Godło Polski

Brązowy medal koszykarzy AZS UEK podczas Akademickich Mistrzostw Polski 3x3

Życie akademickie
2026-06-12

Brązowy medal koszykarzy AZS UEK podczas Akademickich Mistrzostw Polski 3x3

Reprezentanci AZS UEK odnieśli duży sukces podczas Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce 3x3, zajmując 3. miejsce i stając na podium jednej z najbardziej wymagających imprez akademickich w kraju. Dodatkowo Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wywalczył 2. miejsce w klasyfikacji uczelni społeczno-przyrodniczych.

Tegoroczne mistrzostwa zgromadziły wyjątkowo mocną obsadę. W turnieju rywalizowało wiele drużyn opartych na zawodnikach występujących na szczeblu centralnym, a poziom sportowy od fazy pucharowej był niezwykle wysoki.

Droga do medalu nie była łatwa. Po porażce w fazie grupowej zespół musiał szybko odnaleźć swój rytm gry. Dla wielu zawodników był to pierwszy wspólny turniej w takim składzie, dlatego początkowym celem drużyny był awans do najlepszej szesnastki zawodów.

W 1/8 finału koszykarze UEK zmierzyli się z Politechniką Gdańską, której skład tworzyli zawodnicy z doświadczeniem na poziomie I ligi. Mimo że faworytem byli rywale, krakowianie sprawili niespodziankę i awansowali do najlepszej ósemki turnieju.

Jeszcze większe wrażenie zrobił ćwierćfinał. Przeciwnikiem była Uczelnia Łazarskiego, dysponująca zawodnikami mającymi doświadczenie w młodzieżowych reprezentacjach Polski. AZS UEK rozegrał jednak świetne spotkanie i pewnie zwyciężył 20:13, meldując się w strefie medalowej.

W półfinale na krakowian czekała Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni – późniejszy triumfator mistrzostw. Spotkanie było niezwykle wyrównane i zakończyło się minimalną porażką UEK 9:10. O awansie do finału zadecydowały pojedyncze akcje.

W meczu o brązowy medal reprezentanci Uniwersytetu Ekonomicznego pokazali charakter i mimo zmęczenia po wymagającym turnieju pokonali AWF Warszawa, kończąc rywalizację na najniższym stopniu podium.

Kapitan drużyny Szymon Magdziak, podkreślał po zakończeniu zawodów, że wynik przerósł przedturniejowe oczekiwania zespołu:

- Po porażce w grupie wiedzieliśmy, że czeka nas bardzo trudna droga. Naszym celem był awans do najlepszej szesnastki, bo graliśmy w składzie, który wcześniej nie miał okazji regularnie występować razem. Z każdym kolejnym meczem nabieraliśmy jednak pewności siebie. Pokonaliśmy bardzo mocnych rywali, a po awansie do najlepszej ósemki uwierzyliśmy, że możemy zajść naprawdę daleko. Brązowy medal jest dla nas ogromnym sukcesem, szczególnie biorąc pod uwagę poziom tegorocznych mistrzostw. Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się takiego wyniku, dlatego tym bardziej cieszy nas miejsce na podium – powiedział kapitan drużyny.

Gratulujemy całej drużynie znakomitego występu oraz godnego reprezentowania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na arenie ogólnopolskiej.