Godło Polski

Seminarium "Transformacja gospodarczo- energetyczna w kontekście wojny w Ukrainie"

Wydarzenia
2023-09-14

Seminarium "Transformacja gospodarczo- energetyczna w kontekście wojny w Ukrainie"

8 września w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbyło się polsko-niemiecko-ukraińskie seminarium z cyklu Społeczna Gospodarka Rynkowa pt. „Transformacja gospodarczo-energetyczna w kontekście następstw wojny w Ukrainie”. Wydarzenie współorganizowane było przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.

Celem tegorocznej edycji seminarium było przeprowadzenie debaty naukowej na temat aktualnych szans i wyzwań związanych z transformacją gospodarczą i energetyczną w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu wojny na gospodarkę Ukrainy w oparciu o badania empiryczne oraz osiągnięcia teoretyczne i koncepcyjne.

Obecne przesilenia cywilizacyjne, skutkują globalnym nieładem, wynikającym z niedostosowania dotychczasowych modeli i systemów społeczno-gospodarczych do coraz bardziej intensywnych przemian. Niedostosowania takie stają się barierą zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego, obejmującego cele gospodarcze, społeczne i ekologiczne.

Warunkiem przywracania ładu są zmiany w systemach społeczno-gospodarczych w sposób zapewniający trwałość rozwoju i zwiększanie odporności tych systemów na kryzysowe zagrożenia.

W przywracaniu ładu istotną rolę może odegrać społeczna gospodarka rynkowa jako ordoliberalny model ładu społeczno-gospodarczego, co skłania do poszukiwania holistycznych rozwiązań oraz przeprowadzenia pogłębionej refleksji naukowej.