Akredytacje agencji ACQUIN dla 16 kierunków UEK
Łącząc umiędzynarodowienie z działaniami projakościowymi w zakresie kształcenia, w 2022 UEK rozpoczął starania o uzyskanie serii akredytacji programowych w niemieckiej agencji ACQUIN. W okresie 18 miesięcy poddano ewaluacji i akredytacji 16 kierunków (27 programów), prowadzonych w 6 Instytutach, które należą do wszystkich trzech Kolegiów UEK.
Pierwsza partia certyfikatów, które UEK otrzymał od ACQUIN, to akredytacje kierunków:
- Ekonomia (studia I i II stopnia);
- Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze (studia I i II stopnia);
- Stosunki Międzynarodowe (studia I i II stopnia);
- Turystyka i Rekreacja (studia I i II stopnia);
- Logistyka Międzynarodowa (studia inżynierskie);
- Zarządzanie Międzynarodowe (studia II stopnia).
Akredytowane kierunki prowadzone są przez Instytut Ekonomii, Instytut Zarządzania oraz Instytut Politologii, Socjologii i Filozofii. Gratulujemy!
Druga partia certyfikatów to akredytacje kierunków:
- Finanse i Rachunkowość (studia I i II stopnia);
- Rachunkowość i Controlling (studia I i II stopnia);
- Bankowość i Zarządzanie Ryzykiem (studia II stopnia);
- Audyt Finansowy (studia II stopnia);
- Rynki Finansowe (studia II stopnia).
Akredytowane kierunki prowadzone są przez Instytut Finansów oraz Instytut Informatyki, Rachunkowości i Controllingu. Gratulujemy!
Trzecia partia certyfikatów to akredytacje kierunków:
- Zarządzanie (studia I i II stopnia);
- Zarządzanie Zasobami Ludzkimi (studia I i II stopnia);
- Modern Business Management (studia I i II stopnia);
- Inżynieria Jakości Produktu (studia I i II stopnia);
- Marketing i Komunikacja Rynkowa (studia I i II stopnia).
Akredytowane kierunki prowadzone są przez Instytut Zarządzania oraz Instytut Nauk o Jakości i Zarządzania Produktem. Gratulujemy!
Akredytacje ACQUIN są ważne na okres 6 lat, do września 2029.
Przygotowania i przeprowadzenie wielokrotnych i równoległych akredytacji wymagały współpracy wielu osób z całej Uczelni. Eksperci ACQUIN rozmawiali z Najwyższymi Władzami UEK, instytutowymi zespołami kierunkowymi odpowiedzialnymi za przygotowanie raportów samooceny programowej, nauczycielami akademickimi prowadzącymi zajęcia na akredytowanych kierunkach, pracownikami administracji i obsługi studentów, studentami i absolwentami akredytowanych kierunków. Łącznie w całej procedurze uczestniczyło ponad 200 osób, a każdej z Nich serdecznie dziękujemy za wsparcie. Całość półtorarocznego procesu koordynowało Biuro ds. Akredytacji UEK.
Poza działaniami krajowymi, ACQUIN dokonuje również kontroli jakości kształcenia na arenie międzynarodowej, a będąc członkiem europejskiego systemu EQUAR, analizuje kształcenie zgodnie z europejskimi „Standards and Guidelines for quality assurance in the European Higher Education Area”, do których odwołuje się również polska PKA. Dzięki zaangażowaniu ekspertów z różnych państw europejskich, ACQUIN zapewniła wnikliwą, wielopoziomową i międzynarodową ocenę kształcenia prowadzonego w UEK. Uzyskane akredytacje pozwoliły Nam zdobyć doświadczenie w międzynarodowych procedurach oceny jakości i stanowić będą podwaliny pod dalsze działania akredytacyjne dla kierunków, jednostek i całej Uczelni. Wnioski z procedur wdrożone zostaną w dalszym rozwoju programów kształcenia i systemów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.