Godło Polski

Napędzanie inflacji i szkodzenie środowisku

Aktualności
2022-08-12

Napędzanie inflacji i szkodzenie środowisku

Zapowiedziany przez rząd program dopłat dla gospodarstw domowych wykorzystujących jako paliwo grzewcze węgiel to działanie nie tylko wysoce niesprawiedliwe, ale wręcz szkodliwe. Wypowiedź JM Rektora UEK dr. hab. Stanisława Mazura, prof. UEK na ten temat ukazała się w piątkowym wydaniu „Gazety Wyborczej”.

W swoim artykule prof. Mazur zwrócił uwagę przede wszystkim na kwestie ekologiczne, choć wspomniał także o wielu innych, daleko idących konsekwencjach rządowej decyzji. Dopłata w wysokości 3 tysięcy złotych, przyznana gospodarstwom domowym korzystającym z tak zwanych „kopciuchów”, to dla budżetu państwa wydatek kosztowny, którego wysokość wynosić będzie według szacunków 11 miliardów złotych. I to wydatek wysoce niesprawiedliwy względem tych obywateli, którzy zachęceni unijnymi dopłatami i opiniami ekspertów ds. ekologii, zdecydowali się na wymianę zatruwających środowisko pieców.

Istniejące instrumenty finansowe są zbyt skromne i nie zachęcają do inwestycji tych, którzy naprawdę zagrożeni są ubóstwem energetycznym. Tymczasem blisko 11 mld zł zmarnuje się w krótkim czasie bez widocznej efektywnej i trwałej zmiany. Taki ogromny transfer środków finansowych, poza oczywistym impulsem proinflacyjnym, nie przyniesie większych korzyści, a może pociągnąć za sobą katastrofalne skutki w walce o efektywność energetyczną i czyste powietrze – zauważył JM Rektor UEK. Jego zdaniem rząd, nie będąc w stanie sprostać problemom, z którymi mierzy się dziś cała Europa, wybrał rozwiązanie, które tylko je zmultiplikuje.

Martwi również niekonsekwencja, a nawet pewnego rodzaju odcięcie się od wcześniejszych działań, zmierzających do transformacji energetycznej i walki o czyste powietrze – a więc nasze zdrowie i życie oraz kondycję i przyszłość planety.Według raportu „European Heart Journal” zanieczyszczenie powietrza zabija w Polsce co roku około 50 tysięcy osób. W Małopolsce skraca życie średnio o 43 miesiące. To prawie 4 lata. W naszym kraju na 100 tysięcy osób aż 150 zgonów ma swoją przyczynę w zanieczyszczeniu powietrza  przestrzega prof. Mazur.

Jego zdaniem obserwowane obecnie zawieszanie uchwał antysmogowych, obniżanie wymagań co do jakości i ekologiczności opału, a wreszcie przekonywanie Polaków, że najlepszym sposobem ogrzewania jest złej jakości węgiel, którego dodatkowo brakuje w składach, to prosta droga do szybkiego pogorszenia warunków życia i jakości powietrza w naszym kraju. Działania te mogą również zaprzepaścić wysiłki podejmowane przez wiele środowisk w celu zmiany świadomości Polaków i uwrażliwienie ich na los i potrzeby naszej planety.

Według Rektora Mazura, zagadnienia takie jak efektywność energetyczna i termomodernizacja oraz dekarbonizacja, powinny być naszymi priorytetami na najbliższą dekadę. Tylko w ten sposób zdołamy uniezależnić się od importowanych surowców i przestaniemy szkodzić środowisku. Dodatkowo – biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny energii – musimy nauczyć się ją oszczędzać, a także wykorzystywać w sposób mądry, odpowiedzialny i zrównoważony.

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu JM Rektora TUTAJ.

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego