Godło Polski

Wykład Rektorski Ministra Nauki, Dariusza Wieczorka

Aktualności
2024-05-06

Wykład Rektorski Ministra Nauki, Dariusza Wieczorka

„Przyszłość polskiej nauki – w stronę doskonałości badawczej” – tak brzmiał temat Wykładu Rektorskiego, który 6 maja 2024 r. wygłosił Minister Nauki, pan Dariusz Wieczorek.

Tym razem w ramach cyklu Wykładów Rektorskich mamy przyjemność gościć wyjątkową osobę pana Ministra Nauki, Dariusza Wieczorka. To, o czym chcielibyśmy dzisiaj porozmawiać to przyszłość nauki, oczywiście w kontekście jakości badań. Jeśli spojrzymy na tak liczne audytorium, jesteśmy pewni, że są to bardzo ważne tematy - powiedział JM Rektor dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, rozpoczynając wydarzenie.

 Apeluję do Państwa, abyśmy ducha nie gasili, bo to powinno być szczególnie dla nas wielkie wyzwanie, jak w tej sytuacji ekonomicznej z tym wszystkim sobie radzić. Musimy wyciągnąć wnioski z tego, co dotychczas robiliśmy - jeśli chodzi o polską naukę - i powiedzieć sobie jasno, że polska nauka to nie jest tylko finansowanie z budżetu państwa. To finansowanie również z przemysłu, z środków zewnętrznych oraz środków z Unii Europejskiej – zaznaczył prelegent, odnosząc się do obecnej kondycji finansowej szkolnictwa wyższego w naszym kraju.

Podczas wykładu Minister Nauki wiele uwagi poświęcił kwestii finansowania nauki w Polsce. Zwrócił uwagę na zbyt małe, niewystarczające nakłady przeznaczane na jej rozwój. Wytłumaczył również różnicę w podleganiu uczelni poszczególnym resortom. Minister Dariusz Wieczorek podzielił się planami, które mają poprawić kondycję finansową polskich szkół wyższych. Wskazał także na konieczność konsolidacji uczelni w Polsce.

Po prelekcji uczestnicy wykładu mieli możliwość zadawania pytań. W dyskusji poruszone zostały m. in. kwestie dotyczące studentów zagranicznych osiedlających się w Polsce, środków dla Narodowego Centrum Nauki, dyscyplin naukowych oraz zmiany zasad punktowania publikacji w czasopismach.

Kolejne spotkanie z cyklu Wykładów Rektorskich odbędzie się już 8 maja 2024. Gościem wydarzenia będzie prof. Richard A. Werner, Profesor Zwyczajny w Dziedzinie Ekonomii, stopień doktorski uzyskany na Uniwersytecie Oxfordzkim. Już dziś zachęcamy do wzięcia udziału w Wykładzie.