Godło Polski

Podpisanie umowy o ramowej współpracy badawczo-rozwojowej z Siecią Badawczą Łukasiewicz

Aktualności
2024-11-27

Podpisanie umowy o ramowej współpracy badawczo-rozwojowej z Siecią Badawczą Łukasiewicz

26 listopada w Sali Profesorskiej UEK nastąpiło uroczyste podpisanie umowy o współpracy z Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych Sieci Badawczej Łukasiewicz. W trakcie spotkania przedstawiona została propozycja współpracy Instytutu i Uniwersytetu w zakresie przygotowywania projektów badawczych oraz możliwości aplikacyjne w zakresie wspólnych projektów B+R.

Celem umowy jest współpraca naukowo-badawcza i dydaktyczna między Stronami oraz zwiększenie potencjału i skuteczności komercjalizacji realizowanych prac. Współpraca obejmować będzie: prace badawczo – rozwojowe, kształcenie i praktyki, działania zwiększające potencjał i skuteczność komercjalizacji, a także analizy rynkowe i strategie.

 

Z ramienia Uniwersytetu Ekonomicznego w wydarzeniu wzięli udział:

  • JM Rektor dr. hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK,
  • dr hab. Marek Jabłoński, prof. UEK – Dziekan Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości wraz z zaproszonymi Przedstawicielami KNoZiJ,
  • dr hab. Konrad Grabiński, prof. UEK – Dziekan Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa, z zaproszonymi Przedstawicielami KEFiP,
  • dr hab. Piotr Lityński, prof. UEK – Dziekan Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej wraz z zaproszonymi Przedstawicielami KGAP,
  • mgr Joanna Lorenc – Rzeczniczka prasowa UEK.

 

Z ramienia Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w spotkaniu uczestniczyli:

  • Dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk, prof. AGH – Dyrektor Instytutu,
  • Dr inż. Małgorzata Niziurska – Z-ca Dyrektora ds. Badawczych i Komercjalizacji,
  • Dr inż. Agnieszka Szopa – Z-ca Dyrektora ds. Finansowych i Operacyjnych,
  • Dr inż. Michał Wieczorek – Dyrektor Centrum Zrównoważonego Budownictwa,
  • Dr Joanna Poluszyńska – Dyrektor Centrum Inżynierii Środowiska,
  • Dr inż. Katarzyna Stec – Dyrektor Centrum Materiałów Ogniotrwałych,
  • Barbara Chruściel – Dyrektor Centrum Zaawansowanej Ceramiki i Prefabrykacji,
  • Anna Olszówka – Kierownik Działu Zarządzania Projektami,
  • Łukasz Waksmundzki – Centrum Transferu Wiedzy,
  • Dominka Kądziołka – Dział Marketingu.

– Z ogromną radością i satysfakcją przystępuję do podpisania umowy o współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Państwa organizacja stanie się dziś naszym partnerem w działalności badawczo-rozwojowej. Jak wszyscy dobrze wiemy, nawiązywanie i rozwijanie współprac B+R to proces wpływający na zwiększenie tak samej wiedzy, jak i jej wykorzystania w procesie tworzenia nowych lub ulepszonych produktów, usług, procesów czy technologii. Tym bardziej cieszy mnie więc nasze dzisiejsze spotkanie. Tego typu współpraca jest niezwykle ważna dla naszej Uczelni. Sieć Badawcza Łukasiewicz jest „realizacją polskich aspiracji do bycia partnerem dla najlepszych europejskich i światowych ekspertów, zarówno w świecie nauki, jak i przedsiębiorczości”. Cieszę się, że i my się do nich zaliczamy –podkreślił Rektor dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK.– Jesteśmy dumni z dynamicznego rozwoju naszej Uczelni, wyrazem czego jest także nasze dzisiejsze spotkanie, którego zwieńczeniem będzie podpisanie umowy o współpracy z Instytutem. Jestem przekonany, że wspólnie dołożymy wszelkich starań, by jak najlepiej i jak najodważniej wychodzić naprzeciw potrzebom naszych Społeczności, które są głównym beneficjentem podejmowanych dziś przez nas zobowiązań –dodał JM Rektor.

– Jesteśmy Instytutem technologicznym, ale naszą współpracę można zazębiać także na innych polach. Z jednego z raportów zamówionych w przemyśle wynika, jakiego absolwenta przemysł teraz oczekuje. Konkluzja była taka, że jest to inżynier humanista.. Uważam, że tego typu inicjatywy, jak ta, są niezwykle niezbędne, bo nam potrzeba też absolwentów, pracowników merytorycznych, ale też takich, którzy będą trochę socjologami, trochę marketingowcami i ekonomistami. Dlatego wbrew pozorom mamy bardzo dużo wspólnego, a jeśli weźmiemy pod uwagę także kierunki o jakości, to tutaj już coraz bardziej się do siebie zbliżamy. Zależy nam na tym, by ze sobą nie konkurować, ale właśnie współpracować na różnych polach i budować ekosystem naukowo-biznesowy, by wspólnie się wspierać– podkreślił dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk, prof. AGH -Dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Sieć Badawcza Łukasiewicz jest jedną z największych sieci badawczych w Europie. Głównym celem jej działalności jest prowadzenie prac badawczych kluczowych z punktu widzenia polityki kraju oraz komercjalizacja ich wyników. Dodatkowo Sieć wspiera politykę gospodarczą państwa, w szczególności przez dokonywanie prognoz trendów i skutków zmian technologicznych, które mogą mieć silny wpływ na społeczeństwo i jego rozwój oraz analiz aktualnego stanu techniki na potrzeby polityk publicznych. Powstanie Sieci Badawczej Łukasiewicz stanowi odpowiedź na potrzebę wsparcia administracji publicznej wysoko specjalistyczną wiedzą ekspercką, szczególnie w obszarach związanych z nowoczesnymi technologiami.