Godło Polski

Edukacja wobec dezinformacji – konferencja UEK i ZUS

Aktualności
2026-05-29

Edukacja wobec dezinformacji – konferencja UEK i ZUS

W dniach 21–22 maja 2026 r. w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbyła się konferencja „Edukacja wobec dezinformacji. Ubezpieczenia społeczne w kryzysie zaufania”, zorganizowana wspólnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Wydarzenie poświęcono roli edukacji i komunikacji publicznej w przeciwdziałaniu dezinformacji dotyczącej systemu ubezpieczeń społecznych. Uczestnicy konferencji dyskutowali nad tym, w jaki sposób fałszywe informacje, uproszczone narracje i emocjonalne przekazy wpływają na poziom zaufania obywateli do instytucji publicznych oraz do samej idei solidarności społecznej.
W dobie dynamicznego obiegu informacji szczególnego znaczenia nabiera rozwijanie kompetencji związanych z krytyczną analizą treści, weryfikacją źródeł informacji oraz budowaniem odporności społecznej na dezinformację. Problematyka ta ma istotne znaczenie także w kontekście systemu ubezpieczeń społecznych, gdzie utrwalane mity i niepełne informacje mogą wpływać na postawy obywatelskie i decyzje ekonomiczne.
Program konferencji obejmował wystąpienia ekspertów, warsztaty oraz debaty poświęcone zagadnieniom zaufania społecznego i odpowiedzialnej komunikacji instytucjonalnej. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska naukowego, instytucji publicznych oraz praktycy zajmujący się edukacją, komunikacją społeczną i bezpieczeństwem informacyjnym.
Konferencja stanowiła również przestrzeń do wymiany doświadczeń pomiędzy środowiskiem akademickim i praktyką instytucjonalną oraz podkreśliła znaczenie współpracy między nauką a instytucjami publicznymi w budowaniu świadomego i odpornego informacyjnie społeczeństwa.
Z ramienia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie organizację konferencji koordynował dr hab. Tomasz Jedynak, prof. UEK, z Katedry Zarządzania Ryzykiem i Ubezpieczeń.