Godło Polski

Najnowsze inwestycje na terenie naszej Uczelni

Aktualności
2023-11-13

Najnowsze inwestycje na terenie naszej Uczelni

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zbliża się do obchodów 100-lecia swojego istnienia. W świetle tych wydarzeń warto zatrzymać się i spojrzeć na jego aktualny rozwój – historię tworzoną każdego dnia. Przedstawiamy informacje na temat zakończonych, trwających i planowanych w najbliższym czasie inwestycji, dzięki którym nasz Kampus staje się jeszcze bardziej przyjazny, funkcjonalny i coraz piękniejszy.

Sala Profesorska

26 maja 2023 r., podczas obchodów 98-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, nastąpiło uroczyste otwarcie Sali Profesorskiej.

To wyjątkowe miejsce dla pracowników naszej Uczelni. Przestrzeń służy ich żywym, inspirującym dyskusjom, kulturalnej wymianie poglądów i wytężonej pracy intelektualnej. Sala Profesorska jest także miejscem przeznaczonym na organizację interesujących, kameralnych sympozjów, wykładów, odczytów oraz spotkań autorskich. Dopełnieniem tej inwestycji jest budowa Ogrodu Profesorskiego.

Sala Profesorska

Laboratorium Grywalizacji UEK

Pierwsze w Polsce Laboratorium Grywalizacyjne mieści się w Pawilonie G. Zostało utworzone na potrzeby badań naukowych oraz szkoleń i warsztatów. Miejsce to służy do testów i pokazów urządzeń oraz sprzętu, a także specjalistycznego oprogramowania. Laboratorium rozwija technologię wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, zastosowane w edukacji i w projektach biznesowych.

Wykorzystywane w tym celu nowoczesne rozwiązania IT oraz specjalistyczne wyposażenie umożliwiają przeniesienie mechaniki i metafor pochodzących z gier do świata rzeczywistego, co pozwala na zaimplementowanie ich w szeroko pojętym procesie dydaktycznym oraz w projektach biznesowych.

Laboratorium Grywalizacji UEK

Pokój Pracy Zespołowej

Nowe pomieszczenie znajduje się na III piętrze w budynku Biblioteki Głównej. Pokój został zaprojektowany z myślą o stworzeniu dodatkowej przestrzeni dla studentów. Korzystający z niego będą mogli wspólnie w małej grupie przygotowywać się do zajęć, czy pracować nad projektami. Obok Sali Katalogowej, w której oferujemy wydzieloną przestrzeń do pracy grupowej, to dodatkowe miejsce, na które studenci czekali od dawna. W pokoju dostępna jest tablica oraz sieć internetowa Eduroam.

Pokój Pracy Zespołowej w Bibliotece Głównej

Rewitalizacja budynku Ustronie

W sierpniu 2023 r. oddano do użytku windę w Pawilonie Ustronie. Inwestycja zamyka proces przystosowywania budynku do obecnych wymogów budowlanych i przepisów przeciwpożarowych. Zastosowane rozwiązanie poprawia funkcjonalność całego budynku, który ze względu na swój zabytkowy charakter jest trudny w adaptacji do nowych standardów użytkowych. Ponadto uruchomienie szybu windowego z przestronnymi drzwiami zewnętrznymi umożliwia wejście do budynku z najbliższej alei osi Kampusu oraz z obiektu Forum.

Winda w Pawilonie Ustronie

Samoobsługowe szatnie SSI

Koncepcja budowy szatni, przeznaczonej na wierzchnie ubrania i rzeczy osobiste, zakładała kilka lokalizacji modułów w różnych budynkach Kampusu. Każda szatnia składa się z jednakowych części zintegrowanych z panelami ekranowymi, umożliwiającymi w pełni samodzielną obsługę poprzez aplikacje internetowe, wyposażone w czytelne, proste interfejsy. Rozwiązanie to kończy erę osobowej obsługi szatni i stawia na najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne, stając się powoli standardem obowiązującym na całej Uczelni. To dobry przykład ograniczania kosztów eksploatacyjnych przy zachowaniu właściwego komfortu użytkowego dla studentów i pracowników. Samoobsługowe szatnie SSI znajdują się w Budynku Głównym, Bibliotece Głównej, Pawilonie A oraz w Pawilonie Ustronie.

Samoobsługowe szatnie SSI

Moduł Banku Santander

Na mocy umowy podpisanej 10 sierpnia 2023 r. z Fundacją Santander Universidades w Polsce na terenie Kampusu UEK powstał moduł bankowy dla studentów i pracowników naszej Uczelni.

Inwestycja znajduje się w Bibliotece Głównej. Ma posłużyć między innymi do rozwijania współpracy z organizacjami studenckimi i kołami naukowymi, organizowania warsztatów i szkoleń dla społeczności akademickiej, a także wspierania kultury przedsiębiorczości i innowacyjnoś

Ponadto stworzona przestrzeń wykorzystywana będzie do promowania rekrutacji do programów rozwojowych dostępnych na platformie Santander Scholarships, edukacji finansowej społeczności akademickiej oraz wspierania zatrudnienia studentów i absolwentów we współpracy z Uczelnią. Moduł bankowy to nowa przestrzeni relaksacyjna i warsztatowa dla naszych studentów.

Moduł Banku Santander w UEK

Centrum Wsparcia Psychologicznego

Centrum Wsparcia Psychologicznego UEK oferuje pomoc psychologiczną (konsultacje indywidualne, a także szkolenia i warsztaty) dla wszystkich studentów i pracowników naszego Uniwersytetu. Można otrzymać ją bezpłatnie oraz bez skierowania. Konsultacje odbywają się w czterech językach (polskim, angielskim, rosyjskim i polskim języku migowym) zarówno online, jak i stacjonarnie. Nowa siedziba Centrum znajduje się w Pawilonie Ustronie.

 

Ogród Profesorski

Ogród będzie przestrzenią o elitarnym charakterze, wyróżniającym go wizualnie wśród obiektów Kampusu Uczelni. Ma on pełnić funkcję reprezentacyjną i wypoczynkową. Miejsce ma służyć rozmowom oraz być przestrzenią naukowych rozważań. Ponadto na jego terenie będą odbywać się rozmaite spotkania oraz okolicznościowe uroczystości.

W Ogrodzie Profesorskim znajdą się kameralne miejsca do odpoczynku, takie jak część terenu z altaną czy ławkami, a także szeroki plac przeznaczony dla organizacji spotkań pracowników Uczelni.

Ogród Profesorski - wizualizacja

Budynek Centrum Obsługi Studentów

Nowy Budynek COS powstanie w miejscu obecnego Pawilonu D. Centrum Obsługi Studentów będzie pełnić funkcję jednostki łączącej wszystkie działania, związane z obsługą procesu kształcenia na UEK.

W nowym, pięciokondygnacyjnym budynku, znajdą się dziekanaty i działy nauczania oraz inne jednostki organizacyjne związane z obsługą studentów. Budynek COS zintegruje w jednym miejscu biura, które służą studentom przez cały ich okres pobytu na studiach. Dodatkowo w podziemiach przewidziano duże powierzchnie na stworzenie nowoczesnego archiwum. Budynek podniesie standard architektoniczny i ład urbanistyczny Kampusu.

Wizualizacja budynku Centrum Obsługi Studentów

Budynek Jubileuszowy

12 września 2022 r. rozstrzygnięto konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt nowego budynku dydaktyczno-konferencyjnego UEK, zwanego Budynkiem Jubileuszowym. Zwyciężył projekt krakowskiej firmy BE DDJM Architekci Sp. z.o.o. Projekt spełnia nie tylko walory estetyczne i funkcjonalne, ale jest także wyposażony w rozwiązania przyjazne dla środowiska.

W budynku zlokalizowane zostaną przestrzenie lub biura niemające dotychczas swojej fizycznej lokalizacji na terenie Kampusu. Do najważniejszych należą: sale konferencyjne, sale dydaktyczne, pomieszczenia biurowe, sale gastronomiczne, kompletny dwupoziomowy parking podziemny oraz tarasy. Nowy budynek będzie emanacją tego, co w Krakowie jest ważne i określa miasto. Łączy tradycję z nowoczesnością i tworzy niepowtarzalny klimat. Budynek Jubileuszowy, zlokalizowany wśród innych obiektów Kampusu, będzie łączył to, co wielkie z przeszłości, z tym, co wielkie w przyszłości.

Makieta zwycięskiego projektu Budynku Jubileuszowego

Dostosowanie DS FAFIK do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

To inwestycja planowana od dawna. Jest konieczna ze względu na standardy użytkowania, mieszkania i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. W Domu Studenckim FAFIK przeprowadzono konieczne modernizacje pokoi przy szybie windowym dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Realizowana jest budowa windy.

 

Przebudowa części Pawilonu H na potrzeby Katedry Mikrobiologii

Kolejną planowaną inwestycją jest adaptacja części Pawilonu H na potrzeby Katedry Mikrobiologii. Główną część Katedry stanowią laboratoria naukowe ze specjalistyczną aparaturą i urządzeniami do przechowywania materiału źródłowego. Uzupełnieniem jest laboratorium dydaktyczne, stanowiska badawcze oraz pomieszczenia techniczne, magazynowe i biurowe. Całość wyposażona będzie w stosowną aparaturę wentylacyjno-klimatyzacyjną, przegrody oddzielające śluzy laboratoryjne i stanowiska dezynfekcyjne. Nowe laboratoria będą spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa oraz gwarantować najwyższą jakość badań. Stanowiska dydaktyczne pozwolą na prowadzenie zaawansowanych doświadczeń naukowych.

 

Modernizacja klimatyzacji, wentylacji i systemów ciepłowniczych w obiektach znajdujących się na Kampusie UEK

Centralne układy klimatyzacji, wentylacji i systemu ciepłowniczego działające w budynkach wskutek długich okresów użytkowania, straciły na swoich wydajnościach i stały się awaryjne. Konieczna stała się ich wymiana. Przeprowadzona modernizacja poprawia warunki pracy i nauki oraz dostosowuje systemy do aktualnych potrzeb lokalowych, technologicznych i zmniejszenia zużycia energii.

 

Modernizacja szklanej konstrukcji dachu przewiązki pomiędzy halą a pływalnią Pawilonu S z wymianą instalacji odwodnienia

Po wielu latach użytkowania, mimo prowadzonych prac konserwacyjnych, zastosowany system wymaga całkowitej wymiany, gdyż nie odpowiada on dzisiejszym standardom technologicznym. Konstrukcja jest mocno uszkodzona, na co wskazują coraz większe przecieki w szklanej części dachu. Ponieważ ta część budynku musi być podczas prac wyłączona z użytkowania, prace remontowe będą odbywać się w okresie wakacyjnym 2024 r.

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego