Godło Polski

Udział przedstawicielki UEK w Forum Edukacyjnym w Rwandzie

Aktualności
2022-12-20

Udział przedstawicielki UEK w Forum Edukacyjnym w Rwandzie

W dniach 5-6 grudnia 2022 r. w Kigali (Rwanda) odbyło się Forum Edukacyjne organizowane przez miejscowe Ministerstwo Nauki. W wydarzeniu brała udział dr hab. Elżbieta Kubińska, prof. UEK, dyrektor Instytutu Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Forum było okazją do zaprezentowania możliwości współpracy, wymiany akademickiej, ale także wsparcia rozwojowego czy realizacji wspólnych projektów naukowych między uczelniami polskimi i rwandyjskimi.

Stronę polską reprezentowali Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu ds. współpracy rozwojowej oraz polityki afrykańskiej i bliskowschodniej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, oraz Krzysztof Buzalski, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny RP akredytowany w Republice Rwandy, w Zjednoczonej Republice Tanzanii, Republice Burundi, Republice Malawi i Związku Komorów.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ośmiu polskich uczelni, w tym trzech krakowskich. Cztery uniwersytety podpisały Memorandum of Understanding (MoU) z Uniwersytetem Rwandy, Instytutem Nauk Stosowanych Ruhengeri i Politechniką Rwandy.

Uczestnictwo Przedstawicielki UEK zaowocowało wizją współpracy naszej Uczelni z wymienionymi instytucjami.

– Każdego roku możemy przyjąć setki studentów, ale jest to projekt, nad którym możemy współpracować z lokalnymi instytucjami. Jesteśmy gotowi. Jednak przyjęcie na studia ma kryteria zależne od kierunku, na którym studiuje student (…) Wysłuchamy każdego ucznia. Student może odbyć połowę studiów w Rwandzie, a część w Polsce. Jesteśmy gotowi do współpracy z Uniwersytetem Rwandy lub inną uczelnią, w zależności od potrzeb. – ​​wyjaśnia dr hab. Elżbieta Kubińska, prof. UEK.

Rwanda jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się państw w Afryce i perspektywicznym partnerem gospodarczym. Plasuje się na drugim miejscu w Afryce w rankingach Doing Business Banku Światowego (38. miejsce w skali globalnej). W ciągu ostatnich dwóch dekad gospodarka Rwandy odnotowała średni wzrost PKB na poziomie około 8% rocznie, a dzięki inwestycjom w edukację i infrastrukturę osiągnęła swoje cele rozwoju. Priorytetem rządu Rwandy jest zdecydowany wzrost znaczenia przedsiębiorczości prywatnej i odejście od systemu pełnej zależności oraz pomocy państw ościennych. W kraju wdrożono skuteczny program reform między innymi w ramach Krajowej Strategii Przemian, której celem są duże inwestycje oraz stworzenie korzystnego i konkurencyjnego środowiska biznesowego. Ponadto, dla Rwandy, która promuje się, jako regionalny hub konferencyjny i informatyczny priorytetowe znaczenie ma sektor IT.