Dr hab. Rafał Matyja, prof. UEK laureatem Nagrody im. Jana Długosza

Aktualności
2022-11-03

Dr hab. Rafał Matyja, prof. UEK laureatem Nagrody im. Jana Długosza

Autor książki „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” został wyróżniony w 25. edycji Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Gala wręczenia Nagrody odbyła się w czwartek, 27 października br. w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Celem inicjatywy, organizowanej podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, jest promowanie książek naukowych i popularnonaukowych z obszaru szeroko rozumianej humanistyki, jako „dzieł wnoszących istotny wkład w rozwój światowej nauki i kultury”.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono 60 książek, spośród których jury wybrało 10 publikacji nominowanych do nagrody, posiadających szczególną wartość poznawczo-naukową.
Nagrodzona publikacja w maju tego roku została również wyróżniona Nagrodą im. Marcina Króla 2022 za najlepszą opublikowaną w 2021 roku polską książkę z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą. „Miejski grunt” jest także nominowany do kolejnej nagrody - Nagrody Historycznej m. st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego.

– Rozważania Autora cechuje rzadko spotykana szerokość spojrzenia. Przedstawiając rozwój sieci miejskiej nawiązuje do ustaleń z dziedziny historii gospodarczej i społecznej,wykorzystuje ustalenia dotyczące dziejów urbanistyki, architektury i techniki. Jego analizy dokonywane są nie tylko w perspektywie historycznej, ale także socjologicznej i politologicznej. Na ich tle pojawiają się interesujące refleksje uogólniające – podkreślił w swojej laudacji na temat publikacji prof. Andrzej Mączyński.

Dr hab. Rafał Matyja, prof. UEK od października tego roku pracuje w Katedrze Historii Gospodarczej i Społecznej, wcześniej był pracownikiem w Katedrze Polityk Publicznych UEK.

------

Szczegółowe informacje o konkursie oraz fotorelację z wydarzenia można znaleźć TUTAJ.

Okładka nagrodzonej w konkursie publikacji „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” autorstwa dr. hab. Rafała Matyi, prof. UEK

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego