Wykład Rektorski prof. Richarda A. Wernera
8 maja 2024 r. w Starej Auli, w Budynku Głównym UEK odbył się kolejny w tym roku akademickim Wykład Rektorski. Jego prelegentem był prof. Richard A. Werner – Profesor Zwyczajny w Dziedzinie Ekonomii, który stopień doktorski uzyskał na Uniwersytecie Oxfordzkim.
Wydarzenie rozpoczęła prof. dr hab. Karolina Klecha-Tylec, Prorektor ds. Kształcenia i Studentów, która przedstawiła sylwetkę gościa oraz krótko wprowadziła w temat wykładu.
Prof. Richard A. Werner wygłosił prelekcję pt. “Economic Growth, Wealth Creation and Development: Essential Lessons from China”. Spotkanie odbyło się w języku angielskim.
Prof. Werner rozpoczął od omówienia paradygmatów teorii ekonomicznych i ich metodologii, skupiając się na Konsensusie Waszyngtońskim. Odniósł się do teorii przewagi komparatywnej Davida Ricardo oraz jej krytyki. Prelegent omówił również hipotezę Prebischa–Singera (PS), wedle której kraje rozwijające się z uwagi na koncentrację na produkcji i eksporcie surowców powinny doświadczać pogorszenia warunków wymiany z zagranicą, tzw. terms-of- trade.
Profesor przedstawił działanie współczesnych banków na arenie międzynarodowej, a także mechanizm zaciągania pożyczek przez kraje za granicą. Wszystkie podjęte wątki prowadziły do omówienia sedna Wykładu Rektorskiego, czyli fenomenu rozwoju gospodarczego i bogactwa w Chinach. Przedstawił sukces reform rynkowych Deng Xiaopinga, które wprowadziły państwo na drogę dynamicznego wzrostu gospodarczego
Jako konkluzję podsumowującą wykład, prelegent podał metodę szybkiego wzrostu gospodarczego krajów poprzez tworzenie wielu lokalnych banków.
Drugą część spotkania stanowiła dyskusja, w którą chętnie włączyli się słuchacze wykładu.
Prof. Richard A. Werner jest wykładowcą w University of Winchester na Wydziale Ekonomii i Bankowości oraz w Winchester Business School w Wielkiej Brytanii, profesor wizytujący w Corvinus University of Budapest na Węgrzech. Jest także członkiem prestiżowego Stowarzyszenia FRSA w Londynie (the Royal Society for Arts). Twórca terminu "Quantitative Easing, QE'' (pl. luzowanie ilościowe) dotyczącego działań w ramach polityki pieniężnej. Autor bestsellerowej książki pt. “Princes of the Yen”.
Popularne artykuły
-
Aktualności
-
Życie akademickie
-
Aktualności
-
Wydarzenia
-
Życie akademickie
-
Aktualności
-
Życie akademickie
-
Wydarzenia
-
Życie akademickie
-
Wydarzenia