Małopolska potyczka o podium

Życie akademickie
2021-02-10

Małopolska potyczka o podium

Gwizdek rozpoczynający bój futsalistek w Krakowie rozbrzmiał w piątek 29 stycznia w hali Uniwersytetu Ekonomicznego, zapowiadając tym samym trzy dni przepełnione futsalowymi emocjami. Pierwsze skrzypce w rywalizacji w półfinale B Akademickich Mistrzostw Polski zdecydowanie odegrały drużyny z małopolski plasując się na pierwszych czterech miejscach klasyfikacji końcowej.

W grupie A obrończynie tytułu Akademickich Mistrzyń Polski – reprezentantki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - nie pozostawiły złudzeń rywalkom, wygrały wszystkie mecze i zajęły pierwszą lokatę. Na drugim miejscu uplasowały się zawodniczki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, które uległy tylko Jagiellonkom.

Politechnika Opolska i krakowska Akademia Wychowania Fizycznego uzyskały w grupie B taką samą ilość punktów, wygrywając z pozostałymi drużynami oraz remisując w bezpośrednim starciu. O tym, który z zespołów zajmie wyższe miejsce zadecydował stosunek bramek. Znacznie lepszym pochwalić się mogła drużyna z Krakowa, a więc zakończyła tę fazę rozgrywek na pierwszym miejscu.

Turniej półfinałowy AMP w futsalu kobiet.

Aż dwa z sześciu meczów w grupie C zakończyły się remisem, oba z udziałem drużyny Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Podział punktów w meczach z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie oraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie, w połączeniu ze zwycięstwem nad Politechniką Rzeszowską, pozwolił Katowiczankom na zajęcie drugiego miejsca w grupie. Pierwszą pozycję objęły zawodniczki z Tarnowa.

Największą liczbę spotkań do rozegrania miały reprezentantki drużyn, które w wyniku losowania trafiły do najliczniejszej grupy D. Futsalistkom z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie nie sprawiło to jednak kłopotu – pokonały one wszystkich przeciwników zdobywając aż 35 bramek, nie tracąc przy tym ani jednej. Na drugiej pozycji uplasowała się drużyna UJK Kielce, która uległa tylko wspomnianym wcześniej ekonomistkom.

Turniej półfinałowy AMP w futsalu kobiet.

Dwudniowa rywalizacja w fazie grupowej pozwoliła wyłonić ósemkę, która uzyskała prawo do gry w turnieju finałowym w Poznaniu. W niedzielę rozgrywane były już tylko mecze o miejsca w klasyfikacji końcowej. Aż trzy razy wynik rozstrzygany był na podstawie rzutów karnych. Miało to miejsce w pojedynkach o dziewiąte i jedenaste miejsce, a także w meczu półfinałowym, w którym to gospodynie turnieju podejmowały Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. W regulaminowym czasie gry każda z drużyn zanotowała na swoim koncie trzy trafienia. Dopiero rzuty karne pozwoliły wyłonić drużynę, która miała później zagrać w finale – ten zaszczyt przypadł reprezentantkom UEK. W drugim półfinale zawodniczki AWF Kraków pokonały PWSZ Tarnów 5:2. Taki bieg wydarzeń doprowadził do derbów Krakowa w meczu o pierwsze miejsce. Walkę o najwyższy stopień podium zwyciężyły zawodniczki Akademii Wychowania Fizycznego pokonując gospodynie turnieju aż osiem do zera.

Najlepszą zawodniczką turnieju wybrana została reprezentantka zwycięskiej drużyny, czyli krakowskiej AWF – Klaudia Kubaszek, natomiast Wioleta Myjak występująca w barwach Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odebrała statuetkę dla najlepszej bramkarki. Tytuł królowej strzelczyń uzyskała zawodniczka Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach Federica Dall’ara, która na swoim koncie zgromadziła 13 trafień.

Finał Akademickich Mistrzostw Polski, a więc walka o medale klasyfikacji generalnej, odbędzie się w ostatni weekend lutego w Poznaniu. Już niedługo przekonamy się, czy zawodniczkom Uniwersytetu Jagiellońskiego uda się obronić tytułu Akademickich Mistrzyń Polski, czy też zastąpi je ktoś inny.

Turniej półfinałowy AMP w futsalu kobiet.

Klasyfikacja końcowa turnieju półfinałowego AMP w futsalu kobiet:

1.Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

2. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

3. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

4. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie

5.Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

6.Politechnika Opolska

7.Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

8.Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

9. Uniwersytet Śląski w Katowicach

10. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

11. Uniwersytet Medyczny w Lublinie

12. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

13-16. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

13-16. Politechnika Lubelska

13-16. Politechnika Rzeszowska

13-16. Politechnika Śląska w Gliwicach

17. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Turniej półfinałowy AMP w futsalu kobiet.

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego