Godło Polski

XV Krakowskie Dni Integracji

Aktualności
2023-04-21

XV Krakowskie Dni Integracji

W dniach 17-21 kwietnia 2023 r. już po raz piętnasty odbyły się Krakowskie Dni Integracji (KDI), które obfitowały w ciekawe szkolenia, seminaria, prezentacje, webinaria, targi edukacyjne oraz wydarzenia kulturalno-sportowe.

Czym są KDI?

To wydarzenie, mające na celu zwiększenie świadomości oraz integrację środowiska akademickiego w obrębie tematyki wsparcia edukacyjnego studentów ze szczególnymi potrzebami, a także zdrowia psychicznego.

Głównym koordynatorem tego dużego przedsięwzięcia jest Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami UEK. Obecnie wokół KDI skupia się już 9 krakowskich uczelni AGH, KA, PK, UEK, UJ, UP, UPJPII, UR, ASP (od 2023 r.) oraz Urząd Miasta Krakowa. Te wszystkie jednostki działają wspólnie w ramach Porozumienia na rzecz wspierania i kształcenia studentów z niepełnosprawnościami.

KDI na UEK

W naszej Uczelni w ramach Krakowskich Dni Integracji odbyło się wiele ciekawych wydarzeń. Studenci i wykładowcy mieli możliwość uczestniczyć w wykładzie o bezpieczeństwie, kursie samoobrony, grze terenowej czy warsztatach o komunikacji w biznesie, a także w zajęciach z dźwiękowego strzelectwa laserowego. Pozostali współorganizatorzy oferowali wydarzenia w swoich uczelniach, w których zainteresowani mogli wziąć udział i poszerzyć swoją wiedzę z zakresu organizacji tłumaczeń PJM. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się na co zwrócić uwagę podczas pisania dostępnych notatek na mediach społecznościowych oraz w grafice informacyjnej i sketchnotingu. Podczas KDI nie zabrakło również wydarzeń sportowych, w których zaprezentowały się drużyny koszykówki na wózkach. Jednym z punktów programu był także trening tenisa ziemnego dla osób niewidomych.

Przystąpienie ASP do Porozumienia

W ramach XV Krakowskich Dni Integracji, w czwartek 20.04.2023r odbyła się Główna Konferencja pt. Dostępność Kultury i Wydarzeń, podczas której do Porozumienia na rzecz kształcenia studentów z niepełnosprawnościami przystąpiła Akademia Sztuk Pięknych. Wydarzenie miało miejsce w Pałacu Krzysztofory w sali Miedzianej.

Na początku konferencji przywitani zostali wszyscy znamienici goście. Obecni byli Rektorzy krakowskich uczelni, JM Rektor dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, przedstawiciele Miasta Krakowa, w tym Zastępca Prezydenta Pan Andrzej Kulig, Pełnomocnicy Rektorów ds. Osób z Niepełnosprawnościami, kierowniczki/cy pracowniczki/cy BON-ów, przedstawiciele/ki PFRON, a także przedstawiciele/ki organizacji pozarządowych.

Na początku Konferencji prof. dr hab. Janina Filek przedstawiła Wielce subiektywną historię Krakowskiego Porozumienia, w którym opowiedziała o początkach pracy nad wsparciem edukacyjnym. Wspominała powstanie BONów oraz podpisanie porozumień przez poszczególne uczelnie.

Po uroczystym, formalnym podpisaniu dokumentu, w ramach którego ASP przystąpiła do Porozumienia, nastąpiło wręczenie Głównej Nagrody Integralia. W tym roku nagroda trafiła do Małopolskiego Instytutu Kultury za działalność i wsparcie na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Druga, merytoryczna część konferencji obfitowała w wykłady dotyczące dostępności kultury i wydarzeń. Swoim doświadczeniem dzielili się przedstawiciele Muzeum Krakowa, ASP Kraków, Centrum Dostępności UJ oraz Fundacja Kultury bez Barier. W kolejnej części uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania dyskusji nt. Wdrażanie dostępności w obszarze kultury - szanse i zagrożenia. Wszystkie wypowiedzi bogate były w inspirujące spostrzeżenia i wnioski dotyczące dostępności kultury i wydarzeń dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Do zobaczenia za rok!

Krakowskie Dni Integracji co roku przyczyniają się do zwiększenia świadomości nt. osób ze szczególnymi potrzebami uwzględniając aktualne trendy i możliwości. Są również wspaniałą okazją do dzielenia się wiedzą i wymianą doświadczeń uczestników Krakowskich Dni Integracji z całej Polski.