RAPORT: Sytuacja byłych miast wojewódzkich w 20 lat po „reformie powiatowej”

Doniesienia naukowe
2021-03-01

RAPORT: Sytuacja byłych miast wojewódzkich w 20 lat po „reformie powiatowej”

Wraz z reformą powiatową z mapy administracyjnej Polski zniknęło 31 miast wojewódzkich, a w miejsce 49 województw utworzono 16 regionów. Bycie miastem wojewódzkim było i jest uznawane za ważny czynnik rozwoju. Utrata tego statusu oznacza ograniczenie wielu przywilejów, obniżając znaczenie danego ośrodka miejskiego.

Sytuacji byłych miast wojewódzkich w 20 lat po „reformie powiatowej” poświęcony jest raport Centrum Polityk Publicznych UEK autorstwa dr. Jakuba Kwaśnego.

Niniejszy raport skupia się na konsekwencjach jakie przyniosła „reforma powiatowa” w Polsce oraz zarysowuje trudną sytuację gospodarczo-społeczną byłych miast wojewódzkich.

– Te miasta niewątpliwie straciły na statusie, bo bycie miastem wojewódzkim zawsze dawało pewien prestiż, straciły też na znaczeniu politycznym i administracyjnym. Z czasem straty wyrównały im w pewnym stopniu środki unijne. A nadchodzący czas może być jeszcze lepszy, bo moda na wielkie miasto trochę mija, upowszechnia się też praca zdalna – mówi Jakub Kwaśny.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się TUTAJ

oraz na stronie internetowej:

https://politykipubliczne.pl/publikacje/

***

Centrum Polityk Publicznych UEK jest akademickim ośrodkiem badań podejmującym kluczowe problemy administracji publicznej, gospodarki publicznej oraz zarządzania publicznego. Powołane do życia wraz z początkiem 2020 roku, działa w ramach Małopolskiej Szkoły Administracji. Z Centrum współpracuje kilkudziesięciu ekspertów/badaczy z wiodących krajowych i międzynarodowych ośrodków badawczych.

Więcej na https://politykipubliczne.pl/

oraz na Facebooku https://www.facebook.com/CPPUEK

i Twitterze: https://twitter.com/cppuek

Infografika RAPORT: Sytuacja byłych miast wojewódzkich w 20 lat po „reformie powiatowej”

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego