90 mln zł dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Aktualności
2020-07-10

90 mln zł dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

W trakcie piątkowej konferencji prasowej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało na finansowanie naszej Uczelni obligacje Skarbu Państwa o wartości 90 mln zł. Wydarzenie odbyło się 10 lipca br. o godz. 14.00 w Sali Senackiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W konferencji udział wzięli: dr Anna Budzanowska, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Jarosław Gowin, poseł na Sejm RP i były Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Władze Rektorskie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie: prof. UEK dr hab. inż. Andrzej Chochół, Rektor UEK i prof. UEK dr hab. Stanisław Mazur, Rektor Elekt Uczelni.

Jest mi niezwykle miło, że w roku jubileuszowym udało się spełnić dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie obietnicę, że będziemy Państwa wspierać. Bez wątpienia 95 lat tej Uczelni dało ogromny zasób całemu krajowi, nie tylko Krakowowi czy Małopolsce. Jestem szczęśliwa, że będę dziś mogła przekazać ten czek. Spośród trzech krakowskich uczelni, które otrzymają od Ministerstwa to zwiększenie finansowania – UEK jest pierwszą, w której mieliśmy okazję się spotkać– podkreśliła dr Anna Budzanowska, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dla mnie jest to bardzo radosny moment, będący zwieńczeniem rozmów z udziałem Rektora Uczelni, prof. Andrzeja Chochóła oraz Rektora Elekta – prof. Stanisława Mazura. Bardzo cieszę się, że dzięki zaangażowaniu i determinacji Minister Anny Budzanowskiej udaje nam się dziś dotrzymać pewnego zobowiązania – przyznał dr Jarosław Gowin, były Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przez kryzys, w jakim znalazła się światowa gospodarka w czasie pandemii musimy zdecydować się na nową strategię rozwojową, która będzie opierać się na wspieraniu polskich firm, ale i szukaniu nisz, w których my – Polacy możemy być konkurencyjni wobec świata. Żeby wchodzić w te nisze musimy zdecydowanie więcej inwestować w rozwój nauki i edukację, zwłaszcza tę na szczeblu wyższym. Nie ma innej drogi jak inwestować w naukę. Jestem przekonany, że ta inwestycja przysłuży się nie tylko pracownikom Uczelni i studentom, ale i całej społeczności – zadeklarował dr Jarosław Gowin.

Władze Uczelni podkreśliły, że zwiększenie finansowania umożliwi rozwój nowoczesnej infrastruktury na Kampusie Uniwersytetu.

 

Dzisiejsza uroczystość zbiega się z końcem kadencji kierowania przeze mnie tą Uczelnią. Kierowanie uczelnią nie należy do łatwych zadań. Są momenty bardzo trudne, ale i momenty przyjemne. Chyba najprzyjemniejszym jest ten dzisiejszy, kiedy zbliżam się do końca kadencji, a jednocześnie Ministerstwo obdarowuje nas takim prezentem. Dlatego chciałbym podziękować za to, że dostaliśmy taki duży zastrzyk pieniędzy, bo 90 mln zł dają Uczelni ogromne możliwości. Mamy trudne czasy, kiedy wyhamowuje się pewne procesy, a ta sytuacja sprawia, że otrzymujemy szansę dalszego, dużego rozwoju. Mamy już zaplanowane wydatki związane z tą kwotą. Przekonywaliśmy Pana Premiera, że powstanie nowego budynku będzie potrzebne naszej Uczelni. Będzie to budynek nowoczesny, na miarę XXI wieku. Jestem bardzo wzruszony, że ta szansa na przyszłość otwiera się dla naszej Uczelni i w tym momencie za to bardzo dziękuję – podsumował prof. UEK dr hab. inż. Andrzej Chochół, Rektor UEK

Następnie wypowiedział się prof. UEK dr hab. Stanisław Mazur, Rektor Elekt:

Drodzy Państwo, to dla mnie szalenie miły i ważny moment, bo czego może oczekiwać Rektor Elekt, jak nie takiego wydarzenia, jakie ma dzisiaj miejsce. W istocie ta sytuacja daje mi dużo optymizmu i wiary w to, że rzeczy, o które zabiegaliśmy, mogą się zdarzyć. Pokazuje też, że zmiany, które podjęliśmy w naszym Uniwersytecie, m.in. wdrożenie Ustawy 2.0, zostały docenione i warto było podjąć ten trud. Uniwersytety, takie jak nasz, kształtowały setki tysięcy managerów. Aby się rozwijać musimy konkurować, więc chcielibyśmy te środki wykorzystać do tego, by stworzyć nowoczesny budynek i pozwolić budować silną pozycję naszego Uniwersytetu. Razem ze Współpracownikami dołożymy wszelkich starań, by z okazji 100-lecia naszego Uniwersytetu dać dowód temu, że ta inwestycja i to wsparcie miały sens – zaznaczył prof. UEK dr hab. Stanisław Mazur, Rektor Elekt Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Po przywitaniu gości i krótkim słowie każdego z nich nastąpiło symboliczne wręczenie czeku Władzom Uczelni przez dr Annę Budzanowską, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dr. Jarosława Gowina, byłego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Popularne artykuły

Aktualności 4 miesiące temu

95 lat Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

95 lat temu – w 1925 roku powstało Wyższe Studium Handlowe w Krakowie – jedna z pierwszych tego typu szkół w niepodległej Polsce, fundament dzisiejszego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Dziś z dumą i wielką radością świętujemy niemal wiek istnienia naszej Alma Mater.

Aktualności 10 miesięcy temu

Prof. Jerzy Hausner doktorem honoris causa Szkoły Głównej Handlowej

Miło nam poinformować, że prof Jerzy Hausner odebrał doktorat honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uroczystość wręczenia tego zaszczytnego tytułu odbyła się 27 listopada.

Aktualności 5 miesięcy temu

100-lecie urodzin Jana Pawła II

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła – późniejszy Papież Jan Paweł II, święty Kościoła katolickiego, uważany za jeden z największych autorytetów XX wieku. Dziś, w setną rocznicę jego urodzin, chcemy krótko przypomnieć jego wizytę w naszej Uczelni, ówczesnej Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Aktualności 7 miesięcy temu

Zarządzenie JM Rektora UEK z dnia 11 marca 2020

w sprawie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 wśród społeczności UEK.

Aktualności 22 dni temu

Nowi dyrektorzy Instytutów

Dziś, 28 września 2020 r., z rąk JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – dr. hab. Stanisława Mazura, prof. UEK, powołania otrzymali nowi dyrektorzy instytutów funkcjonujących w naszej Uczelni:

Aktualności 11 miesięcy temu

Zwycięstwo chóru Dominanta

W dniu 9.11.2019 chór „Dominanta” Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wziął udział w XV Międzynarodowym Festiwalu „Rybnicka Jesień Chóralna”. Był to pierwszy konkurs, w którym chórzyści mogli się zaprezentować w tym roku akademickim i zakończył się on ogromnym sukcesem.

Aktualności 2 dni temu

Solidarni z Białorusią

Drodzy Studenci, obywatele Białorusi, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) w ramach inicjatywy rządowej „Solidarni z Białorusią” wesprze stypendiami studentów polskich uczelni. W programie „Solidarni ze studentami” przyznane zostaną stypendia obywatelom Białorusi, którzy rozpoczną studia lub kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim na polskich uczelniach.

Aktualności 6 dni temu

Uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna

Mamy zaszczyt poinformować, że Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów podjęła decyzję o przyznaniu Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Krakowie, z dniem 28 września 2020 r., uprawnień do nadawania stopnia doktora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.

Wydarzenia 4 miesiące temu

Debata kandydatów na Rektora UEK w kadencji 2020-2024

We wtorek, 16 czerwca, o godz. 10.00, na platformie YouTube odbędzie się transmitowana na żywo debata kandydatów na stanowisko rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w kadencji 2020-2024.

Aktualności 5 miesięcy temu

Międzynarodowy kurs szkoleniowy online

Katedra Prawa Cywilnego, Gospodarczego i Prywatnego Międzynarodowego UEK serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w kursie szkoleniowym o charakterze międzynarodowym pt. „Prawne i ekonomiczne aspekty sztucznej inteligencji w nowym tysiącleciu”.

Najnowsze doniesienia naukowe

Doniesienia naukowe 7 dni temu

UEK wśród strategicznych infrastruktur badawczych w Polsce

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) opublikowało Polską Mapę Infrastruktury Badawczej, zawierającą wykaz krajowych i międzynarodowych projektów uznanych ze względu na potencjał badawczy. Spośród 146 nadesłanych do Ministerstwa wniosków wybrano 70 najlepszych infrastruktur. Wśród nich znalazł się także Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Doniesienia naukowe miesiąc temu

UEK koordynatorem międzynarodowego projektu

Projekt „Teaching Digital Entrepreneurship” złożony przez międzynarodowe konsorcjum otrzymał finansowanie w ramach programu Erasmus+ partnerstwa strategiczne na rzecz szkolnictwa wyższego. Głównym celem projektu jest umożliwienie rozwoju oferty dydaktycznej nauczania przedsiębiorczości w epoce cyfrowej.

Doniesienia naukowe 3 miesiące temu

Czy społeczność lokalna może determinować podejmowanie racjonalniejszych decyzji inwestycyjnych władz gminy?

Procesy partycypacji społecznej w samorządach lokalnych nabierają obecnie coraz większego znaczenia, również w aspekcie działań inwestycyjnych. W związku z tym nasuwa się pytanie: czy zaangażowanie społeczności lokalnej w proces podejmowania decyzji wpływa na wzrost efektywności wydatkowanych przez gminy środków inwestycyjnych?

Doniesienia naukowe 4 miesiące temu

Badania nad czwartą rewolucją przemysłową

Projekt REV4.0 czyli „Społeczno-gospodarcze konsekwencje czwartej rewolucji przemysłowej” jest przedsięwzięciem badawczym realizowanym już od półtora roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.