Godło Polski

Obchody 99-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Wydarzenia
2024-05-28

Obchody 99-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

We wtorek, 28 maja, przy śpiewie "Breve Regnum" orszak Władz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wkroczył do Hali Widowiskowo-Sportowej UEK. W ten sposób rozpoczęto uroczyste posiedzenie Senatu, inaugurujące obchody 99-lecia naszej Uczelni.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, oficjalne uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium św. Józefa przy ul. Rakowickiej 18, której przewodniczył JE bp Janusz Mastalski, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej.

Tuż przed godziną 10.00 główne obchody poprzedził orszak, który przeszedł z Budynku Głównego do Hali Widowiskowo-Sportowej UEK. W skład orszaku, oprócz Władz Rektorskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, weszli również: Rektorzy Seniorzy UEK, Przedstawiciele Uczelni Krajowych, Rady Dyscypliny Nauk o Zarządzaniu i Jakości, Rady Dyscyplin Nauki o Polityce i Administracji oraz Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, Rady Dyscypliny Ekonomia i Finanse, Rady Dyscypliny Nauki Prawne oraz Studenci UEK i Poczet Sztandarowy.

Świętujemy dziś 99. rocznicę powstania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Oznacza to, że równo za rok spotkamy się tu, by wspólnie uczcić Jubileusz 100-lecia jego istnienia! Obchody wieku działalności zaczniemy jednak znacznie wcześniej. Już niebawem, na początku czerwca, będziemy świętować 100-lecie Instytutu Nauk o Jakości i Zarządzania Produktem, który dał fundament pod dzisiejszy Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Z kolei w maju 1925 roku władze państwowe powołały niepubliczną szkołę wyższą, która otrzymała nazwę Wyższego Studium Handlowego, a która wiele lat później stała się jednym z pięciu publicznych uniwersytetów o profilu ekonomicznym w Polsce  – powiedział JM Rektor dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK na rozpoczęcie uroczystego posiedzenia Senatu.

Rektor dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK, w swoim przemówieniu przedstawił plany związane z rozwojem Uczelni podczas jego kadencji, dokonał również krótkiego podsumowania dotychczasowych działań.

Podczas przemówienia, nowo wybrany Rektor wyjaśnił swoją „przedwczesną” obecność podczas uroczystości. Pogratulował także dr. hab. Stanisławowi Mazurowi, prof. UEK, rektorowi w kadencji 2020-2024, objęcia funkcji I Wiceprezydenta Miasta Krakowa.

Rektor dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK, w swoim przemówieniu przedstawił plany związane z rozwojem Uczelni podczas jego kadencji, dokonał również krótkiego podsumowania dotychczasowych działań.

Następnie głos zabrał prof. Stanisław Mazur, były Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. Nawiązał do niemal stuletniej marki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz wspólnocie wartości, Społeczności UEK, biorącej odpowiedzialność za sprawy publiczne.

Podczas uroczystości dr hab. Karolina Klecha-Tylec, prof. UEK – Prorektor ds. Kształcenia i Studentów – odczytała wybrane listy gratulacyjne i adresy okolicznościowe, w tym list od dr. hab. Piotra Wachowiaka, Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz dr Agnieszki Kamińskiej, Konsul Honorowy Malty.

Zgodnie z tradycją, również podczas tegorocznego Święta Uczelni, odbyły się promocje doktorskie i habilitacyjne.

– W szczególny sposób dziękuję tym, którzy już za chwilę oficjalnie wstąpią w poczet doktorów i doktorów habilitowanych, a także osób, które w tym roku otrzymały tytuł profesorski. Jestem niezwykle dumny z Państwa sukcesów naukowych i organizacyjnych, których efektem są uzyskane stopnie i tytuły. W imieniu całej społeczności Uczelni bardzo serdecznie Państwu gratuluję –powiedział Rektor dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK.

Zgodnie z tradycją, również podczas tegorocznego Święta Uczelni, odbyły się promocje doktorskie i habilitacyjne.

Część związaną z promocjami poprowadził Prorektor ds. Nauki, prof. Paweł Lula. Wśród promowanych 45 doktorów znalazł się również Prezydent Miasta Krakowa dr Aleksander Miszalski.

Następnie odbyły się promocje habilitacyjne 9 doktorów, a także wręczenie listów gratulacyjnych dwóm osobom, które uzyskały tytuł profesora oraz czterem, które uzyskały tytuł doktora poza Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie.

Podczas tegorocznego święta ważną częścią uroczystości było nadanie godności Doktora Honoris Causa prof. Davidowi Johnowi Handowi, w uznaniu osiągnięć naukowych w obszarze statystyki i analizy danych, stanowiących cenny drogowskaz dla badaczy z całego świata i będących wspaniałą inspiracją dla wielu pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

David John Hand to brytyjski statystyk, profesor statystyki, były przewodniczący Królewskiego Towarzystwa Statystycznego, autor 29 książek i ponad 300 artykułów naukowych. W 2002 roku otrzymał srebrny Medal Guya przyznawany przez Królewskie Towarzystwo Statystyczne.

Drugą część tegorocznego Święta Uczelni stanowiło otwarcie Ogrodu Profesorskiego.

– Chciałbym, by ogród ten stał się nie tylko kolejnym zielonym i pięknie zaaranżowanym fragmentem naszego Kampusu, ale nade wszystko, by służył spotkaniom – nie tylko profesorów, jak wskazuje jego nazwa, ale wszystkich członków naszej uczelnianej Społeczności. Niech będzie to miejsce tętniące życiem, inspirujące do działania, pomagające się skupić i wyciszyć, sprzyjające integracji.

Zachęcam dziś wszystkich Państwa, by z tych przestrzeni – Sali Profesorskiej i oddanego dziś w Państwa ręce Ogrodu Profesorskiego – korzystać – powiedział Rektor dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK.

Drugą część tegorocznego Święta Uczelni stanowiło otwarcie Ogrodu Profesorskiego.

Podczas obchodów 99-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie nie zabrakło także części artystycznej. Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w pięknym koncercie muzyki filmowej, podczas którego wystąpili: Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie „Dominanta”, prowadzony przez Doktora Marcina Wróbla, a także muzycy Młodej Krakowskiej Filharmonii pod batutą Profesora Tomasza Chmiela.

W czasie koncertu ogłoszono wyniki IV edycji plebiscytu „Wspólnota UEK”. Plebiscyt ma na celu wyróżnić osoby, które swoją ciężką, często niezauważaną i niedocenianą pracą, niosą pomoc innym, poświęcają im swój czas, uwagę i troskę. W tym roku, głosami Członków naszej uczelnianej społeczności, zwyciężył Pan mgr Karol Magoń z Katedry Prawa Cywilnego, Gospodarczego i Prywatnego Międzynarodowego. Rektor dr hab. Bernard Ziębicki złożył Laureatowi gratulacje oraz wręczył statuetkę.

W imieniu Rektora UEK już dzisiaj zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w inauguracji 100. Roku Akademickiego, która odbędzie się 2 października 2024 r., a także w licznych wydarzeniach jubileuszowych, które będziemy organizować przez cały przyszły rok, oraz przyszłorocznym Święcie Uczelni, upamiętniającym setną rocznicę jej założenia.