Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie liderem we wdrażaniu tutoringu!

Aktualności
2019-12-05
lubie to symbol 0 udostepnij symbol 0

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie liderem we wdrażaniu tutoringu!

Miło nam poinformować, że wniosek złożony do Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego z ofertą na wdrożenie modelu tutoringu do praktyki akademickiej został pozytywnie zaopiniowany przez zespół ekspertów. Tym samym nasza Uczelnia w okresie najbliższych trzech lat będzie wdrażała idee indywidualizacji kształcenia na większości kierunków oferowanych przez UEK.

Na ten cel Uniwersytet Ekonomiczny otrzyma środki z MNiSW w kwocie do 2.410.200 zł, co wprost przełożyć się ma na wzrost poziomu kształcenia oraz atrakcyjności naszej Uczelni, jako miejsca w którym idea indywidualnego kształcenia będzie wdrażana w praktyce.

Projekt napisany został przez członków Sekcji ds. indywidualnych ścieżek edukacyjnych Centrum Monitoringu i Promocji Jakości Kształcenia w składzie: dr Jakub Kwaśny, dr Agnieszka Żur i dr Łukasz Danel.

Tutoring akademicki to forma kształcenia, zaliczana do metod edukacji spersonalizowanej, oparta na indywidualnych spotkaniach Tutora ze studentem. Zapoczątkowana w Oxford i Cambridge, funkcjonuje dziś w wielu uniwersytetach na świecie, a w ostatnich latach zdobywa popularność na polskich uniwersytetach, które poszukują nowych i skutecznych metod oddziaływania edukacyjnego na studentów. Wyjątkowość tutoringu polega na tym, że patrzy na studenta „maksymalistycznie”, postrzegając go jako osobę wielowymiarową, uwzględniając wszystkie aspekty jego rozwoju, stara się o pełny rozwój jego potencjału. Przedmiotem tutoringu może być dany obszar wiedzy akademickiej i rozwój osobisty studenta. Tutoring silnie uwzględnia również znaczenie wartości i procesowości kształcenia. Bazuje nie tylko na wiedzy, ale także dialogu, zaufaniu i budowaniu wzajemnych relacji. Jest metodą opartą na bezpośredniej relacji Tutora ze studentem.

UEK jest pierwszym uniwersytetem ekonomicznym w Polsce, który siedem lat temu wdrożył tutoring w sposób sformalizowany. Miało to miejsce na Wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych, w ramach programu WISE (wise.uek.krakow.pl).Dzisiajtutoring w UEK funkcjonuje w ramach indywidualnych ścieżek kształcenia, również w Instytucie Finansów oraz realizowany jest przez wielu pracowników UEK w ramach projektu Mistrzowie Dydaktyki.

Zapraszamy na stronę: www.wise.uek.krakow.pl

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego