Prof. Stanisław Mazur panelistą podczas konferencji CYBERSEC CEE Regions & Cities w Krynicy-Zdroju.

Aktualności
2021-09-02

Prof. Stanisław Mazur panelistą podczas konferencji CYBERSEC CEE Regions & Cities w Krynicy-Zdroju.

CYBERSEC CEE Regions & Cities w Krynicy-Zdroju to jedna z najbardziej wpływowych konferencji w Europie, której misją jest wzmocnienie i podkreślenie potencjału współpracy międzyregionalnej oraz możliwości regionalnych Europy Środkowo-Wschodniej. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło: W kierunku cyfrowego świata opartego na wartościach.

Dziś, 2 września, odbył się panel zatytułowany Markoekonomiczne uwarunkowania Gospodarki 4.0, w który udział wziął prof. Stanisław Mazur, Rektor UEK.

W swoich wypowiedziach uczestnicy spotkania odnosili się do Gospodarki 4.0., definiowanej jako jednorodny system cyber-fizyczny (cyber -physical system = CPS). Zasadniczo jest to kombinacja elementów sprzętu, oprogramowania i komunikacji, ze szczególnym naciskiem na komunikację. Mówiąc wprost, maszyny stają się coraz bardziej inteligentne. Będą one komunikować się ze sobą oraz korzystać ze wspólnych danych. Tak naprawdę, będą one tworzyć swoje własne "sieci społecznościowe". Mówi się, że te inteligentne "społeczności" maszyn spowodują wzrost produkcji o 30% oraz spadek jej kosztów o 25%.

Podczas dyskusji paneliści wskazywali na elementy Gospodarki 4.0, które mogą stać się instrumentempolityki krajowej i międzynarodowej. Poruszali również kwestie dotyczące współczesnych beneficjentów przemian cyfrowych w przemyśle i analizowali w jaki sposób dotychczasowe doświadczenia można wykorzystać dla optymalnego rozwoju polskiej gospodarki.

Wraz z prof. Mazurem w dyskusji udział wzięli:

  • prof. Konrad Raczkowski - CEO w KDF,
  • Radosław Pyffel - Akademia Leona Koźmińskiego,
  • dr Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha.

Zainaugurowana wczoraj konferencja CYBERSEC CEE Regions & Cities potrwa do piątku 3 września. W programie zaplanowano 60 wystąpień, paneli i dyskusji na czterech scenach z udziałem kilkuset osób on-site i on-line. W trakcie konferencji zaprezentowane zostaną 4 ścieżki tematyczne takie jak: Cyfrowa Przestrzeń, Cyfrowe Trójmorze, Cyberbezpieczeństwo Administracji Samorządowej i Krynica Goes Digital. 

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego