Godło Polski

UEK z propozycją dla studentów z Ukrainy. Porozumienie z przedsiębiorcami

Aktualności
2022-03-21

UEK z propozycją dla studentów z Ukrainy. Porozumienie z przedsiębiorcami

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zainicjował specjalny program stażowy dla studentów z Ukrainy. Na mocy porozumienia z firmami działającymi w stolicy Małopolski przygotowano już ponad 100 takich miejsc. Z kolei przy współpracy z Urzędem Miasta Krakowa zostanie utworzone Krakowskie Centrum Informacji Ukraińskiej - KCIUK.

Warunki w jakich znalazła się obecnie Ukraina, wynikające z rosyjskiej agresji i rozpoczęcia wojny na terytorium tego kraju, wywołały ogromny exodus ludności cywilnej i jej ucieczkę m.in. do Polski.

Pierwszym wyzwaniem z jakim przyszło się zmierzyć było zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, a także zapewnienie wsparcia psychologicznego i prawnego.

Jak podkreśla jednak rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK – choć pomoc doraźna jest obecnie bardzo potrzebna, to jednak musimy patrzyć dalej – na długofalowe skutki tej sytuacji.

Jako środowisko naukowe, musimy wziąć pod uwagę także sytuację, w jakiej znaleźli się studenci pochodzenia ukraińskiego. Zarówno ci, którzy już wcześniej studiowali na polskich uczelniach, jak i tacy, którzy nie mogąc bronić swojego kraju, przerwali edukację i przyjechali do Polski. – powiedział Rektor Mazur.

Rozwiązaniem, które zaproponował krakowski Uniwersytet Ekonomiczny, po konsultacjach z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa oraz globalnych firm i przedsiębiorstw mających swoje siedziby w stolicy Małopolski, jest porozumienie na mocy którego uruchomiono program stażowy dla studentów z Ukrainy.

Sądzę, że projekt ten, dając możliwość szybkiego podniesienia kompetencji, będzie odpowiedzią nie tylko na bieżące, ale też długofalowe potrzeby tych studentów, a także szansą na stworzenie podstaw do rozwoju własnej kariery w tych niezwykle trudnych warunkach. – komentuje Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Propozycja Rektora UEK spotkała się z dużym odzewem przedsiębiorców. Do tej pory udało się zorganizować przeszło 100 miejsc stażowych. W przygotowaniu są kolejne.

Szczegółowe informacje, oferty oraz formularz dla firm, znajdują się na stronie:
https://uakariery.uek.krakow.pl/?fbclid=IwAR1bafPF36FJxeiVwtKzMi5MnXz4V8SdFoRsjc8PrKr44casM4wZxZJgPww 

Dodatkowo, w odpowiedzi na obecną sytuację, przy współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, MOWES KOM, MOWES MZ oraz Agencja Artystyczna GAP zapowiedział inaugurację projektu "Kciuk", czyli Krakowskie Centrum Informacji Ukraińskiej

To realizowana w formule pro publico bono inicjatywa krakowskich środowisk akademickich, pozarządowych i gospodarczych, która ma służyć systemowemu wsparciu gminy miejskiej Kraków w zakresie rozwiązywania doraźnych oraz długookresowych problemów związanych z napływem fali uchodźców z Ukrainy.

Kciuk to:

  • Centrum koordynacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy na terenie Krakowa
  • Centrum zarządzania pomocą: DARCZYŃCY – DYSTRYBUTORZY – POTRZEBY
  • Centrum koordynacji pracy wolontariuszy
  • Centrum zarządzania dystrybucją usług administracyjnych
  • Centrum kontaktowe dla koordynatorów i instytucji pomocowych

O szczegółach dotyczących zarówno programu stażowego, jak i projektu "Kciuk", podczas specjalnej konferencji prasowej opowiadali prof. Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa, dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK- Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Wiaczesław Wojnarowski - Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie.