Do zadań Komisji należy w szczególności wydawanie opinii o projektach badawczych (w tym z udziałem ludzi) pod kątem ich zgodności z zasadami etycznymi oraz dobrymi praktykami w badaniach naukowych.
Uzyskanie pozytywnej opinii Komisji nie uchyla obowiązku przestrzegania wymogów i warunków realizacji badań naukowych wynikających z przepisów prawa oraz dobrych praktyk obowiązujących w danej dziedzinie/dyscyplinie naukowej.
Komisja nie opiniuje badań klinicznych.
Komisja została powołana na czas trwania kadencji 2024-2028 tj. do dnia 31 sierpnia 2028r.
KOMISJA ETYKI DS. BADAŃ NAUKOWYCH - skład:
- dr hab. Kinga Michałowska, prof. UEK – Przewodniczący,
- dr hab. Beata Buchelt, prof. UEK – Zastępca Przewodniczącego,
- dr. hab. Marcin Czupryna, prof. UEK,
- dr hab. Wojciech Giza, prof. UEK
- dr hab. Maciej Kostrzewski, prof. UEK,
- dr Inga Mizdrak,
- dr Magdalena Wójcik-Jurkiewicz
- dr inż. Agnieszka Petryk,
- dr inż. Paweł Turek – Sekretarz.
Wnioski do komisji są składne z pośrednictwem wewnętrznego systemu EOD.
Przed rozpoczęciem badań i przygotowaniem wniosku proszę rozważyć następujące kwestie:
Jeśli osoba prowadząca badanie ankietowe pyta o sprawy trudne, takie jak doświadczenia traumatyczne, choroby psychiczne czy problemy emocjonalne, powinna zwracać uwagę na reakcje respondentów i mieć świadomość potencjalnych skutków takich pytań. W przypadku gdy osoba odpowiadająca na pytania odczuwa silny dyskomfort, lęk lub stres, należy udzielić jej wsparcia psychologicznego. Jeśli osoba prowadząca badanie nie jest w stanie udzielić odpowiedniego wsparcia psychologicznego, powinna wskazać osoby lub instytucje, które mogą zapewnić takie wsparcie, takie jak specjalista ds. pomocy psychologicznej, lekarz lub telefon zaufania.
Badania ankietowe wśród studentów:
Badania ankietowe prowadzone wśród studentów muszą być przeprowadzone w sposób etyczny, aby zagwarantować prywatność i bezpieczeństwo respondentów oraz zapewnić wiarygodność i rzetelność wyników.
Kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę, to:
- Unikanie konfliktu interesów: Badania powinny być przeprowadzane przez niezależne instytucje badawcze, a badacze powinni zachować neutralność i unikać konfliktu interesów z uczestnikami badania lub sponsorami (Jeśli prowadzisz zajęcia ze studentami i prosisz ich o wypełnienie ankiety w jaki sposób zapewnisz niezależność badań?). Niedopuszczalne jest powiązanie wypełniania ankiety z jakąkolwiek formą zaliczenia.
- Zgoda respondentów: Przed przystąpieniem do badania ankietowego należy upewnić się, że każdy student, który bierze udział w badaniu, zrozumiał i wyraził zgodę na udział. Należy zagwarantować, że udział jest dobrowolny i że studenci są w pełni świadomi celów badania, sposobu przetwarzania danych oraz sposobu ich wykorzystania.
- Ochrona prywatności: Badania ankietowe powinny być przeprowadzone w sposób, który zagwarantuje pełną ochronę prywatności respondentów. Oznacza to, że respondentów należy informować o sposobie gromadzenia i przetwarzania danych, a także zapewnić im anonimowość lub poufność w zależności od charakteru badania.
- Rzetelność badania: Należy zapewnić, że badanie ankietowe jest przeprowadzone w sposób rzetelny i wiarygodny, a wyniki są rzeczywiście odzwierciedleniem odpowiedzi respondentów. W tym celu należy stosować weryfikację odpowiedzi, eliminowanie błędów oraz zagwarantować, że pytania są jasne i zrozumiałe.
Przydatne dokumenty (dostępne po kliknięciu w nazwę pliku):
- Regulamin Uczelnianej Komisji Etyki ds. Badań Naukowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
- Deklaracja zgody na udział w badaniu naukowym i zgoda na przetwarzanie danych osobowych (Załącznik nr 1do Załącznika nr 3 do Regulaminu)
- Zalecenia_Rady_NCN_dot_etyki_badan
- IFST Guidelines for Ethical and Professional Practices for the Sensory Analysis of Foods