Raport: Edukować i karać. Zjawisko zaśmiecania lasów w Polsce

Doniesienia naukowe
2021-07-02

Raport: Edukować i karać. Zjawisko zaśmiecania lasów w Polsce

Przedstawiamy nowy raport Centrum Polityk Publicznych UEK w którym eksperci CPP UEK przygotowali rekomendacje dla skutecznej polityki walki z zaśmiecaniem obszarów leśnych.

Od lat w Polsce zmagamy się z problemem nielegalnego wyrzucania śmieci w lasach. Kolejne kampanie informacyjne i apelowanie do użytkowników lasów o zachowanie czystości nie przynoszą pożądanych skutków. Mając na uwadze powyższe zjawisko, najnowszy raport: Edukować i karać. Zjawisko zaśmiecania lasów w Polsce autorstwa Katarzyny Kwarcińskiej, Tomasza Kwarcińskiego oraz Pawła Ulmana skupia się na badaniach zachowań i przekonań normatywnych.

Głównym celem autorów przedmiotowego raportu było poszerzenie zakresu obserwacji o społeczne praktyki związane z zaśmiecaniem i przywracaniem porządku, aby lepiej projektować usługi publiczne i minimalizować zjawisko zaśmiecania. Celem teoretycznym raportu jest natomiast zrozumienie wpływu norm społecznych na ludzkie działania.

 W zrealizowanym badaniu widoczne są dwa sposoby myślenia o łamaniu norm, zarówno reaktywne (kary po czynie), jak i profilaktyczne (edukacja, monitorowanie, usprawnianie systemu – zapobiegające czynom). W świetle uzyskanych danych wydaje się jednak, że oba te filary dbania o lasy powinny zostać uzupełnione o aspekty związane z wpływem społecznym, który ma znaczenie zarówno dyscyplinujące i może stać się narzędziem karania, jak i znaczenie profilaktyczne – o co przede wszystkim chodzi – podkreślają autorzy raportu.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią raportu.

***

Centrum Polityk Publicznych UEKjest akademickim ośrodkiem badań podejmującym kluczowe problemy administracji publicznej, gospodarki publicznej oraz zarządzania publicznego. Powołane do życia wraz z początkiem 2020 roku, działa w ramach Małopolskiej Szkoły Administracji. Z Centrum współpracuje kilkudziesięciu ekspertów/badaczy z wiodących krajowych i międzynarodowych ośrodków badawczych.

Więcej na https://politykipubliczne.pl/

oraz na Facebooku https://www.facebook.com/CPPUEK

i Twitterze https://twitter.com/cppuek

Ikonografika RAPORT CPP UEK: Edukować i karać. Zjawisko zaśmiecania lasów w Polsce

Fot. główne: K_Milkowski/32 inages/pixabay.com

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego