiadał za przygotowanie, uruchomienie i realizację Programu Rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu. Absolwent Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada dyplom Executive MBA oraz certyfikat TenStep Project Management nr 10147. Uczestnik High Potentials Leadership Program na Harvard Business School w USA.

mgr Bartosz Józefowski

Na co dzień związany z Krakowskim Parkiem Technologicznym. Najpierw kierował Inkubator Technologiczny w Krakowie, a w 2016 r. został jednym z zarządzających Funduszem Zalążkowym KPT, który inwestuje w startupy we wczesnej fazie rozwoju. Kieruje programem akceleracyjnym KPT ScaleUp skierowanym na stymulowanie współpracy dużych firm ze startupami w obszarze Industry 4.0 i Smart City. Doświadczenia z ponad 100 projektów przekuwa także na działania na rzecz całego środowiska jako jeden z założycieli fundacji wspierającej omgkrk czyli krakowskiego środowiska startupowego. Ambasador fundacji Startup Poland. Autor raportu „Startupowy Kraków 2017

Michał Kurtyka ur. 20 lipca 1973 w Krakowie – w latach 2019–2020 minister klimatu i środowiska, w latach 2018–2019 sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska oraz pełnomocnik ds. prezydencji COP24, w latach 2016–2018 podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, menedżer, ekonomista i urzędnik państwowy, doktor nauk ekonomicznych. Karierę zawodową rozpoczął w 1998, w zespole ministra Jana Kułakowskiego w trakcie negocjacji akcesyjnych prowadzonych przez polski rząd z instytucjami Unii Europejskiej. Zajmował się sprawami energetyki i transportu. W latach 2000–2002 był pracownikiem naukowym na UW. Później, do 2012 związany z grupą BPI, kierował polskim oddziałem tego przedsiębiorstwa. Absolwent paryskiej École polytechnique i Szkoły Głównej Handlowej. W 2012 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

dr Ewa Mataczyńska
Stopień naukowy doktora ekonomii nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Magister matematyki oraz technik programowania elektronicznych maszyn cyfrowych. Ponad 28 letni staż pracy w sektorze energii elektrycznej. Obecnie najważniejsze aktywności skupiają się na tematach związanych z zaangażowaniem w prace naukowe oraz zawodowe jako: ekspert w Instytucie Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza; kierownik Biura ds. Modelowania Pracy Sieci w Departamencie Rozwoju i Modelowania Sieci PGE Dystrybucja S.A.; wiceprzewodniczący grupy roboczej WG1 (Reliable, economic and efficient smart grid system) ETIP SNET; członek Komitetu Technologii oraz Komitetu Polityki E.DSO, wiceprzewodniczący zespołu roboczego Active System Managemant w E.DSO, ekspert w grupach EU DSO Entity – ds. rozproszonej elastyczności, ds. zmiany zapisów kodeksów sieci, ds. planu cyfryzacji dla sektora energii; ekspert w grupie doradczej DSF (demand side flexibility) powołanej przez ACER w celu doradzania przy opracowaniu wytycznych dotyczącymi regulacji w zakresie elastyczności (kodeks sieci ds. elastyczności); członek grupy roboczej zajmującej się zastosowaniem stacjonarnych magazynów energii w Europe Batteries.
Autor licznych publikacji z zakresu szeroko pojętego rynku energii, ze szczególnym uwzględnieniem elastyczności sieci, wodoru, wspólnot energetycznych, nowych technologii. Obecnie przewodnim wątkiem zarówno w pracy zawodowej jak i naukowej są kierunki nowych regulacji na poziomie UE dotyczących usług elastyczności (proces tworzenia nowego kodeksu sieci).

Kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz, oficer Marynarki Wojennej z kilkunastoletnim doświadczeniem liniowym, adiunkt w grupie pracowników naukowo-badawczych, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte (AMW) w Gdyni. Były dowódca okrętu ORP „Śniardwy” (645), doktor nauk społecznych (nauki o bezpieczeństwie). Absolwent AMW oraz Akademii Morskiej w Gdyni (studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Kryzysowego). Ekspert w Instytucie Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie (IPE). Uczestnik „Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska (Grupa 5: Edukacja Społeczna) oraz „Pomorskiej platformy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku”. Publicysta portalu platformą informacyjną BalticWind.eu oraz portal.stoczniowy.pl. Aktywny uczestnik programu Erasmus +. Członek Towarzystwa Nautologicznego. Uczestnik europejskich i narodowych programów badawczych (DAIMON, EU Interreg South Baltic, SABUVIS).
Wykładowca na studiach podyplomowych na Politechnice Gdańskiej (w specjalnościach Technologie Pojazdów Autonomicznych oraz Morska Energetyka Wiatrowa), studiach podyplomowych na Uniwersytecie Gdańskim (Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju. Morska energetyka wiatrowa), Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (Transport i eksploatacja instalacji lądowych LNG) oraz studiów MBA na Collegium Civitas (Zarządzanie polityką energetyczną i klimatyczną). Autor kilku monografii samodzielnych, podręczników akademickich, kilkunastu rozdziałów w monografiach oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych, w tym opublikowanych w renomowanych wydawnictwach, jak i analiz oraz komentarzy branżowych. Współautor raportu: „Zielony wodór z OZE w Polsce” (DISE/PSEW). Głównymi obszarami zainteresowań naukowych pozostają kwestie rozwoju nowoczesnych technologii, a szczególnie morskich systemów autonomicznych oraz wykorzystanie sił morskich w kształtowaniu wielowymiarowego bezpieczeństwa morskiego państw, jak i morskie aspekty bezpieczeństwa energetycznego państwa (dostawy surowców strategicznych, morska energetyka wiatrowa).

Dr Anna Mikulska pracuje w Centrum Studiów Energetycznych Instytutu Bakera na Uniwersytecie Rice'a w Houston w stanie Teksas. Jej badania koncentrują się na geopolitycznych aspektach roli gazu ziemnego w Unii Europejskiej, byłym bloku sowieckim i Rosji. Jej obecne prace obejmują zagadnienia z zakresu  oceny potencjalnego wykorzystania gazu ziemnego jako instrumentu geoekonomicznego, badania sposobów wykorzystania eksportu amerykańskiego LNG w celu wzmocnienia europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Dr Mikulska jest także pracownikiem amerykańskiego Instytutu Badań nad Polityką Zagraniczną (FPRI) oraz prowadzi seminaria dotyczące polityki energetycznej na University of Pennsylvania. Posługuje się językiem polskim, angielskim, niemieckim, farsi oraz rosyjskim. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także uzyskała tytuł magistra stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Windsor w Kanadzie oraz tytuł doktora nauk politycznych na Uniwersytecie w Houston.

Remigiusz Nowakowski

Od 2018 prezes zarządu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych DISE.W latach 2016-2021 wiceprezydent Pracodawców RP. W latach 2018-20 prezes zarządu PILE ELBUD SA. W latach 2016–19 – członek Rady Dyrektorów, EURELECTRIC. W latach 2015-16 – prezes zarządu, TAURON Polska Energia SA, Przewodniczący Rady Nadzorczej Tauron Dystrybucja SA oraz Przewodniczący Komitetu Strategii, członek Rady Nadzorczej PKN ORLEN SA. W latach 2008-2015 i 2020 dyrektor wykonawczy w Fortum, Heating & Cooling, Poland and Baltics. Z wykształcenia magister ekonomii oraz magister prawa – absolwent Wydziału Zarządzania i Informatyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego.

From 2018 as the President of the Management Board at DISE Energy think-tank. In 2016-2019 vicepresident at Pracodawcy RP. In 2018-2020 CEO at PILE ELBUD SA. In 2016-2019 Member of the Board of Directors at EURELECTRIC. In 2015-16 – CEO at TAURON Polska Energia SA, chairman of the Board at TAURON Dystrybucja SA and Head of Strategy Committee at PKN ORLEN SA. In 2008-2015 and 2020 Executive Director at Fortum, Heating & Cooling, Poland and Baltics. University graduate: Master of Economics and business management at University of Economics in Wroclaw and Master of Commercial law, at University of Wroclaw.

dr Katarzyna Sanak-Kosmowska

Tytuł naukowy: Dr nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu, uzyskany w 2017 roku w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, magister psychologii – Uniwersytet Jagielloński.

Obszar zainteresowań:
Komunikacja marketingowa, online marketing, zachowania konsumenckie, psychologia reklamy.

Dodatkowe informacje:
Wykładowczyni na studiach podyplomowych oraz MBA na uniwersytetach w Polsce, Austrii i Finlandii. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży reklamowej, specjalizująca się przede wszystkim w budowaniu strategii komunikacji marketingowej marek w środowisku online. Autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji naukowych (artykułów i monografii) z zakresu marketingu, social media i psychologii zachowań konsumenckich.

PhD in Economics, MA in Management, MA in Psychology, • Assistant Professor at the Department of Marketing, Cracow University of Economics , • Visiting Professor: Jagiellonian University, HAMK Hameenlinaa, WU Wien, INTEC Santo Domingo • 12 years of experience in Marketing • Business Owner (Tourism & Hospitality ) • Academic interests: social media markeitng, online consumer behavior, social psychology • Author of 3 books, and over 50 articles in international journals


Scientific title: PhD in economics in the discipline of management science, obtained in 2017 at the University of Economics in Krakow, MA in psychology - Jagiellonian University.

Area of ??interest: Marketing communication, online marketing, consumer behavior, psychology of advertising.

Additional information: Lecturer at postgraduate and MBA studies at universities in Poland, Austria and Finland. Katarzyna has also many years of experience in the advertising industry, specializing primarily in building a marketing communication strategy for brands in the online environment. Author and co-author of several dozen scientific publications (articles and monographs) in the field of marketing, social media and psychology of consumer behavior.

Dr hab. inż. Aneta Sapińska-Śliwa, prof. uczelni, jest pracownikiem badawczo-dydaktycznym w Katedrze Wiertnictwa i Geoinżynierii na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Zajmuje się tematyką udostępniania
i zagospodarowania ciepła i wód z górotworu. Łączy w sobie zarówno zainteresowania związane z techniką i technologią udostępniania ciepła, jak również wykorzystania ciepła i wód.

Na jej dorobek naukowy składa się 140 publikacji, udział w wielu krajowych i międzynarodowych projektach badawczych.

Dr Marcin Sienkiewicz.
Pracownik naukowy Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Prezes Zarządu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych w latach 2016-2018. Ekspert Forum Polityki Wschodniej. Wykładowca studium podyplomowego Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych na Politechnice Wrocławskiej. Publicysta i recenzent „Wiadomości Naftowych i Gazowniczych” (miesięcznik wydawany przez Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego). W latach 2008-2010 współpraca ekspercka w zakresie bezpieczeństwa narodowego i energetycznego z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego i Kancelarią Prezydenta R P. W okresie 2013-2014 r. stażysta w Biurze Studiów i Projektów Gazownictwa GAZOPROJEKT S.A. Autor studium koncepcyjnego poświęconego utworzeniu w Polsce hubu gazowego. Uczestnik i współorganizator wielu konferencji poświęconych tematyce energetycznej. Autor ponad stu publikacji naukowych oraz opracowań eksperckich z zakresu bezpieczeństwa energetycznego, polityki energetycznej współczesnych państw, funkcjonowania międzynarodowych ryków energetycznych.
Od 2015 r. pracuje w Towarowej Giełdzie Energii S.A. na stanowisku Wicedyrektora Biura Strategii i Projektów ds. Rynku Gazu

Dr hab. inż. Adam Szurlej, prof. uczelni, jest pracownikiem badawczo-dydaktycznym w Katedrze Inżynierii Gazowniczej na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo - Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Tematyka zainteresowań naukowych jest związana z rynkiem gazu ziemnego, bezpieczeństwem energetycznym oraz szeroko rozumianą gospodarką surowcami energetycznymi ze szczególnym uwzględnieniem gazu ziemnego. Autor lub współautor ponad 200 publikacji. Współtwórca kilku studiów podyplomowych.

GRZEGORZ TCHOREK – doktor habilitowany, kierownik Katedry Gospodarki
Narodowej Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Inicjator powołania i kierownik Centrum Badań nad Transformacją Energetyczną, Mobilnością i Zmianami Klimatu na Wydziale Zarządzania UW.
Absolwent i od 2007 r. pracownik Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach 2007–2017 pracownik NBP, zatrudniony w jednostkach zajmujących się zagadnieniami integracji walutowej. Jego zainteresowania badawcze i naukowe obejmują: konkurencyjność i umiędzynarodowienia przedsiębiorstw, łańcuchy wartości różnych sektorów gospodarki, źródła innowacyjności firm, mobilność współdzieloną, rolę gazu w transformacji energetycznej, zastosowania wodoru oraz wyzwania transformacji klimatycznej. Brał udział i kierował projektami badawczymi Narodowego Centrum Nauki, NCBR, studiami wykonalności i ekspertyzami w zakresie energetyki i elektromobilności. Bierze również aktywny udział w pracach międzynarodowych i krajowych gremiów badawczych i doradczych. Członek Państwowej Rady Ochrony Środowiska przy Ministrze Klimatu i Środowiska. Przewodniczący zespołu ekspertów ds. wodoru w Izbie Gospodarczej Gazownictwa, członek Rady Naukowej Beijing Research Centre w Pekinie. Członek Rady Koordynacyjnej Gospodarki Wodorowej przy MKIŚ. Członek Rady Nadzorczej PGNiG S.A., przewodniczący Komitetu Audytu.

PAWEŁ TUROWSKI
Specjalizuje się w zagadnieniach bezpieczeństwa energetycznego Polski, państw regionu Europy Środkowej, Wschodniej, Unii Europejskiej. Autor licznych analiz, ekspertyz, publikacji naukowych, prelekcji konferencyjnych dotyczących m.in.: oddziaływania Federacji Rosyjskiej za pomocą energetyki na państwa europejskie, transformacji energetycznej UE, Europejskiego Zielonego Ładu, energetyki jądrowej, gazowej, odnawialnych źródeł energii, w tym energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej, rynku wodorowego. Od roku 2007 pracuje w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zajmując się m.in. tematyką bezpieczeństwa energetycznego. Ekspert NATO Energy Planning Group. Uczestnik kursów NATO School Oberammergau, European Centre of Excellence for Countering Hybrid Threats dotyczących m.in. zagrożeń w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Prowadził wykłady m.in. w Collegium Civitas oraz w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (KSAP).

dr Marta Ulbrych
Katedra Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych
Department of International Economics
Dyrektor programu MBA w Ochronie Zdrowia

Adam Wawrzynowicz

radca prawny

 

Ekspert rynku energii i gazu. Prawnik regulacyjny, specjalizujący się w doradztwie na rzecz przedsiębiorstw działających na rynku energetycznym, w tym w szczególności na rzecz firm działających w segmencie gazownictwa, elektroenergetyki, ciepłownictwa i energetyki odnawialnej.

Zapewniał wsparcie regulacyjne i prawne w ramach projektów dotyczących między innymi bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego do Polski, systemu wsparcia dla Terminalu LNG w Świnoujściu czy z zakresu zapasów obowiązkowych gazu.

 

Nadzorował doradztwo prawne związane z opracowaniem projektów podstawowych dokumentów regulujących działalność w segmencie magazynowania i dystrybucji gazu ziemnego – Regulaminu Świadczenia Usług Magazynowania oraz Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej. Reprezentował kluczowe spółki energetyczne w postępowaniach o udzielenie koncesji, postępowaniach taryfowych oraz w postępowaniach o wyznaczenie operatorami systemów gazowych.

 

Od wielu lat zaangażowany we wsparcie regulacyjne i prawne na rzecz stowarzyszeń i organizacji branżowych, w tym w szczególności na rzecz Izby Gospodarczej Gazownictwa. Współautor Kodeksu Dobrych Praktyk w relacjach Inwestor – Wykonawca w branży gazowniczej. Od marca 2022 r. Prezes Sądu Arbitrażowego przy Izbie Gospodarczej Gazownictwa.

 

Redaktor naczelny czasopisma dedykowanego regulacjom na rynku energii ENERGIA.EDU.PL (ISSN 2719-4140) oraz czasopisma poświęconego tematyce zamówień sektorowych – ZAMOWIENIA.ORG.PL (ISSN 2544-1825).