Godło Polski

Projekt TIMELESS - Muzeum Zaginionych Wynalazców

Doniesienia naukowe
2023-02-20

Projekt TIMELESS - Muzeum Zaginionych Wynalazców

16 lutego 2023 r. w Katedrze Mikrobiologii Instytutu Nauk o Jakości i Zarządzania Produktem miało miejsce spotkanie rozpoczynające realizację projektu Timeless.

Projekt TIMELESS ma na celu zachowanie cennych obiektów znalezionych podczas prac nad dokumentalną serią telewizyjną Telewizji Polskiej pt. "Geniusze i marzyciele", która polegała na przybliżeniu społeczeństwu historii zapomnianych polskich wynalazców: Jana Szczepanika, Stefana Banacha, Kazimierza Prószyńskiego czy Tadeusza i Czesława Tańskich.

Pomysł projektu zrodził się podczas produkcji filmów dokumentalnych - w trakcie szukania dokumentów, notatek, zdjęć, klisz filmowych i memorabiliów pozostałych po ikonach polskiej wynalazczości, które znajdują się w dużej mierze w prywatnych zbiorach rodzinnych i mniejszych lokalnych kolekcjach. Wiele z nich stanowi cenne obiekty dziedzictwa kulturowego, które nie są objęte opieką konserwatorską ani dostępne szerszemu gronu odbiorców.

W realizację projektu zaangażowani są naukowcy z różnych szkół wyższych. Kierownikiem projektu z ramienia naszej Uczelni jest dr hab. Tomasz Sawoszczuk, prof. UEK. Zadanie pracowników Katedry Mikrobiologii UEK to badanie jakości powietrza w miejscu przechowywania obiektów, należących do wynalazców oraz opracowanie strategii zarządzania ryzykiem ich skażenia mikrobiologicznego.

Kolejnym celem projektu TIMELESS jest umożliwienie zachowania najcenniejszych spośród tych obiektów oraz przybliżenia ich społeczeństwu, poprzez: digitalizację (w postaci wirtualnego “Muzeum zaginionych wynalazców”), ocenę ryzyka deterioracji, zarządzanie jakością powietrza w miejscu ich przechowywania, pasywną i aktywną konserwację oraz udostępnienie szerszemu gronu odbiorców.

Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu “Nauka dla społeczeństwa”. Jego zakończenie planowane jest na wrzesień 2024 r.

Liderem projektu jest Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki.

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego