Godło Polski

KOHA obchodzi roczek!

Doniesienia naukowe
2023-11-16

KOHA obchodzi roczek!

To jednak nie wszystko co dzieje się w Bibliotece Głównej – zobacz co zrobiliśmy w 2023 roku.

System biblioteczny KOHA

W dniu 16 listopada w Bibliotece Głównej świętujemy wraz z naszymi Czytelnikami - całą społecznością Uniwersytetu pierwszą rocznicę wdrożenia nowego systemu bibliotecznego KOHA.

Pamiętamy, jak wiele emocji nam wtedy towarzyszyło, obawialiśmy się czy wszystko sprawnie i bez problemów zacznie działać. Dzięki bardzo dużej, trwającej rok pracy całego Zespołu Biblioteki mogliśmy powiedzieć - udało się!

KOHA obejmuje wszystkie moduły odpowiadające pracy Biblioteki: gromadzenie, opracowanie, wypożyczanie, obsługę czytelnika, generowanie statystyk a to, co dla Czytelnika najważniejsze- przyjazny katalog.

Dokonana została synchronizacja z systemem dziekanatowym USOS - co znacznie ułatwiło zapis do Biblioteki oraz rozliczanie obiegówek, zaimportowano mLegitymacje, uruchomiono możliwości logowania poprzez system uwierzytelniania użytkownika CAS lub konto lokalne. Dodatkową funkcjonalność stanowi możliwość samodzielnej rejestracji dla osób spoza UEK. Cieszy nas też udostępnienie opcji szybkich płatności pozwalającej na automatyczne aktualizowanie w systemie statusu - zapłacone. Zwiększona została liczba prolongat dla wszystkich grup użytkowników.

To tylko niektóre zmiany, jakie zaszły w naszej Bibliotece. Mamy nadzieję i bardzo na to liczymy, że zauważacie Państwo, iż Biblioteka staje się coraz bardziej przyjazną i otwartą przestrzenią na naszej Uczelni.

Nowe przestrzenie oraz funkcjonalności

Na III piętrze otworzyliśmy Pokój Pracy Zespołowej - kameralne pomieszczenie, z którego chętnie korzystają studenci pracujący wspólnie nad projektami. Również w Sali Katalogowej przybyły dodatkowe miejsca do pracy, zaaranżowaliśmy Strefę Bibliorelaxu w holu na I piętrze. Ostatnie tygodnie, to kolejne wdrożenie - tym razem rozwiązań RFID. Udostępniliśmy trzy stanowiska do samodzielnego wypożyczania i zwrotów oraz Książkomat do odbioru i zwrotów książek, również co ważne, po godzinach otwarcia Biblioteki.

Otwieranie nauki

Nieustannie pracujemy nad naszą stroną domową, przekazując coraz więcej przydatnych informacji. Do pracowników naukowych i doktorantów kierujemy zakładkę Otwarta Nauka, szczegółowo informując o zaletach otwartego publikowania, o wymaganiach wyznaczanych przez NCN i innych zagadnieniach z tym związanych. Z kolei zakładka Nauka zawiera między innymi szczegółowe informacje poświęcone Bazie Dorobek, czy punktacji dorobku.

Ten rok to również uruchomienie Repozytorium Otwartych Danych Badawczych Uczelni Krakowskich (RODBUK), nad którym grupa naszych przedstawicieli z wielkim zaangażowaniem pracowała wspólnie z bibliotekarzami BJ, AGH, PK, AWF i UP.

Gdzie nas znajdziesz...

Bardzo aktywnie powiadamiamy o wszystkim co nowe, w tym o licznych szkoleniach jakie przeprowadzamy, na naszym bibliotecznym Facebooku.

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego