Godło Polski

Oddaj głos w 7. Edycji BOWM na projekt pn.: Rozśpiewana Małopolska, kod zadania: OGW6

Projekt „Rozśpiewana Małopolska” to inicjatywa Chóru Społecznego przy Filharmonii Krakowskiej w osobie dra Marcina Wróbla, dyrygenta tego chóru, która ma na celu promowanie kultury chóralnej w regionie. Projekt składa się z 5 koncertów, na których wystąpią zaproszone Chóry z Województwa Małopolskiego. Dodatkowo do projektu, w trakcie jego trwania, mogą dołączyć Chóry z rejonu Małopolski, w ramach uzupełnienia wykonawców. Ostateczny skład występujących chórów będzie związany z budżetem projektu.

Za sprawy artystyczne, prowadzenie prób/warsztatów, koncepcję projektu i dobór uczestników odpowiada dr Marcin Wróbel (Chórmistrz Chóru Społecznego przy Filharmonii Krakowskiej). Będzie współpracował ściśle w porozumieniu z dyrygentami każdego z koncertów. Kwestie artystyczne z chórami będą opracowywane na minimum rok przed danym koncertem. Specyfika pracy z chórem amatorskim wymaga długiego czasu przygotowania co jest związane z czasem oddziaływania projektu na społeczności lokalne i czynnych uczestników tego projektu.

Ogrom pracy każdego chórzysty pozwoli osiągnąć spodziewany efekt, dzięki pracy dyrygentów tych chórów przy współpracy artystycznej zapewnionej przez organizatora projektu. Każdy dyrygent otrzyma pełne wsparcie w każdym zakresie pracy nad reperatuarem, którego podsumowaniem będzie koncert podczas projektu "Rozśpiewana Małopolska". Każdy z chórów będzie prezentował repertuar, który wcześniej przygotuje podczas swoich regularnych prób. Na finalnym etapie cyklu prób każdego chóru, przed każdym koncertem, odbędą się dla nich warsztaty w ich siedzibie, prowadzone przez wykwalifikowanych artystów, znawców śpiewu i emisji głosu.

Wspólne próby z dyrygentem Chóru Społecznego dr. Marcinem Wróblem w przeddzień koncertu, będą miały charakter artystyczny oraz integracyjny, aby umożliwić chórom wymianę doświadczeń i nawiązanie kontaktów. Podczas tego dnia chcemy zapewnić uczestnikom posiłek w formie dwudaniowego obiadu.

W każdym z koncertów wystąpi zawodowa orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją profesjonalnego dyrygenta, 3 lub 4 solistów oraz Chór Społeczny przy Filharmonii Krakowskiej. Do tego składu wykonawczego dołączą 2 lub 3 zespoły chóralne, po uzgodnieniu tego z ich dyrygentami. Każdy koncert będzie poprzedzony próbą generalną w miejscu koncertu, na dwie godziny przed samym koncertem.

Koncert inauguracyjny (Koncert Karnawałowy-Chóry operowe) oraz koncert finałowy (listopad, "Carmina Burana" C. Orffa) będzie miał miejsce w Sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej. Majowy koncert z "Paukenmesse" J. Haydna będzie w Wadowicach. Jesienne koncertowanie rozpoczniemy w Tarnowie (wrzesień, "Msza Koronacyjna", "Ave Verum", "Exultate" W. A. Mozart) oraz wystąpimy w wyjątkowym Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (październik, "Requiem d-moll" W. A. Mozart).

Każde z tych miejsc koncertów wymaga rezerwacji i opłaty za wynajem obiektu z profesjonalną obsługą widowni, dla bezpieczeństwa jego uczestników. Projekt zakłada zapewnienie transportu uczestnikom z i do miejsca warsztatów/koncertu (13 chórów, dwa dni dojazdowe), dojazd orkiestry na miejsca koncertu (3 krotnie) wyżywienia dla wszystkich uczestników (w sumie Ok. 650 osób) oraz noclegu dla Chóru Społecznego podczas jednego z warsztatów integracyjnych (60 osób, jeden nocleg). Wszyscy uczestnicy podczas wspólnych warsztatów będą ubrani w dedykowane podkoszulki, które będą symbolizować spójność i równość.

W zależności od repertuaru jest potrzeba przygotowania, wynajmu i wydruku materiału nutowego dla każdego uczestnika projektu (ok. 650 chórzystów i ok. 250 os. z orkiestry). Ważnym elementem projektu jest koncert finałowy podczas którego przedstawiciele każdego chóru biorącego udział w projekcie będą obecni i od zaproszonych gości specjalnych (włodarzy województwa, dyrektorów instytucji współpracujących i organizatorów projektu) otrzymają pamiątkowy dyplom i statuetkę udziału w projekcie "Rozśpiewana Małopolska". Ważnym aspektem każdego projektu jest jego dokładna dokumentacja fotograficzna i archiwizacja video z realizacji projektu, i podczas jego przygotowań. Zgodnie z założonym planem projekt będzie aktywnie relacjonowany w internecie. Wszelkiego rodzaju instytucje wspierające zajmą także ważne miejsce w promocji marketingowej wydarzeń, miejsce na plakatach i broszurach informacyjnych oraz w opisach wydarzenia w mediach społecznościowych.

Oddaj głos w 7. Edycji BOWM na projekt pn.: Rozśpiewana Małopolska, kod zadania: OGW6