Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie liderem europejskiego projektu ENGINE
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, jako lider konsorcjum, rozpoczął ambitny projekt badawczo-dydaktyczny pod tytułem “ENtrepreneurial rural Growth through exchanging of Good practices wIthIn Network Education”, którego celem jest poprawa edukacji w zakresie przedsiębiorczości i innowacji na obszarach wiejskich w krajach Unii Europejskiej.
Projekt o akronimie ENGINE finansowany jest z programu Erasmus+ w ramach Akcji 2 – Partnerstwa współpracy (KA220-HED). Działania projektowe realizowane są od 1 października 2024 roku i prowadzone będą przez kolejnych 36 miesięcy do września 2027 roku.
Projekt ma na celu wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich poprzez opracowanie i wdrożenie sieciowych narzędzi edukacyjnych do szkolenia liderów wiejskich w Unii Europejskiej - w oparciu o wymianę dobrych praktyk i treści edukacyjnych, a tym samym poprawę europejskiej przestrzeni szkolnictwa wyższego w wymiarze cyfrowym, międzysektorowym i integracyjnym.
Realizacji tego celu służyć będzie opracowanie oryginalnego narzędzia edukacyjnego (EDUPACK), dostosowanego do unikalnych wyzwań i możliwości związanych z przedsiębiorczością i innowacyjnością na obszarach wiejskich. Poprzez integrację tego narzędzia z programami uniwersyteckimi, projekt umożliwi wyposażenie studentów – przyszłych liderów wiejskich – w wiedzę, praktyczne umiejętności i kompetencje niezbędne do tworzenia innowacyjnych przedsiębiorstw i napędzania zrównoważonego rozwoju tych obszarów.
Zespół projektowy UEK tworzą badacze specjalizujący się w zagadnieniach z zakresu przedsiębiorczości, innowacji, polityki regionalnej i rozwoju obszarów wiejskich. Koordynatorem i kierownikiem projektu jest dr hab. Katarzyna Żmija, prof. UEK z Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw.
W skład zespołu wchodzą pracownicy Katedry Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju:
- dr hab. Joanna Kudełko, prof. UEK,
- dr hab. Danuta Kabat-Rudnicka, prof. UEK,
- dr hab. Dariusz Żmija, prof. UEK,
- dr Karol Wałachowski,
- mgr Bartłomiej Bednarz.
Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, w konsorcjum uczestniczą renomowane uczelnie i instytucje badawcze z Niemiec, Włoch, Portugalii i Grecji, które wnoszą do projektu wiedzę i bogate doświadczenie uniwersyteckie i projektowe:
- FH Münster University of Applied Sciences (Niemcy),
- Università degli Studi di Foggia (Włochy),
- Instituto Politécnico de Viana do Castelo (Portugalia),
- Institute of Entrepreneurship Development (Grecja).
Dzięki współpracy partnerów konsorcjum projekt dostarczy wysokiej jakości wyniki, podnosząc poziom edukacji liderów przedsiębiorczości i innowacji na wsi, przyczyniając się tym samym do trwałego rozwoju obszarów wiejskich.
Link do karty projektu na platformie Erasmus+ Project Results