Godło Polski

Spotkanie byłych zawodników i działaczy Klubu Uczelnianego AZS AE w roku Jubileuszu 100-lecia UEK – Jakuszyce 2025

Wydarzenia
2025-05-09

Spotkanie byłych zawodników i działaczy Klubu Uczelnianego AZS AE w roku Jubileuszu 100-lecia UEK – Jakuszyce 2025

W dniach 29 maja - 1 czerwca, w Jakuszycach, w Górach Izerskich, spotykają się działacze i zawodnicy kilku sekcji Klubu Uczelnianego AZS AE, którzy studiowali w latach 1970-1980. Będzie to 33. spotkanie przyjaciół, których połączyła wspólna praca na rzecz sportu akademickiego i uprawianie sportu w kilku sekcjach KU AZS AE w Krakowie.

Jak to się zaczęło?

Po kilkunastu latach od ukończenia studiów odezwał się wśród nas duch dawnej przyjaźni i potrzeby bycia znów razem. W roku 1997, w Rożnowie, zorganizowano spotkanie inaugurujące późniejsze spotkania cykliczne. Start nie był łatwy, ale mecz siatkówki i dyskusje przy ognisku potwierdziły silną potrzebę organizowania kolejnych spotkań.

Dyskusje na spotkaniu w Rożnowie 1997

W czasie ponad 30 lat wędrowaliśmy szlakami polskich gór – od Sudetów po Bieszczady. Góry Świętokrzyskie przewędrowaliśmy od Świętego Krzyża do Świętej Katarzyny.

Na szlaku w Górach Świętokrzyskich, 2011

W niektórych latach spotykaliśmy się na Balach Sylwestrowych. Kopalnia Soli w Bochni, Iwonicz-Zdrój, Regietów, Czchów, czy Sękowa Wola były miejscami bardzo udanych spotkań na powitanie kolejnego Nowego Roku.

W roku 2008 spotkaliśmy się we Lwowie, gdzie odwiedziliśmy polskie groby na Cmentarzu Łyczakowskim.

Lwów, 2008
Lwów, 2008

W latach 2003 i 2006 spotkaliśmy się w Jaworze nad Jeziorem Solińskim, a bardzo ważną częścią spotkania był wykład w Akademii Pokoju w Horodku u Julka spod Dębu. Julek to jeden z bieszczadzkich Zakapiorów.

Po wykładzie z Julkiem (na zdjęciu - w kasku), 2003

Wspólne wędrówki zawiodły nas też do Łeby, aby poznać uroki polskiego wybrzeża w wędrowaniu, a nie tylko leżakowaniu, bo duch sportu w dalszym ciągu jest z nami. Największe wrażenie wywarły na uczestnikach spotkania wydmy w Łebie, które przy bardzo silnym wietrze stanowiły spore wyzwanie do ich przejścia. Ale dobrze się wszystko skończyło.

Na wydmach w Łebie, 2017

Ubiegłoroczne spotkanie w prastarym Przemyślu było wspaniałą okazją do poznania kolejnych uroków tego pięknego miasta. Historyczne forty pozostałe w tym mieście pogranicza budzą podziw jako elementy warowne, ale także sztuki inżynierskiej.

Przed fortem Salis, 2024

W telegraficznym skrócie przedstawiliśmy historię naszych spotkań. Na zakończenie każdego z nich ustalane jest miejsce i organizator kolejnego. Taki jest porządek organizacyjny.
W roku ubiegłym na miejsce spotkania w roku 2025 wybrano Góry Izerskie. Tam też spotkamy się niedługo, aby wędrować pięknymi szlakami tych uroczych gór. Mamy nadzieję, że trafimy na „okno pogodowe”, które pozwoli na poznanie tej części Sudetów.

Na Hali Izerskiej
Uroki Izery

Opracował w imieniu AZETESIAKÓW: Marian Kłysz

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego