Godło Polski

Dziewiąta edycja rankingu przejrzystości budżetowej - Open Budget Index 2023.

Aktualności
2024-06-04

Dziewiąta edycja rankingu przejrzystości budżetowej - Open Budget Index 2023.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią raportu (9 edycji) dotyczącego jawności i transparentności budżetowej na świecie (Open Budget Survey 2023). Zawiera on wyniki badań obejmujących grupę stu dwudziestu pięciu krajów ze wszystkich kontynentów, w tym Polski. Polska na 45 miejscu z 59 punktami na 100.

Rankingi, stworzone na podstawie badań państw, służą kompleksowej ocenie narodowych systemów finansów publicznych z punktu widzenia trzech kluczowych wymiarów:

1) transparentności procedur budżetowych,

2) zakresu społecznej partycypacji,

3) jakości instytucjonalnego nadzoru nad wydatkowaniem publicznych środków.

Polska, z 59 punktami, uplasowała się na 45 miejscu kwalifikując się do grupy krajów zapewniających ograniczony dostęp do informacji budżetowej. W porównaniu do poprzedniej edycji (Open Budget Survey 2021) spadła o 9 miejsc w rankingu. Świadczy to o braku podejmowania działań na rzecz poprawy transparentności procedur budżetowych w naszym kraju. Warto wspomnieć, że przeciętna (światowa) wartość indeksu wyniosła 45 pkt, a w krajach OECD 67 pkt. W zakresie oceny jakości instytucjonalnego nadzoru nad wydatkowaniem publicznych środków, sferą ocenianą przez pryzmat działalności sejmu i NIK, Polska uzyskała 82/100 pkt, natomiast z zakresu społecznej partycypacji w procesach budżetowych zdobyła 20/100 pkt. Jest to poziom przeciętnej w krajach OECD (24 pkt), a także wyżej niż w całości badanych krajów (15 pkt).

Raport ogólny dostępny jest TUTAJ.

Raport krajowy dostępny jest TUTAJ.

Zobacz rekomendacje dla Polski TUTAJ.

Badania przeprowadził dr Paweł Białynicki-Birula z Katedry Gospodarki Publicznej.

 

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego