Nowości w ofercie studiów podyplomowych w Krakowskiej Szkole Biznesu UEK

Aktualności
2021-03-09

Nowości w ofercie studiów podyplomowych w Krakowskiej Szkole Biznesu UEK

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w ofercie studiów podyplomowych Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pojawiły się nowe kierunki! Zapraszamy do rekrutacji już w marcu.

  • Menedżer produktów żywnościowych

Studia dedykowane są dla kadry zarządzającej i pracowników przedsiębiorstw przemysłu spożywczego, zwłaszcza osób zatrudnionych w działach R&D odpowiedzialnych za projektowanie i rozwój produktów żywnościowych oraz wprowadzanie ich na rynek, w tym m.in. kierowników projektów, technologów żywności oraz pracowników działów kontroli jakości, zakupów, sprzedaży i marketingu zainteresowanych identyfikacją trendów rozwojowych w branży spożywczej, poznaniem skutecznych metod ich aplikacji w procesie opracowywania, doskonalenia oraz komercjalizacji nowości produktowych.

 

  • Wymiana towarowa ze Zjednoczonym Królestwem

Studia skierowane są przede wszystkim dla pracowników firm handlowych, transportowych, spedycyjnych, logistycznych, itp. dokonujących wymiany towarowej z Wielką Brytanią, a także urzędów i instytucji zaangażowanych w pobór należności celnych oraz podatkowych. Studia te stworzone zostały z myślą o osobach chcących zaktualizować i poszerzyć swoje kompetencje zawodowe, przede wszystkim dla:

  • agentów celnych,
  • pracowników działów handlowych, księgowych, rozliczeń ceł i podatków,
  • doradców finansowych,
  • kadry zarządzającej w firmach importujących towary z, bądź eksportujących towary do Wielkiej Brytanii,
  • osób zainteresowanych zdobyciem nowych kompetencji zawodowych i uzyskaniem możliwości wpisu na listę agentów celnych Ministerstwa Finansów.

 

Aby poznać szczegóły na temat kierunków oraz rekrutacji - prosimy o kontakt z biurem studiów podyplomowych:

📲 12 293 75 96

📧 renata.wojcik@uek.krakow.pl

 

Studia podyplomowe „Menedżer produktów żywnościowych” zostały utworzone przez Katedrę Towaroznawstwa Żywności na Wydziale Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie  - obecna Katedra Jakości Produktów Żywnościowych w Instytucie Nauk o Jakości i Zarządzania Produktem - a od 2021r. znajdują się w ofercie Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przy współpracy z Katedrą.

Ostatnia szansa, by zapisać się na studia podyplomowe w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Rekrutacja na dane kierunki trwa do 31 marca 2021

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego