Ósma edycja rankingu przejrzystości budżetowej - Open Budget Index 2021

Doniesienia naukowe
2022-06-02

Ósma edycja rankingu przejrzystości budżetowej - Open Budget Index 2021

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią raportu (8 edycji) dotyczącego jawności i transparentności budżetowej na świecie (Open Budget Survey 2021). Zawiera on wyniki badań obejmujących grupę stu dwudziestu krajów ze wszystkich kontynentów, w tym Polski. Badanie zostało przeprowadzone przez dr. Pawła Białynickiego Birulę z Katedry Gospodarki Publicznej.

Stworzone na podstawie badań rankingi służą kompleksowej ocenie narodowych systemów finansów publicznych z punktu widzenia trzech kluczowych wymiarów:

1) transparentności procedur budżetowych,

2) zakresu społecznej partycypacji,

3) jakości instytucjonalnego nadzoru nad wydatkowaniem publicznych środków.

Polska, z 60 punktami, uplasowała się na 36 miejscu rankingu, kwalifikując się do grupy krajów zapewniających ograniczony dostęp do informacji budżetowej. Przeciętna w OECD wyniosła 67 pkt.

Czołowe miejsca w obecnym rankingu transparentności budżetowej (Open Budget Index), z punktacją przewyższającą 80 pkt., uzyskały Gruzja (87), RPA (86), Szwecja (85), Nowa Zelandia (85), Meksyk (82) i Norwegia (81).

W zakresie oceny jakości instytucjonalnego nadzoru nad wydatkowaniem publicznych środków, Polska osiągnęła dobry wynik - 82 pkt./100. Natomiast w ocenie zakresu społecznej partycypacji w procesach budżetowych zdobyła 22 pkt/100, czyli tyle co średnia dla krajów OECD.

Raport jest do uzyskania ze strony IBP:

http://internationalbudget.org 

https://internationalbudget.org/open-budget-survey/open-budget-survey-2021 

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego