Godło Polski

Sztuczna inteligencja w medycynie - wyzwania i możliwości

Aktualności
2024-11-27

Sztuczna inteligencja w medycynie - wyzwania i możliwości

21 listopada 2024 r., w Starej Auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dr hab. Wojciech Cyrul, prof. UJ wygłosił wykład pt. „Sztuczna inteligencja w medycynie. Oczami dyrektora szpitala”. Było to kolejne wydarzenie w cyklu spotkań ekonomedycznych, realizowanych wspólnie z Krakowskim Stowarzyszeniem Edukacji „Ekonomed”.

Spotkanie otworzył dr hab. Janusz Nesterak, prof. UEK, Prorektor ds. Polityki Finansowej i Rozwoju, który w imieniu JM Rektora dr. hab. Bernarda Ziębickiego, prof. UEK, powitał zgromadzonych na wykładzie. Wydarzenie moderował dr hab. Krzysztof Machaczka, prof. UEK, Dyrektor Centrum Marki i Komunikacji oraz Pełnomocnik Rektora ds. Organizacji Jubileuszu 100-lecia UEK.

W ramach wprowadzenia w tematykę wykładu wybitny neurochirurg dziecięcy, prof. Stanisław Kwiatkowski, przedstawił prelegenta oraz jego dorobek. Następnie dr hab. Wojciech Cyrul, prof. UJ przeszedł do sedna wykładu. W swoim wystąpieniu przedstawił korzyści płynące z zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie. Zwrócił uwagę na bardzo szerokie możliwości tego narzędzia, takie jak wykonywanie analizy danych telemedycznych, diagnostyki obrazowej, predykcji przebiegu choroby, praktykowania telemedycyny oraz zdalnego monitorowania pacjentów. Wskazane pola działania znacznie przyspieszają pracę i diagnozowanie, a także przyczyniają się do znacznej redukcji kosztów, jednak nie są w stanie obyć się bez udziału człowieka, ponieważ w każdej sekwencji działań sztucznej inteligencji na końcu łańcucha znajduje się lekarz, do którego należy podjęcie decyzji oraz związanej z nią odpowiedzialności.

Prelegent zwrócił również uwagę na ograniczenia i zagrożenia związane z korzystaniem ze sztucznej inteligencji, takie jak etyka i odpowiedzialność prawna, kompleksowość przypadków medycznych, zaufanie do technologii w kontekście ryzyka ludzkiego zdrowia i życia w kontakcie z pacjentem czy cyberbezpieczeństwo. Dr hab. Wojciech Cyrul, prof. UJ przedstawił również wdrożone już w działalność Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie innowacyjne technologie, takie jak kilkuramienny robot operacyjny Da Vinci Xi, pierwsza w Polsce i jedna z niewielu w Europie maszyna przeznaczona wyłącznie do operowania dzieci.

Wykład pt. „Sztuczna inteligencja w medycynie. Oczami dyrektora szpitala” był jednym z wydarzeń organizowanych z okazji Roku Jubileuszowego UEK. Więcej o planowanych w tym czasie eventach można przeczytać na stronie internetowej przygotowanej z okazji 100-lecia UEK.

Zdjęcia: Andrzej Głuc