Historyczne badania Biblii Gutenberga
Kierownik Katedry Mikrobiologii, dr hab. Tomasz Sawoszczuk, prof. UEK brał udział w wyjątkowym, interdyscyplinarnym projekcie konserwatorskim pt. "Ratujemy pelplińską biblię Gutenberga". Przedsięwzięcie połączone było również z ekspozycją historycznego, dwutomowego wydania Biblii Gutenberga, po kompleksowej konserwacji.
Jak relacjonuje dr hab. Tomasz Sawoszczuk, prof. UEK, podczas projektu prowadzone były badania obecności substancji używanych w poprzednich zabiegach konserwatorskich i związków wykorzystywanych do zabezpieczania antymikrobowego, a także wskaźniki stopnia naturalnego postarzenia papieru w obiekcie.
Biblia Gutenberga to pierwsze wydawnictwo dziełowe w Europie wykonane za pomocą druku (przy użyciu czcionki ruchomej). Jest kompletnym wydaniem Pisma Świętego. Została przygotowana do druku i wydrukowana w latach 1452-1455 w Moguncji przez Jana Gutenberga, który był również jej wydawcą.
Księga wydrukowana była prawdopodobnie w ok. 200 egzemplarzach – 165 na papierze i 35 na pergaminie, przetrwało z nich 48 egzemplarzy, z czego tylko 20 kompletnych. Muzeum pelplińskie posiada dwutomową – jedyna w Polsce – wersję na papierze, mającą oryginalną XV-wieczną oprawę, wykonaną przez mistrza Henryka Costera z Lubeki.
Egzemplarz pelpliński należy do najcenniejszych spośród zachowanych, z uwagi na charakter i sposób wykonania rubryk, czyli wpisania kolorem czerwonym objaśnień na początku i na końcu prologów oraz ksiąg, a więc wszystkich „incipit” i „explicite”, czego nie wykonano w druku dla uniknięcia zbyt wysokich kosztów. Wartość rynkowa obiektu to około 140 mln złotych.
Popularne artykuły
-
Aktualności
-
Życie akademickie
-
Aktualności
-
Wydarzenia
-
Życie akademickie
-
Aktualności
-
Życie akademickie
-
Wydarzenia
-
Życie akademickie
-
Wydarzenia