Godło Polski

Uroczystość nadania prof. Andrzejowi K. Koźmińskiemu tytułu Doktora Honoris Causa UEK

Wydarzenia
2024-12-11

Uroczystość nadania prof. Andrzejowi K. Koźmińskiemu tytułu Doktora Honoris Causa UEK

W środę 11 grudnia 2024 r. w Starej Auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbyło się szczególne wydarzenie, jakim było nadanie prof. Andrzejowi K. Koźmińskiemu tytułu Doktora Honoris Causa UEK.

Przyznanie tej najwyższej godności, jaką może nadać Uczelnia, jest bez wątpienia potwierdzeniem ogromnego uznania dla wybitnych osiągnięć profesora Andrzeja K. Koźmińskiego i jego otwartości na innowacyjność. Cieszę się, że możemy razem świętować to wyjątkowe wyróżnienie – powiedział JM Rektor dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK.

JM Rektor przypomniał również, że akademicki tytuł Doktora Honoris Causa swoimi początkami sięga czasów średniowiecza i Uniwersytetu Oksfordzkiego, a z biegiem lat jego przyznawanie stało się praktyką powszechną. Jest to wyjątkowa godność, nadawana osobom szczególnym i zasłużonym, potwierdzając ich wybitne osiągnięcia i zaangażowanie na rozmaitych polach działalności.

Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości, m.in. prof. Jana W. Wiktora, promotora w postępowaniu o nadanie tytułu doktora honoris causa, prof. Bogdana Nogalskiego oraz prof. Wojciecha Dyducha, recenzentów w postępowaniu o nadanie tytułu doktora honoris causa. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Akademii Leona Koźmińskiego, na czele z JM prof. Grzegorzem Mazurkiem, Prezydentem ALK prof. Witoldem Bieleckim, oraz prorektorem ALK prof. Bartłomiejem Nowakiem, a także Rektorzy Uczelni krajowych.

Po przemówieniu JM Rektora nastąpiło odczytanie laudacji przez prof. Jana W. Wiktora, a następnie recenzji prof. Wojciecha Dyducha i prof. Bogdana Nogalskiego.

Poszukując formuły, która mogłaby wyrazić rozległą i wielopłaszczyznową, ponad 60-letnią aktywność naukową, badawczą, edukacyjną i organizacyjną Pana Profesora, pragnę nawiązać do sentencji rerum cognoscere, causas et valorem, wyznaczającej misję naszego Uniwersytetu. W moim przekonaniu, tak bardzo pasuje do osoby Profesora, do całego jego dorobku i zarazem sformułowania pewnego podsumowania laudacji. Zasadniczą cechą twórczości prof. Andrzeja K. Koźmińskiego było bowiem i jest nadal poznawanie przyczyn i wartości rzeczy w świecie organizacji i zarzadzania z wielością podejść, szkół i paradygmatów. Świat ten koncentrował się nie tylko na merytorycznym dyskursie, studiach i badaniach, lecz, co najważniejsze, na wartościach i standardach. Osiągnięcia naukowe prof. Andrzeja K. Koźmińskiego na stałe weszły do nauki i zajęły w niej trwałe i wielce znaczące miejsce. Nadały im oryginalne i niepowtarzalne cechy tożsamości – zaznaczył prof. Jan W. Wiktor.

W roku akademickim 2024/2025 Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, obchodzący piękny Jubileusz 100-lecia, pragnie uhonorować najwyższą godnością akademicką Pana Profesora Andrzeja K. Koźmińskiego: dociekliwego badacza zarządzania i ekonomii, aktywnego naukowca od lat piszącego o ważnych problemach organizacyjnych, transformacyjnych i przywódczych, a także bieżących wyzwaniach zarządzania; naukowca, który w ciągu ostatnich lat nadał istotny kształt dyskusji o zarządzaniu, ekonomii, wyższej edukacji biznesowej w Polsce; osobę, która wniosła najlepsze praktyki światowe do środowiska badaczy zarządzania; człowieka otwartego, pozytywnego, pracowitego, wytrwałego i konsekwentnego; nauczyciela kształcącego kolejne pokolenia badaczy zarządzania – napisał prof. Wojciech Dyduch.

Wieloletnie dokonania prof. A. K. Koźmińskiego, zarówno w sferze nauki jak i organizacji na polu konkurencyjnego rozwoju polskich nauk społecznych, świadczą o jego wyobraźni, wizji i myśleniu strategicznym oraz umiejętności materializacji swoich marzeń, nie tylko naukowych dla dobra wspólnego. Prof. Andrzej K. Koźmiński to wybitna postać w polskiej oraz światowej nauce z zakresu nauk społecznych (ekonomii, nauk o zarządzaniu i socjologii). Dokonania prof. A.K. Koźmińskiego w jego aktywnym i twórczym życiu, w pełni pozwalają mi na rekomenduję jego osoby do godności i tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Czynię to z całkowitym przekonaniem i osobistą satysfakcją, traktując powierzenie mi roli opiniodawcy w tym procesie, jako swoistego wyróżnienia i zaufania krakowskiego oraz krajowego środowiska naukowego – zaznaczył w recenzji prof. Bogdan Nogalski.

Profesor znalazł się w gronie ponad trzydziestu wybitnych przedstawicieli nauki, wyróżnionych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie godnością doktora honorowego

Po wygłoszeniu recenzji JM Rektor odczytał Uchwałę Senatu, na mocy której został przyznany zaszczytny tytuł DHC oraz akt dekoracji poprzez wręczenie Uhonorowanemu Profesorowi dyplomu, medalu oraz epitogium.Następnie prof. Andrzej K. Koźmiński wygłosił okolicznościowy wykład.

Prof. Andrzej K. Koźmiński to wybitna postać polskiej i światowej nauki, ekonomista i socjolog, specjalizujący się w zakresie zarządzania nauczyciel akademicki i badacz teorii organizacji i zarządzania. To także autor ogromnej liczby artykułów, książek i publikacji naukowych i popularyzatorskich, promotor rozpraw doktorskich oraz prac magisterskich i licencjackich. To również wychowawca i opiekun wielu pokoleń studentów, któremu Senat Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przyznał tytuł Doktora Honoris Causa „za wybitne osiągnięcia naukowe, interdyscyplinarność podejść, wyznaczanie nowych kierunków badań w obszarze nauk organizacji i zarządzania.

Uhonorowany tytułem DHC Profesor znalazł się w gronie ponad trzydziestu wybitnych przedstawicieli nauki, wyróżnionych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie godnością doktora honorowego. Wśród nich znajdują się m.in. prof. Philip Kotler, prof. Ryszard Tadeusiewicz, prof. Knut Bleicher czy prof. Leszek Balcerowicz.

Uroczystość nadania prof. Andrzejowi K. Koźmińskiemu tytułu Doktora Honoris Causa UEKbyła jednym z wydarzeń centralnych organizowanych z okazji Roku Jubileuszowego UEK. Więcej o planowanych w tym czasie eventach można przeczytać na stronie internetowej przygotowanej z okazji 100-lecia UEK.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją przygotowaną specjalnie na dzisiejszą uroczystość: