Godło Polski

Perspektywy 2023: awans UEK-u oraz wysokie oceny kierunków studiów

Aktualności
2023-06-30

Perspektywy 2023: awans UEK-u oraz wysokie oceny kierunków studiów

Znamy już wyniki tegorocznej edycji najbardziej popularnego w Polsce rankingu szkół wyższych organizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Podium zostało utrzymane przez Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Politechnikę Warszawską, którym gratulujemy! Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie także może pochwalić się dobrymi rezultatami.

Czwarta uczelnia ekonomiczna w Polsce

W Rankingu Szkół Wyższych UEK poprawił swój wynik z poprzedniej edycji. Oznacza to utrzymanie wieloletniej tendencji wzrostowej wskaźnika WSK, który decyduje o kolejności na liście. Uzyskanie 53 pkt (w 2022 r. - 52,3 pkt) pozwoliło tym razem na zajęcie 48. miejsca w zestawieniu ogólnym pośród 102 polskich uczelni akademickich, biorących udział w rankingu. Warto odnotować, że w dwóch grupach kryteriów UEK został sklasyfikowany na wyższych pozycjach. Pod względem losów absolwentów nasza uczelnia znalazła się na miejscu 27 (aż o 9 oczek wyżej od Uniwersytetu Jagiellońskiego), a biorąc pod uwagę warunki kształcenia - na 29.

Szczególnie dobrą wiadomością jest 4. miejsce dla UEK w kategorii uczelni ekonomicznych. Tak wysoko nie był jeszcze od co najmniej kilkunastu lat. Polepszenie wyniku z zeszłego roku o 0,7 pkt pozwoliło wyprzedzić Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, które znalazły się poza punktowaną pierwszą 50-tką w rankingu ogólnym. Z kolei w porównaniu do edycji z 2022 r. strata punktowa do Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zmniejszyła się o 1,3. Tym samym do trzeciego miejsca UEK traci obecnie 7,1 pkt. Natomiast na czele zestawienia uczelni ekonomicznych znalazła się Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a tuż za nią warszawska Akademia Leona Koźmińskiego. W rankingu ogólnym sklasyfikowane zostały kolejno na miejscu 12. i 16.

Wysokie noty dla kierunków

Bardzo korzystnie dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wypadł również Ranking Kierunków Studiów. Najlepiej została oceniona Administracja - uplasowała się na drugim miejscu, ustępując jedynie swojemu odpowiednikowi na UJ. Warto dodać, że kierunek ten w dwóch kategoriach otrzymał maksymalną liczbę punktów (100) - tj. ocena przez kadrę akademicką oraz akredytacje. Na 3. miejscu z kolei znalazły się kierunki z grupy Stosunki międzynarodowe, tuż za UW i UJ. Okazały się natomiast najlepsze w kategoriach cytowalność oraz TOP 10, która mierzy stopień obecności publikacji w 10% najczęściej cytowanych czasopismach na świecie.

Niedaleko poza najlepszą trójką znalazły się kierunki z grupy Ekonomia. Zostały sklasyfikowane na 4. miejscu ex aequo z UJ i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Na pozycji nr 5 zestawienia uplasowały się Finanse i rachunkowość (najwyżej w Krakowie) oraz Logistyka, która osiągnęła znakomity wynik - 94,8 pkt. W pierwszej dziesiątce miejsca zajęły jeszcze kierunki z grup: Informatyka i ekonometria (7.), Gospodarka przestrzenna (8. - z maksymalnym wskaźnikiem akredytacje) oraz Zarzadzanie (9. - poprzednio na 14.). Awans w rankingu odnotowało również Prawo. Znalazło się na pozycji 13. z najwyższą wartością wskaźnika FWVI (100 pkt), odnoszącym się do liczby odsłon publikacji.

Co więcej, wszystkie klasyfikowane grupy kierunków łączy wspólny mianownik. Jest nim wskaźnik określający jakość kandydatów przyjętych na studia. Do jego pomiaru wykorzystuje się wyniki egzaminów maturalnych na poziomie rozszerzonym. Tylko w jednym przypadku jego wartość wyniosła poniżej 90 pkt. Natomiast dla trzech grup osiągnął maksymalną liczbę. Mowa o Logistyce, Turystyce i rekreacji oraz Zarzadzaniu i inżynierii produkcji.

Szczegółowe dane dostępne są na stronie internetowej Perspektyw.

"Perspektywy" - logotyp

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego