Raport: Ludowe improwizacje. Jak pandemia zmienia normy społeczne

Doniesienia naukowe
2021-05-11

Raport: Ludowe improwizacje. Jak pandemia zmienia normy społeczne

Prezentujemy kolejny raport Centrum Polityk Publicznych UEK. Tym razem eksperci CPP UEK podejmują problematykę zmian norm społecznych wywołanych pandemią COVID-19.

Choć obecnie mamy do czynienia z luzowaniem obostrzeń po kolejnej fali zachorowań, to pandemia odcisnęła wyraźny ślad na sposobie podchodzenia przez nas do obowiązujących przepisów i norm. Problem ten może z nami pozostać także po jej zakończeniu.

– Mówiąc wprost: obchodzenie prawa ponownie przestaje być przedmiotem społecznego napiętnowania, a staje się źródłem lokalnego prestiżu, którego nośnikiem jest zaradność. Doświadczenia ostatnich miesięcy pozwalają wręcz na postawienie hipotezy, że czeka nas powrót do specyficznej „kultury zaradności”, tak powszechnej w latach 90. XX w., a znanej już dobrze z okresu PRL. Kultury, która niestety potrafi być bardzo bezwzględna wobec tych, którzy nie mają wystarczających zasobów, aby sobie poradzić. Może się okazać, że nasze trudności z budową państwa stojącego na straży równości i sprawiedliwości nie są wyłącznie przejściowe. Jeśli bowiem jako społeczeństwo uwierzymy, że państwo nie jest w stanie rozwiązać naszych problemów, możemy zapomnieć, aby kiedykolwiek zostało ono zbudowane z innego materiału niż karton – podkreślają autorzy.

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym raportem CPP UEK autorstwa: Bartłomieja Bigi, Macieja Frączka, Marcina Kędzierskiego, Michała Możdżenia i Marka Oramusa.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się TUTAJ.

 

***

Centrum Polityk Publicznych UEK jest akademickim ośrodkiem badań podejmującym kluczowe problemy administracji publicznej, gospodarki publicznej oraz zarządzania publicznego. Powołane do życia wraz z początkiem 2020 roku, działa w ramach Małopolskiej Szkoły Administracji. Z Centrum współpracuje kilkudziesięciu ekspertów/badaczy z wiodących krajowych i międzynarodowych ośrodków badawczych.

Więcej na https://politykipubliczne.pl/

oraz na Facebooku https://www.facebook.com/CPPUEK

i Twitterze: https://twitter.com/cppuek

Infografika RAPORT: Ludowe improwizacje. Jak pandemia zmienia normy społeczne

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego