Raport: Aktualizacja modelu zarządzania restrykcjami w trakcie pandemii COVID-19

Doniesienia naukowe
2021-03-09

Raport: Aktualizacja modelu zarządzania restrykcjami w trakcie pandemii COVID-19

Doświadczenia związane z decyzjami dotyczącymi zarządzania restrykcjami, które wprowadzone zostały w odpowiedzi na epidemię COVID-19, wskazują, że w większości były one wdrażane pod olbrzymią presją czasu i wykładniczo rosnących przypadków zakażeń. Dominowała przy nich obawa przed paraliżem instytucji opieki zdrowotnej.

Decyzje były podejmowane głównie na podstawie kryteriów medycznych i w najbardziej wrażliwych obszarach. Ten tryb jeszcze na początku pandemii był uzasadniony, z racji „eksperymentalnego”, a na pewno bezprecedensowego charakteru wykorzystania tego typu instrumentów. Z biegiem czasu przestał być on jednak wystarczający i wymaga szerszego spojrzenia na konsekwencje jakie za sobą niesie.

Niniejszy raport, przygotowany przez Centrum Polityk Publicznych UEK, stanowi próbę systematycznego i kompleksowego podejścia do zarządzania restrykcjami w Polsce na skalę krajową.

– Opublikowany w czerwcu 2020 roku raport służy wielowymiarowej ocenie sytuacji z perspektywy zaostrzania i luzowania obostrzeń epidemicznych, dokonywanych z częstotliwością dwutygodniową już od maja tamtego roku. Przekonanie o potrzebie stworzenia takiego modelu wynikało z obserwacji niskiej transparentności ówczesnych decyzji w zakresie restrykcji podejmowanej przez polski rząd. Ponadto już wtedy uderzający wydawał się fakt, że – przynajmniej w warstwie komunikacyjnej – decyzje w tym obszarze podejmowane były w oparciu o stan epidemii, podczas gdy ich konsekwencje odczuwane były dotkliwie przez społeczeństwo i podmioty gospodarcze także w innych wymiarach – komentuje dr Michał Możdżeń, kierownik zespołu.

Przedstawiona w raporcie propozycja modyfikacji pierwotnego modelu zarządzania restrykcjami bazuje na przekonaniu, że pomimo rozpoczęcia w Polsce programu powszechnego szczepienia przeciw wirusowi SARS-COV-2, problem zarządzania restrykcjami nie zniknie z agendy politycznej co najmniej przez najbliższe kilka miesięcy.

Pełną treść raportu można przeczytać TUTAJ.

***

Centrum Polityk Publicznych UEK jest akademickim ośrodkiem badań podejmującym kluczowe problemy administracji publicznej, gospodarki publicznej oraz zarządzania publicznego. Powołane do życia wraz z początkiem 2020 roku, działa w ramach Małopolskiej Szkoły Administracji. Z Centrum współpracuje kilkudziesięciu ekspertów/badaczy z wiodących krajowych i międzynarodowych ośrodków badawczych.

Więcej na https://politykipubliczne.pl/

oraz na Facebooku https://www.facebook.com/CPPUEK

i Twitterze: https://twitter.com/cppuek

Infografika RAPORT: Aktualizacja modelu zarządzania restrykcjami w trakcie pandemii COVID-19

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego