Godło Polski

Jeżowe osiedle na Kampusie UEK

Aktualności
2023-03-17

Jeżowe osiedle na Kampusie UEK

Na terenie naszego Kampusu w czasie zimy rozmieszczono kilka domków dla jeży. Inicjatorem tej akcji było Niezależne Zrzeszenie Studentów UEK.

Okazuje się, że nie tylko wiewiórki, które stały się maskotką naszej Uczelni, polubiły teren Kampusu UEK. Od niedawna rude zwierzątka mają swoich kolczastych sąsiadów. Jeże chętnie wprowadziły się do budek, które przygotowało Niezależne Zrzeszenie Studentów UEK.

Jak dowiadujemy się od Pana Marka Frankiewicza (byłego Kierownika Działu Administracyjno-Gospodarczego UEK), miłośnika jeży, który od lat wspólnie ze swoją Małżonką pomagają w rehabilitacji tych zwierząt, jeże zimują od października do marca. Zgodnie z tą informacją właśnie rozpoczął się okres ich wybudzania się ze snu i poszukiwania jedzenia. W ciągu nocy jeż jest w stanie pokonać nawet do 4 kilometrów. W Krakowie żyje kilka tysięcy jeży.

Jeże są wielkimi sprzymierzeńcami człowieka. W naturalny sposób pomagają w zwalczaniu szkodników.

Więcej informacji o tych zwierzakach i tym, jak powinniśmy się zachowywać aby im nie szkodzić, zawiera dołączony materiał informacyjny: "Jeż przyjacielem człowieka", "Jeże i my".

Polecamy również akcję „Dokąd tupta jeż”, realizowaną przez Stowarzyszenie Zielone Grzegórzki, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz dewelopera Cordia Polska.

Fot. NZS UEK.