Wykład otwarty „Częściej, bardziej szczegółowo, w nowych agregacjach. Innowacje w badaniach rynku pracy
Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Statystycznego (PTS) wraz z Instytutem Metod Ilościowych w Naukach Społecznych UEK serdecznie zaprasza na wykład otwarty „Częściej, bardziej szczegółowo, w nowych agregacjach. Innowacje w badaniach rynku pracy”, który odbędzie się 16 maja 2023 r. w godzinach 17:00-18:30 na platformie zoom.us.
Wykład wygłosi dr Wiesława Gierańczyk dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.
Serdecznie zachęcamy do udziału w spotkaniu.
Link do wydarzenia na platformie Zoom.us:
Link: https://zoom.us/j/94618602528?pwd=U1BHdkx1ZVkrRWNURVF1ZG1ReE50QT09
Data: 16.05.2023 r. (wtorek), godz. 17:00
Identyfikator spotkania: 946 1860 2528
Kod dostępu: 598494
Streszczenie:
Pracujący to jedna z podstawowych kategorii badań statystycznych rynku pracy, której dedykowane jest m.in. badanie „Pracujący w gospodarce narodowej”. Jest to badanie wieloźródłowe, którego wyniki były publikowane dotychczas raz w roku. W celu dostarczenia użytkownikom danych umożliwiających monitorowanie coraz bardziej dynamicznej sytuacji na rynku pracy, w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy od wielu lat są realizowane prace badawcze mające na celu identyfikację źródeł administracyjnych zawierających bezpośrednie lub pośrednie dane o pracujących oraz weryfikacji ich przydatności w badaniach statystycznych. Prace te wykazały dużą użyteczność rejestrów oraz systemów informacyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwa Finansów.
Dane z tych rejestrów pozwalają na identyfikowanie zbiorowości pracujących w niemal pełnej zgodności z stosowaną w statystyce publicznej definicją pracujących. Zwiększenie wykorzystania tych źródeł w badaniu "Pracujący w gospodarce narodowej" przyczyni się m.in. do podniesienia jakości statystyk w tym obszarze rynku pracy, ale również posłuży do realizacji strategicznych celów statystki publicznej, tj. lepszego zaspokojenia potrzeb użytkowników, zmniejszenia obciążeń respondentów oraz obniżenia pracochłonności badań.
Pozyskiwane w ten sposób dane pozwolą na odzwierciedlenie sytuacji na rynku pracy w zakresie pracujących w gospodarce narodowej, m.in. poprzez zwiększenie częstotliwości publikowania danych o pracujących, udostępnienie bardziej szczegółowych informacji dla wszystkich grup wielkości podmiotów gospodarki narodowej, w tym podmiotów małych, a także w nowych przekrojach, np. według wieku, płci, gminy zamieszkania, statusu zatrudnienia.