Godło Polski

Kupić czy pożyczyć? Raport CPP UEK poświęcony zmianie podejścia do własności i prawa dostępu

Doniesienia naukowe
2021-11-16

Kupić czy pożyczyć? Raport CPP UEK poświęcony zmianie podejścia do własności i prawa dostępu

Mieszkanie, samochód, rower, wiertarka - kupić czy pożyczyć? Jak wynika z badania ankietowego (CATI) przeprowadzonego w czerwcu i lipcu 2021 na potrzeby raportu „Świat na wynajem. O zmianie pokoleniowej w podejściu do własności” - młodzi nie muszą mieć - wystarczy im, że używają. W niektórych przypadkach dla prawie 60 proc. Polaków wystarczy wynajem.

Autor raportu dr Bartłomiej Biga postanowił zbadać doświadczenia respondentów z usługami dostępu na żądanie.

- Chcieliśmy poznać poziom akceptacji dla polityk publicznych, które zamiast bazować na własności wykorzystywałyby mechanizm przydzielania prawa. Badania pokazały duże różnice między grupami wiekowymi w poziomie zainteresowania usługami dostępu na żądanie. Młodsi respondenci znacznie częściej korzystają z takich rozwiązań i są gotowi rezygnować z własności różnych kategorii rzeczy - podkreśla dr Biga.

Wymienia także najważniejsze wnioski z badań:

  • 46% respondentów ma wykupiony dostęp do wideo na żądanie (w grupach wiekowych do 44 lat jest to ponad 60%), a 27% korzystna z płatnej muzycznej platformy streamingowej (w grupach wiekowych do 44 lat jest to ok. 40%).

  • 19% ankietowanych w ciągu ostatniego roku korzystało z wypożyczalni rowerów miejskich. W tym samym okresie 8% badanych wypożyczyło przynajmniej raz samochód na minuty.

  • Między 27% a 59% respondentów (w zależności od kategorii dóbr) byłoby gotowych zrezygnować z własności jakiejś rzeczy, jeśli byłaby zapewniona możliwość dogodnego jej wypożyczenia.

Pełna treść raportu dostępna jest TUTAJ.

***

Centrum Polityk Publicznych UEK jest akademickim ośrodkiem badań podejmującym kluczowe problemy administracji publicznej, gospodarki publicznej oraz zarządzania publicznego. Powołane do życia z początkiem 2020 r., działa w ramach Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej UEK. Z Centrum współpracuje kilkudziesięciu ekspertów z wiodących krajowych i międzynarodowych ośrodków badawczych.

Więcej na https://politykipubliczne.pl/ oraz na Facebooku https://www.facebook.com/CPPUEK i Twitterze: https://twitter.com/cppuek

Raport CPP UEK: Świat na wynajem. O zmianie pokoleniowej w podejściu do własności

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego