Godło Polski

II edycja programu Decentralization Offering Better Results and Efficiency (DOBRE)

Aktualności
2024-09-27

II edycja programu Decentralization Offering Better Results and Efficiency (DOBRE)

W dniach 16-20 września 2024 r. w ramach programu Decentralization Offering Better Results and Efficiency (DOBRE) do Krakowa przybyło 71 uczestników z różnych regionów Ukrainy, którzy wcześniej uczestniczyli w zajęciach w formule online.

Wydarzenie związane jest z drugą fazą projektu DOBRE, który realizuje Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Uczestnicy zrekrutowani w ramach pierwszej edycji certyfikowanych studiów, od marca 2024 r. brali udział w zajęciach w formule online, prowadzonych przez polskich oraz ukraińskich wykładowców.

Zwieńczeniem projektu było uczestnictwo w zajęciach w formule stacjonarnej, połączone z warsztatami projektowymi. 16 września 2024 r. gości przywitał dr Piotr Kopyciński, Dyrektor Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Następnie uczestnicy zostali podzieleni na sześć grup warsztatowych, w których brali udział w zajęciach projektowych. Podczas zajęć opracowywali koncepcje poszczególnych projektów, doskonaląc techniki design thinking, matrycę logiczną oraz opracowując zakres tematyczny, strukturę, cele i pytania badawcze swoich projektów. Zajęcia warsztatowe odbywały się codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 – 12:30 w salach na Kampusie UEK. Ekspertami przydzielonymi do poszczególnych grup byli: Valentyna Yakubiv, Oleksandr Lewczenko, Jarosław Handzel, Michał Kudłacz i Łukasz Mamica.

Dodatkowo odbywały się wykłady ogólne (dla wszystkich uczestników), pogłębiające tematykę poruszaną podczas zajęć online. We wtorek uczestnicy odwiedzili Urząd Miasta Krakowa, gdzie przywitał ich dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. Mimo intensywnego programu, uczestnicy projektu mieli również czas wolny na zwiedzanie miasta.

Celem programu DOBRE jest wzmocnienie lokalnych procesów rządzenia, pogłębienie demokracji, poprawa warunków rozwoju społecznego oraz promowanie stabilności w kontekście postępujących procesów decentralizacji na Ukrainie. Wspólnie z lokalnymi partnerami, konsorcjum projektowe wspiera potencjał samorządu lokalnego do efektywnego zarządzania zasobami i dostarczania usług odpowiadających na potrzeby społeczne. Równocześnie DOBRE podejmuje działania na rzecz poprawy zaangażowania i kontroli obywatelskiej w ramach procesów rządzenia lokalnego.

W ramach projektu Małopolska Szkoła Administracji Publicznej skupia się na kwestiach rozwijania potencjału ukraińskiej zdecentralizowanej administracji poprzez wspieranie budowy systemu edukacji i szkoleń dla urzędników publicznych.