Godło Polski

Seminarium z cyklu „Społeczna Gospodarka Rynkowa”

Wydarzenia
2024-09-12

Seminarium z cyklu „Społeczna Gospodarka Rynkowa”

W dniach 5-6 września 2024 r., w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zorganizowane zostało polsko-niemieckie seminarium z cyklu Społeczna Gospodarka Rynkowa pt. „W poszukiwaniu nowego ładu społeczno-gospodarczego w Unii Europejskiej i Ukrainie”.

Seminarium było organizowane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie we współpracy z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym oraz Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.

Patronat honorowy nad tegorocznym seminarium objęli:

  • JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK,
  • Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, dr hab. Marian Gorynia
  • Dyrektor Fundacji Konrada Adenauera w Polsce,Dawid Gregosz

Partnerem seminarium była Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, która po raz kolejny wspiera finansowo organizację tego cyklu wydarzeń.

Podczas otwarcia seminarium prof. dr hab. Marian Gorynia, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, podkreślił wagę wieloletniej tradycji seminariów polsko-niemieckich z cyklu Społeczna Gospodarka Rynkowa, które od ponad 30 lat stanowią forum krzewienia myśli ekonomicznej. W imieniu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie słowa powitania skierowała dr hab. Maria Urbaniec, prof. UEK, a w imieniu Fundacji Konrada Adenauera – dr Daniel Lemmen.

Głównym celem tegorocznego wydarzenia było przeprowadzenie debaty na temat aktualnych wyzwań oraz możliwości rozwoju Unii Europejskiej w kontekście skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podczas seminarium naukowcy i eksperci z różnych dyscyplin mieli okazję przedyskutować rolę społecznej gospodarki rynkowej, opartej na zasadach ordoliberalizmu, w procesie odbudowy Ukrainy, a także w promowaniu zrównoważonego rozwoju i zwiększaniu odporności systemów społeczno-gospodarczych na wyzwania współczesności. Wydarzenie to było poświęcone poszukiwaniu nowego ładu społeczno-gospodarczego w Unii Europejskiej oraz w Ukrainie.

Program seminarium obejmował trzy główne sesje plenarne:

  • Społeczna Gospodarka Rynkowa w dobie współczesnych wyzwań,
  • Wybrane problemy społeczno-gospodarcze w Ukrainie,
  • Społeczna Gospodarka Rynkowa w teorii ekonomii.

Oprócz tego, odbyły się także równoległe sesje panelowe poświęcone takim tematom jak:

  • Poszukiwanie nowego ładu społeczno-gospodarczego w UE,
  • Współczesne wyzwania rozwoju społeczno-gospodarczego,
  • Transformacja klimatyczna w Europie,
  • Trendy rozwoju społeczno-gospodarczego w Europie,
  • Wyzwania społeczno-gospodarcze w Ukrainie.

W seminarium wzięło udział ponad 60 gości i prelegentów, w tym naukowcy i eksperci z Polski, Niemiec, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, którzy podzielili się wiedzą i doświadczeniem na temat roli społecznej gospodarki rynkowej w rozwiązywaniu współczesnych wyzwań społeczno-gospodarczych w Europie.

Wśród zagranicznych prelegentów obecni byli m.in.:

  • Tobias Dauth, – Rektor HHL Leipzig Graduate School of Management (Niemcy),
  • Vitali Altholz - IU International University of Applied Sciences in Bremen (Niemcy),
  • Oksana Makovoz - National Technical University «Kharkiv polytechnic institute» Kharkiv (Ukraina), Dresden Technical University Dresden (Deutschland) (Niemcy),
  • Mykola Zymomrya - Ivan Franko State Pedagogical University of Drohobych (Ukraina),
  • Ihor Dobryanskij - University of Modern Knowledge (Ukraina),
  • Tetiana Shkoda - Kijowski Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny im. W. Hetmana (Ukraina),
  • Dr Liudmyla Chvertko - Tychyna Uman State Pedagogical University (Ukraina),
  • Dr Marzenna James - Princeton University (USA).

Dwudniowa debata była doskonałą okazją do wymiany wiedzy oraz doświadczeń, przyczyniając się do głębszego zrozumienia wyzwań społeczno-gospodarczych w Unii Europejskiej i Ukrainie.

Społeczna Gospodarka Rynkowa to koncepcja, która harmonijnie łączy wolność gospodarczą z odpowiedzialnością społeczną i troską o dobro wspólne. Opiera się ona na ordoliberalnej myśli, rozwiniętej po II wojnie światowej przez Ludwiga Erharda, a jej założenia wpłynęły na spektakularny rozwój gospodarczy Niemiec Zachodnich. Jest to rekomendowany przez UE model ustroju społeczno‑gospodarczego, wskazany także w artykule 20 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, co nadaje jej szczególne znaczenie w naszym systemie gospodarczym. To model społeczno‑gospodarczego ładu, opartego na równowadze trzech kluczowych filarów: gospodarczego, społecznego i ekologicznego.

W dzisiejszych czasach, kiedy stoją przed nami wyzwania związane z globalizacją, zmianami klimatycznymi, nierównościami społecznymi i dynamicznymi przemianami gospodarczymi, idea Społecznej Gospodarki Rynkowej nabiera nowego wymiaru. To właśnie połączenie gospodarki rynkowej z odpowiedzialnością społeczną i etyczną może stanowić odpowiedź na wiele z tych wyzwań.

Szczegółowe informacje o konferencji znajdują się na TUTAJ.