Otwarcie wystawy „Niewydane dyplomy”
W poniedziałek, 5 maja 2025 r. o godzinie 13:00 na drugim piętrze Pawilonu Sportowego miał miejsce wernisaż poruszającej wystawy „Niewydane dyplomy”. Wystawę, zorganizowaną przez Dział Strategii Marki (Centrum Marki i Komunikacji) otwierał prof. dr hab. Łukasz Mamica, Prorektor ds. Współpracy i Projektów UEK.
– Na tej niezwykłej wystawie mogą państwo zobaczyć zdjęcia dyplomów osób, które nie mogły ich odebrać, ponieważ albo zginęły bezpośrednio na froncie, albo w wyniku innych działań wojennych w Ukrainie. To bardzo ważna wystawa, która pozwala nam również uświadomić sobie skalę tego problemu – powiedział przy otwarciu wystawy prof. dr hab. Łukasz Mamica, Prorektor ds. Współpracy i Projektów UEK.
– Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przez te kilka tygodni, w których będzie nam towarzyszyła ta wystawa i możliwie szerokie grono naszych studentów jak i pracowników, będzie miało okazję zapoznać się z historiami studentów z Ukrainy, którzy mając przed sobą całe życie, niestety tego życia nie mogli przeżyć, nie mogli zrealizować swoich marzeń, swoich studiów, ze względu na to, co dzieje się na terytorium Ukrainy, na skalę bestialstwa rosyjskiego ataku na ten kraj i jego ludność cywilną – dodał Dyrektor Centrum Marki i Komunikacji, dr hab. Krzysztof Machaczka, prof. UEK.
Następnie głos zabrała Andriana Nyzova, kierownik Działu Strategii Marki, odpowiedzialnego za organizację wystawy:
– Ta wystawa zyskała międzynarodowy charakter, przedstawia ona 40 historii osób, z których połowa zginęła na froncie, a druga połowa jako osoby cywilne podczas codziennych ataków Rosji na Ukrainę. Zapraszamy do zapoznania się z naprawdę poruszającymi historiami, które dzieją się tuż za wschodnią granicą – dodała Andriana Nyzova.
Projekt „Unissued Diplomas” upamiętnia ukraińskich studentów, których życie i marzenia zostały brutalnie przerwane przez rosyjską inwazję. Wystawa przedstawia 40 poruszających historii młodych ludzi, którzy zginęli w wyniku ostrzału lub na froncie. Ich plany na przyszłość nigdy nie zostaną zrealizowane, a dyplomy, do których dążyli, pozostaną niewydane. Najmłodszy z upamiętnionych studentów miał 17 lat, najstarszy 26. Połowa z nich – 20 osób – dobrowolnie wstąpiła do Sił Zbrojnych Ukrainy, by bronić swojego kraju. Pozostali stali się ofiarami rosyjskiego terroru.
Na naszej Uczelni studiują obecnie 574 osoby z Ukrainy. Studenci pochodzący z tego kraju stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców kształcących się w UEK, dlatego już od pierwszych dni wojny władze Uniwersytetu podejmowały wiele działań wspierających studentów dotkniętych skutkami toczących się walk za wschodnią granicą.
Wystawa, która powstała z inicjatywy studentów naszej Uczelni, Oleksandry Bulakh, Kyryla Riabko oraz Valeriyi Zabavskaya, jest kolejnym wyrazem naszej solidarności z narodem ukraińskim, który wciąż walczy o swoją wolność.
Ekspozycja umiejscowiona na drugim piętrze Pawilonu Sportowego będzie dostępna do 30 maja 2025 r.
Serdecznie zapraszamy.
.jpg)
Popularne artykuły
-
Aktualności
-
Życie akademickie
-
Wydarzenia
-
Życie akademickie
-
Aktualności
-
Aktualności
-
Życie akademickie
-
Wydarzenia
-
Życie akademickie
-
Wydarzenia