Godło Polski

Nowy kierunek studiów podyplomowych pn. "Deinstytucjonalizacja i rozwój usług społecznych" w ofercie MSAP UEK

Aktualności
2025-04-02

Nowy kierunek studiów podyplomowych pn. "Deinstytucjonalizacja i rozwój usług społecznych" w ofercie MSAP UEK

15 marca 2025 r. w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbyła się uroczysta inauguracja studiów podyplomowych pn. "Deinstytucjonalizacja i rozwój usług społecznych" uruchomionych przez Małopolską Szkołę Administracji Publicznej UEK.

Studia podyplomowe pn. Deinstytucjonalizacja i rozwój usług społecznych są odpowiedzią na zmieniające się wymagania wobec administracji publicznej oraz rosnącą potrzebę profesjonalizacji działań w obszarze usług społecznych. Deinstytucjonalizacja, rozumiana jako proces odchodzenia od instytucjonalnych form opieki na rzecz bardziej zindywidualizowanych, lokalnych i środowiskowych rozwiązań, jest dziś priorytetem w politykach krajowych i międzynarodowych. Wymaga ona nie tylko reform legislacyjnych i organizacyjnych, ale także zmiany paradygmatu myślenia o wsparciu społecznym z systemu opartego na instytucjach na system oparty na człowieku, jego autonomii i podmiotowości.

Nowy kierunek studiów uruchomiony w semestrze letnim roku akademickiego 2024/25 przez Małopolską Szkołę Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (MSAP UEK) odpowiada na wyzwania otoczenia społecznego oraz rosnące potrzeby administracji publicznej. MSAP UEK realizuje pilotażową edycję studiów podyplomowych na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie w ramach projektu pn. „Społeczna Małopolska – koordynacja działań na rzecz włączenia społecznego w Małopolsce” współfinasowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

Studia podyplomowe Deinstytucjonalizacja i rozwój usług społecznych skierowane są do kadry zarządzającej oraz pracowników odpowiedzialnych za planowanie, organizowanie i zarządzanie usługami społecznymi w sektorze publicznym, jak i organizacji trzeciego sektora.

„W dobie transformacji systemu usług społecznych i dążenia do bardziej zindywidualizowanych form wsparcia, kształcenie specjalistów w tej dziedzinie jest kluczowe dla skutecznej realizacji polityki społecznej. Program kształcenia zaproponowany przez MSAP UEK łączy solidne podstawy teoretyczne z praktyką, umożliwiając słuchaczom zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy oraz wymianę doświadczeń” – zauważyła w wystąpieniu wprowadzającym dr Agnieszka Pacut, dyrektorka studiów podyplomowych.

Podczas uroczystości inauguracji studiów dr Piotr Kopyciński, dyrektor MSAP UEK, odczytał list gratulacyjny JM Rektora, dr. hab. Bernarda Ziębickiego, prof. UEK , adresowany do słuchaczy, w którym przedstawił rolę Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w kształceniu kadr dla gospodarki, w tym jego wieloletnie doświadczenie w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych kadr sektora publicznego. Ponadto dr Piotr Kopyciński zreferował dorobek i doświadczenie MSAP UEK w prowadzaniu studiów podyplomowych adresowanych do sektora publicznego, jak też przedstawił najważniejsze osiągnięcia MSAP UEK wynikające z realizacji projektów krajowych i międzynarodowych realizowanych we współpracy i dla jednostek sektora publicznego.

Podczas wydarzenia Pan Rafał Barański, I Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, omówił proces deinstytucjonalizacji w polityce społecznej Małopolski, prezentując wyniki badań zleconych przez samorząd województwa. Podkreślił również rolę ROPS w inicjowaniu innowacyjnych działań dostosowanych do regionalnych wyzwań i potrzeb.

W części merytorycznej uczestnicy wysłuchali dwóch wykładów inauguracyjnych. Pani dr hab. Maria Łuszczyńska, prof. UEK, inicjatorka kierunku studiów, w wystąpieniu pt. „Deinstytucjonalizacja i usługi społeczne – ideały teoretyków, postulaty polityków, koszmary praktyków” zwróciła uwagę na kluczowe wyzwania oraz dylematy związane z wdrażaniem usług społecznych opartych na deinstytucjonalizacji. Z kolei Pan dr hab. Bohdan Skrzypczak, prof. UW, w wykładzie „Oczywiste i nieoczywiste przestrzenie deinstytucjonalizacji w politykach publicznych”, przedstawił procesy instytucjonalizacji, kontekst teoretyczny oraz przykłady innowacyjnych modeli realizacji usług środowiskowych na rzecz grup wrażliwych społecznie.

Po części oficjalnej uczestnicy wydarzenia wykonali pamiątkowe zdjęcie, a następnie odbyło się spotkanie organizacyjne z kierownictwem studiów podyplomowych.

Uczestnicy wyrazili nadzieję, że zdobyta wiedza i kompetencje pozwolą im na skuteczniejsze działanie na rzecz nowoczesnej polityki społecznej oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie usług społecznych w społecznościach lokalnych.

Wystąpienie wprowadzające, Rafał Barański, I Zastępca Dyrektora ROPS w Krakowie
Słuchacze I edycji studiów podyplomowych Deinstytucjonalizacja i rozwój usług społecznych
Wykład inauguracyjny, dr hab. Maria Łuszczyńska, prof. UEK
Wykład inauguracyjny, dr hab. Bohdan Skrzypczak, prof. UW
Wystąpienie wprowadzające, dr Agnieszka Pacut
Słuchacze studiów podyplomowych

Społeczna Małopolska – koordynacja działań na rzecz włączenia społecznego w Małopolsce

Projekt współfinasowany przez Unię Europejską z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 oraz ze środków budżetu państwa

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego