Raport: Energetyczna bieda. Raport o gospodarstwach domowych ubogich energetycznie

Doniesienia naukowe
2021-08-12

Raport: Energetyczna bieda. Raport o gospodarstwach domowych ubogich energetycznie

Prezentujemy kolejny raport Centrum Polityk Publicznych UEK. Tym razem eksperci CPP UEK podejmują problematykę ubóstwa energetycznego gospodarstw domowych.

Ubóstwo energetyczne w Polsce jest powszechnie kojarzone z niską emisją i smogiem, który co rok zabija około 50 tys. Polaków. Tania energia, potrzebna uboższym gospodarstwom domowym oznacza spalanie paliw niskiej jakości w piecach, które nie spełniają norm. Generuje to zanieczyszczenia, obniża jakość życia nie tylko samych domowników, ale również wszystkich mieszkających w ich sąsiedztwie. Zwalczanie ubóstwa energetycznego nie jest więc jedynie problemem osób ubogich, ale leży w interesie wszystkich grup społecznych.

Autorami raportu „Energetyczna bieda” są Lilia Karpińska i prof. UEK dr hab. Sławomir Śmiech. W opublikowanym raporcie podjęli się oni zbadania poziomu i oceny ubóstwa energetycznego w Polsce, chcąc w ten sposób zwrócić uwagę na istotność niniejszego tematu w debacie publicznej.

„Ważne jest to, aby zwalczanie ubóstwa energetycznego stało się kluczowym elementem transformacji energetycznej, przed którą staje nasz kraj. Pomimo wagi problemu, w Polsce żadna definicja ubóstwa energetycznego nie ma mocy prawnej” – dodaje jeden z autorów raportu.

 

Zachęcamy do zapoznania z pełną treścią raportu TUTAJ.

 

***

Centrum Polityk Publicznych UEK jest akademickim ośrodkiem badań podejmującym kluczowe problemy administracji publicznej, gospodarki publicznej oraz zarządzania publicznego. Powołane do życia wraz z początkiem 2020 roku, działa w ramach Małopolskiej Szkoły Administracji. Z Centrum współpracuje kilkudziesięciu ekspertów/badaczy z wiodących krajowych i międzynarodowych ośrodków badawczych.

Więcej na https://politykipubliczne.pl/

oraz na Facebooku https://www.facebook.com/CPPUEK

i Twitterze: https://twitter.com/cppuek

Infografika RAPORT CPP UEK: Energetyczna bieda. Raport o gospodarstwach domowych ubogich energetycznie

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego