Raport: Sanepid w ogniu. Ewolucja funkcjonowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w czasie pandemii COVID-19

Doniesienia naukowe
2021-03-16

Raport: Sanepid w ogniu. Ewolucja funkcjonowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w czasie pandemii COVID-19

Prezentujemy najnowszy raport Centrum Polityk Publicznych UEK – akademickiego think-thanku działającego przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Przez pandemię COVID-19 inspekcje sanitarno-epidemiologiczne na całym świecie znalazły się na pierwszej linii frontu. Stały się kluczowymi aktorami modelu testowania, śledzenia kontaktów i kierowania na kwarantannę/obejmowania nadzorem epidemiologicznym, zwanym powszechnie test&trace. Model ten, obok wprowadzanych restrykcji (aż po całkowite „zamknięcie”, tzw. lockdown), został uznany za jeden z najważniejszych instrumentów walki z epidemią.

W obliczu III fali zakażeń COVID-19 oraz potrzeby weryfikacji działań podejmowanych przez polskie instytucje, Centrum Polityk Publicznych UEK opublikowało raport dot. stanu funkcjonowania sanepidu. Jego autorzy: dr Marcin Kędzierski oraz Marek Oramus ukazują ewolucję funkcjonowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w czasie trwania pandemii COVID-19. W raporcie oceniają oni jak w minionym roku poradziły sobie instytucje odpowiedzialne za walkę z pandemią, a także prezentują kluczowe rozwiązania międzynarodowe wspierające modele test&trace.

– Pandemia dotknęła cały świat. Zależało nam na pokazaniu inspekcji sanitarnej w Polsce również z perspektywy międzynarodowej – zaznacza Piotr Kopyciński, dyrektor Centrum Polityk Publicznych UEK. – W Centrum badamy, programujemy, operacjonalizujemy i rozwijamy polityki publiczne ukierunkowane na modernizację państwa. Na wielu poziomach: międzynarodowym, krajowym, samorządowym i sektorowym – dodaje.

Pełną treść raportu „Sanepid w ogniu” można znaleźć TUTAJ

oraz na stronie internetowej Centrum w zakładce publikacje.

***

Centrum Polityk Publicznych UEK jest akademickim ośrodkiem badań podejmującym kluczowe problemy administracji publicznej, gospodarki publicznej oraz zarządzania publicznego. Powołane do życia wraz z początkiem 2020 roku, działa w ramach Małopolskiej Szkoły Administracji. Z Centrum współpracuje kilkudziesięciu ekspertów/badaczy z wiodących krajowych i międzynarodowych ośrodków badawczych.

Więcej na https://politykipubliczne.pl/

oraz na Facebooku https://www.facebook.com/CPPUEK

i Twitterze: https://twitter.com/cppuek

Infografika RAPORT: Sanepid w ogniu. Ewolucja funkcjonowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w czasie pandemii COVID-19

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego