90 mln zł dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Aktualności
2020-07-10

90 mln zł dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

W trakcie piątkowej konferencji prasowej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało na finansowanie naszej Uczelni obligacje Skarbu Państwa o wartości 90 mln zł. Wydarzenie odbyło się 10 lipca br. o godz. 14.00 w Sali Senackiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W konferencji udział wzięli: dr Anna Budzanowska, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Jarosław Gowin, poseł na Sejm RP i były Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Władze Rektorskie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie: prof. UEK dr hab. inż. Andrzej Chochół, Rektor UEK i prof. UEK dr hab. Stanisław Mazur, Rektor Elekt Uczelni.

Jest mi niezwykle miło, że w roku jubileuszowym udało się spełnić dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie obietnicę, że będziemy Państwa wspierać. Bez wątpienia 95 lat tej Uczelni dało ogromny zasób całemu krajowi, nie tylko Krakowowi czy Małopolsce. Jestem szczęśliwa, że będę dziś mogła przekazać ten czek. Spośród trzech krakowskich uczelni, które otrzymają od Ministerstwa to zwiększenie finansowania – UEK jest pierwszą, w której mieliśmy okazję się spotkać– podkreśliła dr Anna Budzanowska, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dla mnie jest to bardzo radosny moment, będący zwieńczeniem rozmów z udziałem Rektora Uczelni, prof. Andrzeja Chochóła oraz Rektora Elekta – prof. Stanisława Mazura. Bardzo cieszę się, że dzięki zaangażowaniu i determinacji Minister Anny Budzanowskiej udaje nam się dziś dotrzymać pewnego zobowiązania – przyznał dr Jarosław Gowin, były Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przez kryzys, w jakim znalazła się światowa gospodarka w czasie pandemii musimy zdecydować się na nową strategię rozwojową, która będzie opierać się na wspieraniu polskich firm, ale i szukaniu nisz, w których my – Polacy możemy być konkurencyjni wobec świata. Żeby wchodzić w te nisze musimy zdecydowanie więcej inwestować w rozwój nauki i edukację, zwłaszcza tę na szczeblu wyższym. Nie ma innej drogi jak inwestować w naukę. Jestem przekonany, że ta inwestycja przysłuży się nie tylko pracownikom Uczelni i studentom, ale i całej społeczności – zadeklarował dr Jarosław Gowin.

Władze Uczelni podkreśliły, że zwiększenie finansowania umożliwi rozwój nowoczesnej infrastruktury na Kampusie Uniwersytetu.

 

Dzisiejsza uroczystość zbiega się z końcem kadencji kierowania przeze mnie tą Uczelnią. Kierowanie uczelnią nie należy do łatwych zadań. Są momenty bardzo trudne, ale i momenty przyjemne. Chyba najprzyjemniejszym jest ten dzisiejszy, kiedy zbliżam się do końca kadencji, a jednocześnie Ministerstwo obdarowuje nas takim prezentem. Dlatego chciałbym podziękować za to, że dostaliśmy taki duży zastrzyk pieniędzy, bo 90 mln zł dają Uczelni ogromne możliwości. Mamy trudne czasy, kiedy wyhamowuje się pewne procesy, a ta sytuacja sprawia, że otrzymujemy szansę dalszego, dużego rozwoju. Mamy już zaplanowane wydatki związane z tą kwotą. Przekonywaliśmy Pana Premiera, że powstanie nowego budynku będzie potrzebne naszej Uczelni. Będzie to budynek nowoczesny, na miarę XXI wieku. Jestem bardzo wzruszony, że ta szansa na przyszłość otwiera się dla naszej Uczelni i w tym momencie za to bardzo dziękuję – podsumował prof. UEK dr hab. inż. Andrzej Chochół, Rektor UEK

Następnie wypowiedział się prof. UEK dr hab. Stanisław Mazur, Rektor Elekt:

Drodzy Państwo, to dla mnie szalenie miły i ważny moment, bo czego może oczekiwać Rektor Elekt, jak nie takiego wydarzenia, jakie ma dzisiaj miejsce. W istocie ta sytuacja daje mi dużo optymizmu i wiary w to, że rzeczy, o które zabiegaliśmy, mogą się zdarzyć. Pokazuje też, że zmiany, które podjęliśmy w naszym Uniwersytecie, m.in. wdrożenie Ustawy 2.0, zostały docenione i warto było podjąć ten trud. Uniwersytety, takie jak nasz, kształtowały setki tysięcy managerów. Aby się rozwijać musimy konkurować, więc chcielibyśmy te środki wykorzystać do tego, by stworzyć nowoczesny budynek i pozwolić budować silną pozycję naszego Uniwersytetu. Razem ze Współpracownikami dołożymy wszelkich starań, by z okazji 100-lecia naszego Uniwersytetu dać dowód temu, że ta inwestycja i to wsparcie miały sens – zaznaczył prof. UEK dr hab. Stanisław Mazur, Rektor Elekt Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Po przywitaniu gości i krótkim słowie każdego z nich nastąpiło symboliczne wręczenie czeku Władzom Uczelni przez dr Annę Budzanowską, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dr. Jarosława Gowina, byłego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.